Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jezdkyni v paradrezuře Katku Lesovou čekají poslední závody, zhoršuje se jí zdravotní stav

  • Karviná,

Teď vás seznámíme s velkou bojovnicí, devětatřicetiletou Kateřinou Lesovou.V šesti letech jí objevili nádor, s následky nemoci a léčby statečně bojuje dodnes. Sílu jí dodává láska ke koním a paradrezura. Bohužel, kvůli zhoršujícímu se zdraví ji čekají poslední závody.

Tohle je Kateřina Lesová. Většinu času je připoutána na invalidní vozík kvůli zákeřné nemoci. V šesti letech jí lékaři objevili agresivní zhoubný nádor na pánevní kosti a dávali jí dva roky života. Prožila i klinickou smrt. Dodnes statečně bojuje s nemocí, nebýt lásky ke koním, už by tu zřejmě nebyla nebo by se už vůbec nehýbala.

Kateřina Lesová, paradrezurní jezdkyně: "Kdysi se ozařoval celý člověk, tak mi to odrovnalo kosti, klouby, střeva."

Na koních jezdí Katka od svých sedmi let, od roku 2013 se věnuje paradrezuře. Začínala s klisnou Violkou, jezdila národní soutěže, účastnila se MČR. Později našla jedinečného Salvatora, se kterým se zúčastnila mezinárodních závodů,

Kateřina Lesová, paradrezurní jezdkyně: "Kde jsme se hned při prvních závodech kvalifikovali na ME a splnili jsme i kvalifikační podmínku pro světové jezdecké hry."

Koně jsou smyslem jejího života a i přes nesmírnou bolest od lopatek dolů, přes páteř, až k pánvi a kyčlím, tlumenou opiáty, usedá s pomocí do sedla pokaždé, když to její zdravotní stav dovolí.


Kateřina Lesová, paradrezurní jezdkyně
: "Já do poslední chvíle nevím, jestli dosednu nebo nedosednu. Podle toho se odvíjí ten den, jestli budu jezdit nebo ne. Než si sednu, tak je tělo v křeči a drží to pohromadě. "
Gabriela Stárková, jezdkyně: "Katku znám x let, je to bojovnice a i přes svůj hendikep se snaží těm koním dát maximum, je to její smysl života a je to to, co ji tady pořád drží."

Bohužel, zdravotní stav Katky se stále zhoršuje a se závody se bude muset rozloučit. Čeká ji poslední MČR.

Kateřina Lesová, paradrezurní jezdkyně: "Jsem to plánovala, že se chci rozloučit se ctí. Pardon, já to beru jako hotovou věc."

I když závodní kariéra Katce skončí, nedovede si představit, že by byl její život bez koní.

Kateřina Lesová, paradrezurní jezdkyně: "Vzhledem k tomu, že mám hodně zkušeností ze zahraničí a z klasické drezury, kdy jsem jezdila se zdravými jezdci, budu provádět jezdecké konzultace,. Mám dvě holčiny na Olšinách, které jsou spokojení a doufám, že na podzim vyrazíme někam na závody."

Obavu má Katka z budoucího financování péče a ustájení svého Salvatora. Náklady na startovné závodů a běžný život ve stájí ji měsíčně stojí tisíce korun. Přivítá proto jakoukoliv pomoc.

Kateřina Lesová, paradrezurní jezdkyně: "Pokud by se někdo našel a finančně mi pomohl, budu velmi ráda, uvidíme, jestli mě nepředají do nejlehčího gradu, kde bych chodila pouze v kroku. Budeme se snažit se Saloškem vydržet, abych ho nemusela dát pryč."

Podpořit Katku Lesovou může každý přispěním finančního daru na transparentní účet 000000-3098642063/0800.


Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy