Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Boj s koronavirem byl na jaře pro poskytovatele sociálních služeb velmi náročný

  • Karviná,

Na jaře letošního roku se všem lidem doslova převrátil život vzhůru nohama kvůli Covidu, který se začal celosvětově šířit. Všichni se museli začít řídit nařízenými opatřeními, která se ještě dosud stále mění. Jak na koronavirovou situaci reagovali organizace v Karviné, připomenou zástupci některých z nich v prvním příspěvku.

Životy lidí s příchodem koronavirové pandemie se náhle změnily na jaře, kdy vláda vyhlásila nouzový stav. Přizpůsobit se nové situaci musely i organizace a poskytovatelé zajišťující sociální služby ve městě, nesnadné to měl odbor sociální magistrátu města, který vše koordinoval. Důležité bylo zajistit péči o seniory a potřebné.

Blanka Dadoková, vedoucí Sociálních služeb Karviná: "Bylo to těžké, protože Sociální služby Karviná mají 9 registrovaných služeb a ta situace nás na jaře zaskočila. Bylo toho moc a nejhorší bylo zajistit ochranné pomůcky. V zajišťování nám pomohl magistrát, krajský úřad, dobrovolníci. Mimo to jsme museli přijmout opatření vnitřní, aby se nemoc nešířila, aby se nepotkávali a nešířili tu nemoc v terénu."

Důležitou roli v hladkém zvládnutí boje s koronavirem hrál například i Český červený kříž.

Oldřich Gbelec, ředitel ČČK Karviná: "Pro ČČK je jaro vždy náročné, protože začíná hodně zdravotnických dozorů a školení, letos tomu bylo jinak. Kvůli koronaviru jsme přišli o dozory a školení, ale nesložili jsme ruce do klína a pomáhali jsme tam, kde bylo potřeba. Chopili jsme se především šití roušek, kterých jsme ušili svépomocí a s dobrovolníky a veřejností přes sedm tisíc. Přes dva a půl tisíce jsme pak rozdali v Karviné seniorům a potřebným. Starali jsme se i o nákupy léků, potravin a hygienických pomůcek pro seniory tady v Karviné a byli jsme tam, kde bylo potřeba.” 

Nejkrizovější režim v ČČK Karviná v současné době už nepanuje, nicméně jsou zdravotníci připraveni kdykoliv pomoct, bude-li to potřeba. Podobně na tom byli na jaře i dobrovolníci humanitární organizace ADRA.

Marcela Holková, vedoucí sociálního šatníku ADRY v Karviné: "Jaro bylo velmi náročné, protože nikdo jsme nečekal, co přijde a přišel Covid. Jako první jsme začali šít roušky, protože jsme věděli, že to bude potřeba a my, když máme ten šicí koutek, tak to umíme. Sehnali jsme si materiál a několik tisíc roušek jsme našili a rozdali policistům, sociálnímu odboru a potřebným, seniorům a podobně. Takovou službu, co jsme začali hned dělat, byly nákupy. S výbornou spoluprací se sociálním odborem jsme zjišťovali kde jaký senior bydlí a nákupy jsem jim nosili přímo před dveře. V současné době se mění opatření vlády, my je sledujeme a podle toho se zařizujeme, když je třeba a nějaký senior se na nás obrátí, vyhovíme, nakoupíme, přivezeme.”

S opatřeními proti šíření koronaviru se museli na jaře poprat i pracovníci Slezské diakonie, například v azylovém domu Bethel.

Jana Brzezinová, vedoucí Bethelu: "Jaro 2020 nám přineslo nový fenomén, museli jsme středisko vybavit ochrannými pomůckami, na které jsme nebyli zvyklí, přesunuli jsme věci do online prostoru, i pro pracovníky to byla nová zkušenosti. Ta péče o klienta zůstávala v té intenzivní rovině, šlo o instruktáže, vybavení rouškami a podobně, Bylo to hektické, ale zvládli jsme to pomocí města, lidí, kteří šili roušky."

V nouzovém stavu tady v Bethelu také vznikla krizová ubytovna.

Jana Brzezinová, vedoucí Bethelu: "V nouzovém stavu jsme vyčlenili jedno patro, které sloužilo lidem v karanténě. Lidé na ulici nemají většinou své zázemí, takže ten prostor sloužil právě pro ně, aby se v době nákazy mohli zotavit a dostat se do běžného života. Krizová ubytovna obsahuje bytové jednotky se sociálním zařízením a dezinfekčními pomůckami. Stále jsme připraveni obnovit krizová lůžka a vyčlenit část kapacity."

Z covidové doby vznikla na úřadě vlády výstava dokumentačních fotografií, jedna z fotografií pochází právě z Bethelu.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy