Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V roce 2020 se v karvinské porodnici narodilo 785 dětí. Všechna miminka byla covid negativní

  • Karviná,

V loňském roce se v karvinské porodnici narodilo 785 dětí. Mluvčí nemocnice a primářka dětského a novorozeneckého oddělení nám prozradily, jak náročný rok to kvůli opatřením byl nejen pro personál, ale i pro budoucí rodiče.

V karvinské rájecké nemocnici se v loňském roce narodilo celkem 785 dětí, z toho dvoje dvojčata. Od března začala platit přísná protiepidemiologická opatření. Jaká pravidla platila pro rodičky?

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná.Ráj: “Začátek epidemie v loňském roce byl poměrně hektický, chodily zběsilé informace, my jsme vždycky hledali individuální přístup pro naše rodičky. U nás nikdy nemuseli rodičky rodit v rouškách nebo respirátorech. Překlenuli jsme i období přísného zákazu, kdy tatínkové nesměli k porodu, ten trval naštěstí jen velmi krátce. Po celou drtivou dobu loňského roku jsme umožnili tatínkům přístup na porodní sál, tak, aby mohli společně se svými partnerkami přivítat svého potomka na svět.”


Za jakých podmínek mohli být otcové u porodu?

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná.Ráj: “My jsme chod porodnice přizpůsobili těm epidemiologickým podmínkám, tatínek měl respirátor, byla mu změřena teplota, což platí i aktuálně, včetně podpisu informačního dotazníku, kde tatínek svým podpisem stvrzuje, že není v karanténě ani infekční. My umožňujeme a velmi standardně rodíme maminky, které jsou covid pozitivní a tatínek je v karanténě. Celá ta opatření se dějí proto, abychom tu informaci měli a věděli. My se na ten porod připravíme, personál má ochranné osobní pomůcky, pro rodičku a jejího partnera se nic nemění, maminka rodí bez respirátoru."

Jaký je postup při porodu matky, která byla pozitivní?

Barbara Widenková, primářka dětského a novorozeneckého oddělení NsP Karviná-Ráj: “Péče o matku a novorozence se nemění. Takže pokud to zdravotní stav maminky a děťátka dovoluje, jsou po celou dobu spolu, od narození až po dobu propuštění z porodnice. Nezaznamenali jsme žádný případ, že bychom je museli oddělit. Samozřejmě platí hygienická opatření, to je sólo pokoj a ochranné pomůcky."

Musela nově narozená miminka projít testováním?

Barbara Widenková, primářka dětského a novorozeneckého oddělení NsP Karviná-Ráj: “Během pandemie se závažná doporučení měnila. Takže na začátku jsme PCR testovali novorozence pouze covid pozitivních matek, nikoliv negativních a to ještě s časovým odstupem. Dnes se přikláníme k epidemiologické anamnéze, ke klinickému a zdravotnímu stavu miminka a v neposlední řadě zohledňujeme i názor rodičů a jejich přání. Všechna naše miminka byla covid negativní a všem se daří dobře.”

Jak náročné to bylo pro personál?

Barbara Widenková, primářka dětského a novorozeneckého oddělení NsP Karviná-Ráj: “No někdy jsme měli pocit, že první, co miminko po narození uvidí, jsou kosmonauti a znejistí, zda se vůbec narodilo na správnou planetu. Pro personál bylo ze začátku obtížné sžít se se všemi ochrannými pomůckami, ale jsme profesionálové, takže to dnes bereme jako rutinu.” 

V případě, že otec nemohl být u porodu, jak pomáhal personál maminkám tuto životní situaci zvládnout?

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná.Ráj: “My volíme individuální a laskavý přístup. Jsme rodinná porodnice, kde chceme, aby se rodilo v příjemném a atraktivním prostředí. Maminkám jsme byli vždy k dispozici, respektujeme jejich porodní plány a myslíme si, že to je důvod, proč se k nám rády vrací. To je naše odměna, kdy máme opakovaná těhotenství a tady přivítáme potomky těch rodin na svět. Porodní plán je pro nás respektující. Vnímáme dnes narození dítěte v podstatě jako službu, kterou poskytujeme ve zdravotnickém zařízení, ale tady rozhoduje lékař, takže toto je pro maminku klid a bezpečí v případě, že by se dělo něco jinak než má, tak je vždy připravený lékařský personál pomoci."

Jak dlouho zůstává maminka s dítětem v porodnici?

Barbara Widenková, primářka dětského a novorozeneckého oddělení NsP Karviná-Ráj: “ Stále platí závažná doporučení české neonatologické společnosti ohledně délky hospitalizace novorozence. Ta je stanovena na 72 hodin. U nás preferujeme individuální přístup. Takže pokud je to přání nebo žádost rodičů a není problém jak na straně děťátka, tak na straně maminky, je tato doba kratší. To znamená, že pokud u miminka proběhla bezproblémově poporodní adaptace, úspěšně se rozbíhá laktace, jsou minimální váhové ubytky nebo je dokonce váhová křivka oploštělá, je absence jakýchkoliv rizik, po 48 hodinách provádíme povinná screeningová vyšetření a pokud si to rodiče přejí, miminko s maminkou propouštíme domů.”

Před epidemií covidu byly velmi žádané předporodní kurzy. Probíhaly vůbec a jak je to nyní?

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná.Ráj: “My jsme v loňském roce díky tomu, jak se uvolňovala a zpřísňovala protiepidemiologická opatření, několikrát porodní kurzy spustili, při dodržení tehdy platících opatřeních. Od 5.10. nám běží další lockdown, my jsme přemýšleli, jak maminkám v letošním roce přiblížit porodnici a od tohoto týdne běží individuální kurzy, na které se maminky můžou hlásit. Individuálně provázíme maminku s partnerem porodním sálem, novorozeneckým oddělením, děvčata společně tráví čas u dobré kávy či čaje tak, aby probrala všechny potřeby předporodní a porodní péče. Přítomná je porodní asistentka a novorozenecká sestra tak, aby si všechno mohly nasdílet. Děvčata spolu komunikují pak telefonicky nebo e-mailem. Pro nás je důležitý klid. Porození dítěte je přirozená součást každé ženy, ale v případě, že ta žena je v klidu a pohodě a o to my se snažíme. My bychom chtěli vzkázat rodičkám, které se chystají v letošním roce porodit, že v naší porodnici preferujeme individuální přístup v rodinném prostředí a takovou pikantností je, že v letošním roce budeme rekonstruovat rodinné pokoje. My bychom chtěli, aby si to porození miminka mohly maminky užít řekněme hotelovým standardem.”Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy