Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V roce 2020 se v karvinské porodnici narodilo 785 dětí. Všechna miminka byla covid negativní

Karviná |

V loňském roce se v karvinské porodnici narodilo 785 dětí. Mluvčí nemocnice a primářka dětského a novorozeneckého oddělení nám prozradily, jak náročný rok to kvůli opatřením byl nejen pro personál, ale i pro budoucí rodiče.

V karvinské rájecké nemocnici se v loňském roce narodilo celkem 785 dětí, z toho dvoje dvojčata. Od března začala platit přísná protiepidemiologická opatření. Jaká pravidla platila pro rodičky?

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná.Ráj: “Začátek epidemie v loňském roce byl poměrně hektický, chodily zběsilé informace, my jsme vždycky hledali individuální přístup pro naše rodičky. U nás nikdy nemuseli rodičky rodit v rouškách nebo respirátorech. Překlenuli jsme i období přísného zákazu, kdy tatínkové nesměli k porodu, ten trval naštěstí jen velmi krátce. Po celou drtivou dobu loňského roku jsme umožnili tatínkům přístup na porodní sál, tak, aby mohli společně se svými partnerkami přivítat svého potomka na svět.”


Za jakých podmínek mohli být otcové u porodu?

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná.Ráj: “My jsme chod porodnice přizpůsobili těm epidemiologickým podmínkám, tatínek měl respirátor, byla mu změřena teplota, což platí i aktuálně, včetně podpisu informačního dotazníku, kde tatínek svým podpisem stvrzuje, že není v karanténě ani infekční. My umožňujeme a velmi standardně rodíme maminky, které jsou covid pozitivní a tatínek je v karanténě. Celá ta opatření se dějí proto, abychom tu informaci měli a věděli. My se na ten porod připravíme, personál má ochranné osobní pomůcky, pro rodičku a jejího partnera se nic nemění, maminka rodí bez respirátoru."

Jaký je postup při porodu matky, která byla pozitivní?

Barbara Widenková, primářka dětského a novorozeneckého oddělení NsP Karviná-Ráj: “Péče o matku a novorozence se nemění. Takže pokud to zdravotní stav maminky a děťátka dovoluje, jsou po celou dobu spolu, od narození až po dobu propuštění z porodnice. Nezaznamenali jsme žádný případ, že bychom je museli oddělit. Samozřejmě platí hygienická opatření, to je sólo pokoj a ochranné pomůcky."

Musela nově narozená miminka projít testováním?

Barbara Widenková, primářka dětského a novorozeneckého oddělení NsP Karviná-Ráj: “Během pandemie se závažná doporučení měnila. Takže na začátku jsme PCR testovali novorozence pouze covid pozitivních matek, nikoliv negativních a to ještě s časovým odstupem. Dnes se přikláníme k epidemiologické anamnéze, ke klinickému a zdravotnímu stavu miminka a v neposlední řadě zohledňujeme i názor rodičů a jejich přání. Všechna naše miminka byla covid negativní a všem se daří dobře.”

Jak náročné to bylo pro personál?

Barbara Widenková, primářka dětského a novorozeneckého oddělení NsP Karviná-Ráj: “No někdy jsme měli pocit, že první, co miminko po narození uvidí, jsou kosmonauti a znejistí, zda se vůbec narodilo na správnou planetu. Pro personál bylo ze začátku obtížné sžít se se všemi ochrannými pomůckami, ale jsme profesionálové, takže to dnes bereme jako rutinu.” 

V případě, že otec nemohl být u porodu, jak pomáhal personál maminkám tuto životní situaci zvládnout?

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná.Ráj: “My volíme individuální a laskavý přístup. Jsme rodinná porodnice, kde chceme, aby se rodilo v příjemném a atraktivním prostředí. Maminkám jsme byli vždy k dispozici, respektujeme jejich porodní plány a myslíme si, že to je důvod, proč se k nám rády vrací. To je naše odměna, kdy máme opakovaná těhotenství a tady přivítáme potomky těch rodin na svět. Porodní plán je pro nás respektující. Vnímáme dnes narození dítěte v podstatě jako službu, kterou poskytujeme ve zdravotnickém zařízení, ale tady rozhoduje lékař, takže toto je pro maminku klid a bezpečí v případě, že by se dělo něco jinak než má, tak je vždy připravený lékařský personál pomoci."

Jak dlouho zůstává maminka s dítětem v porodnici?

Barbara Widenková, primářka dětského a novorozeneckého oddělení NsP Karviná-Ráj: “ Stále platí závažná doporučení české neonatologické společnosti ohledně délky hospitalizace novorozence. Ta je stanovena na 72 hodin. U nás preferujeme individuální přístup. Takže pokud je to přání nebo žádost rodičů a není problém jak na straně děťátka, tak na straně maminky, je tato doba kratší. To znamená, že pokud u miminka proběhla bezproblémově poporodní adaptace, úspěšně se rozbíhá laktace, jsou minimální váhové ubytky nebo je dokonce váhová křivka oploštělá, je absence jakýchkoliv rizik, po 48 hodinách provádíme povinná screeningová vyšetření a pokud si to rodiče přejí, miminko s maminkou propouštíme domů.”

Před epidemií covidu byly velmi žádané předporodní kurzy. Probíhaly vůbec a jak je to nyní?

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná.Ráj: “My jsme v loňském roce díky tomu, jak se uvolňovala a zpřísňovala protiepidemiologická opatření, několikrát porodní kurzy spustili, při dodržení tehdy platících opatřeních. Od 5.10. nám běží další lockdown, my jsme přemýšleli, jak maminkám v letošním roce přiblížit porodnici a od tohoto týdne běží individuální kurzy, na které se maminky můžou hlásit. Individuálně provázíme maminku s partnerem porodním sálem, novorozeneckým oddělením, děvčata společně tráví čas u dobré kávy či čaje tak, aby probrala všechny potřeby předporodní a porodní péče. Přítomná je porodní asistentka a novorozenecká sestra tak, aby si všechno mohly nasdílet. Děvčata spolu komunikují pak telefonicky nebo e-mailem. Pro nás je důležitý klid. Porození dítěte je přirozená součást každé ženy, ale v případě, že ta žena je v klidu a pohodě a o to my se snažíme. My bychom chtěli vzkázat rodičkám, které se chystají v letošním roce porodit, že v naší porodnici preferujeme individuální přístup v rodinném prostředí a takovou pikantností je, že v letošním roce budeme rekonstruovat rodinné pokoje. My bychom chtěli, aby si to porození miminka mohly maminky užít řekněme hotelovým standardem.”



Nahlásit chybu


111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Dnes 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

Včera 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

Včera 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Sdílená kola už jezdí, první půlhodina je zdarma

Nový Jičín nabízí lidem nový způsob dopravy. Začal tu fungovat bikesharing, neboli sdílená kola. Současně tento projekt zavádí i Kopřivnice a lidé tak mohou mezi těmito dvěma městy na vypůjčených kolech přejíždět.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

Včera 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Bobr se stal hlavním hrdinou oslavy Dne Země

Na náměstí Republiky se v pátek konal Den Země, který se váže k ochraně životního prostředí. Žáci škol si užili bohatý program.

Nevyužívaná hřiště v Porubě nahradila zeleň. Proces proměn mapuje výstava na Hlavní třídě

Poruba proměnila 14 nevyužívaných betonových ploch v ostrovy plné zeleně. A to díky financí z Norských fondů. Veškeré proměny dokumentuje výstava ve středovém pásu Hlavní třídy pod kruhovým objezdem.

Karvinské kino Centrum otevřelo zázemí filmovým nadšencům

K 60. výročí založení karvinského městského domu kultury měli filmoví fanoušci možnost nahlédnout do zázemí kina Centrum. Dostali se ke konstrukci za plátno, prohlédli si akustiku i kabinu promítačů.

AZ Havířov bojuje ve finále o postup do 1. ligy, fanoušci jsou nadšení

Klubu i fanouškům se splnil sen. AZ bojuje ve finále o postup do první ligy. Stav po druhém zápase je 1:1. Tým nyní čekají dva zápasy v Chomutově.

Spolek Velká náruč z Horní Suché oslavil Mezinárodní den Romů

Spolek Velká náruč z Horní Suché se každoročně připojuje k Mezinárodnímu dni Romů. Svátek je přehlídkou romské kultury a zvyků. I v letošním roce spolek připravil pro veřejnost bohatý program.

Muzeum Těšínska chystá opravu životického památníku

18. dubna 2024 20:09 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Památník životické tragédie čeká rekonstrukce, lidé to vítají

18. dubna 2024 12:44 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Opilý ujížděl policii a v Havířově srazil chlapce, na krku má obecné ohrožení

18. dubna 2024 8:21 | Havířov | Jiří Cileček

Loni v září několik kilometrů zběsile ujížděl policistům. Byl opilý a bez řidičáku. Ohrozil mnoho lidí a v Havířově nakonec srazil chlapce u přechodu pro chodce. Policie dlouho prověřovala, kolik lidí celkem ohrozil a nyní případ překvalifikovala. 53letý muž byl obviněn z obecného ohrožení a nyní mu hrozí až 8 let vězení.

V roce 2020 se v karvinské porodnici narodilo 785 dětí. Všechna miminka byla covid negativní
Vydáno 26. ledna 2021 10:28, Karviná, Monika Danková
V loňském roce se v karvinské porodnici narodilo 785 dětí. Mluvčí nemocnice a primářka dětského a novorozeneckého oddělení nám prozradily, jak náročný rok to kvůli opatřením byl nejen pro personál, ale i pro budoucí rodiče.

V karvinské rájecké nemocnici se v loňském roce narodilo celkem 785 dětí, z toho dvoje dvojčata. Od března začala platit přísná protiepidemiologická opatření. Jaká pravidla platila pro rodičky?

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná.Ráj: “Začátek epidemie v loňském roce byl poměrně hektický, chodily zběsilé informace, my jsme vždycky hledali individuální přístup pro naše rodičky. U nás nikdy nemuseli rodičky rodit v rouškách nebo respirátorech. Překlenuli jsme i období přísného zákazu, kdy tatínkové nesměli k porodu, ten trval naštěstí jen velmi krátce. Po celou drtivou dobu loňského roku jsme umožnili tatínkům přístup na porodní sál, tak, aby mohli společně se svými partnerkami přivítat svého potomka na svět.”


Za jakých podmínek mohli být otcové u porodu?

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná.Ráj: “My jsme chod porodnice přizpůsobili těm epidemiologickým podmínkám, tatínek měl respirátor, byla mu změřena teplota, což platí i aktuálně, včetně podpisu informačního dotazníku, kde tatínek svým podpisem stvrzuje, že není v karanténě ani infekční. My umožňujeme a velmi standardně rodíme maminky, které jsou covid pozitivní a tatínek je v karanténě. Celá ta opatření se dějí proto, abychom tu informaci měli a věděli. My se na ten porod připravíme, personál má ochranné osobní pomůcky, pro rodičku a jejího partnera se nic nemění, maminka rodí bez respirátoru."

Jaký je postup při porodu matky, která byla pozitivní?

Barbara Widenková, primářka dětského a novorozeneckého oddělení NsP Karviná-Ráj: “Péče o matku a novorozence se nemění. Takže pokud to zdravotní stav maminky a děťátka dovoluje, jsou po celou dobu spolu, od narození až po dobu propuštění z porodnice. Nezaznamenali jsme žádný případ, že bychom je museli oddělit. Samozřejmě platí hygienická opatření, to je sólo pokoj a ochranné pomůcky."

Musela nově narozená miminka projít testováním?

Barbara Widenková, primářka dětského a novorozeneckého oddělení NsP Karviná-Ráj: “Během pandemie se závažná doporučení měnila. Takže na začátku jsme PCR testovali novorozence pouze covid pozitivních matek, nikoliv negativních a to ještě s časovým odstupem. Dnes se přikláníme k epidemiologické anamnéze, ke klinickému a zdravotnímu stavu miminka a v neposlední řadě zohledňujeme i názor rodičů a jejich přání. Všechna naše miminka byla covid negativní a všem se daří dobře.”

Jak náročné to bylo pro personál?

Barbara Widenková, primářka dětského a novorozeneckého oddělení NsP Karviná-Ráj: “No někdy jsme měli pocit, že první, co miminko po narození uvidí, jsou kosmonauti a znejistí, zda se vůbec narodilo na správnou planetu. Pro personál bylo ze začátku obtížné sžít se se všemi ochrannými pomůckami, ale jsme profesionálové, takže to dnes bereme jako rutinu.” 

V případě, že otec nemohl být u porodu, jak pomáhal personál maminkám tuto životní situaci zvládnout?

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná.Ráj: “My volíme individuální a laskavý přístup. Jsme rodinná porodnice, kde chceme, aby se rodilo v příjemném a atraktivním prostředí. Maminkám jsme byli vždy k dispozici, respektujeme jejich porodní plány a myslíme si, že to je důvod, proč se k nám rády vrací. To je naše odměna, kdy máme opakovaná těhotenství a tady přivítáme potomky těch rodin na svět. Porodní plán je pro nás respektující. Vnímáme dnes narození dítěte v podstatě jako službu, kterou poskytujeme ve zdravotnickém zařízení, ale tady rozhoduje lékař, takže toto je pro maminku klid a bezpečí v případě, že by se dělo něco jinak než má, tak je vždy připravený lékařský personál pomoci."

Jak dlouho zůstává maminka s dítětem v porodnici?

Barbara Widenková, primářka dětského a novorozeneckého oddělení NsP Karviná-Ráj: “ Stále platí závažná doporučení české neonatologické společnosti ohledně délky hospitalizace novorozence. Ta je stanovena na 72 hodin. U nás preferujeme individuální přístup. Takže pokud je to přání nebo žádost rodičů a není problém jak na straně děťátka, tak na straně maminky, je tato doba kratší. To znamená, že pokud u miminka proběhla bezproblémově poporodní adaptace, úspěšně se rozbíhá laktace, jsou minimální váhové ubytky nebo je dokonce váhová křivka oploštělá, je absence jakýchkoliv rizik, po 48 hodinách provádíme povinná screeningová vyšetření a pokud si to rodiče přejí, miminko s maminkou propouštíme domů.”

Před epidemií covidu byly velmi žádané předporodní kurzy. Probíhaly vůbec a jak je to nyní?

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná.Ráj: “My jsme v loňském roce díky tomu, jak se uvolňovala a zpřísňovala protiepidemiologická opatření, několikrát porodní kurzy spustili, při dodržení tehdy platících opatřeních. Od 5.10. nám běží další lockdown, my jsme přemýšleli, jak maminkám v letošním roce přiblížit porodnici a od tohoto týdne běží individuální kurzy, na které se maminky můžou hlásit. Individuálně provázíme maminku s partnerem porodním sálem, novorozeneckým oddělením, děvčata společně tráví čas u dobré kávy či čaje tak, aby probrala všechny potřeby předporodní a porodní péče. Přítomná je porodní asistentka a novorozenecká sestra tak, aby si všechno mohly nasdílet. Děvčata spolu komunikují pak telefonicky nebo e-mailem. Pro nás je důležitý klid. Porození dítěte je přirozená součást každé ženy, ale v případě, že ta žena je v klidu a pohodě a o to my se snažíme. My bychom chtěli vzkázat rodičkám, které se chystají v letošním roce porodit, že v naší porodnici preferujeme individuální přístup v rodinném prostředí a takovou pikantností je, že v letošním roce budeme rekonstruovat rodinné pokoje. My bychom chtěli, aby si to porození miminka mohly maminky užít řekněme hotelovým standardem.”



Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/11000023774/v-roce-2020-se-v-karvinske-porodnici-narodilo-785-deti-vsechna-miminka-byla-covid-negativni