Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • POLICISTÉ CVIČILI ZÁSAH PROTI STŘELCI NA OSTRAVSKÉ UNIVERZITĚ, VIDEO NA POLAR.CZ
  • NOVÝ JIČÍN SI PODMANIL KRAJSKÉ KOLO SOUTĚŽE TANEČNÍCH OBORŮ, INFO NA POLAR.CZ
  • OSTRAVA PLÁNUJE NOVOU SPORTOVNÍ HALU PRO 3500 DIVÁKŮ ZA 800 MILIONŮ KORUN
  • KALIŠOVO JEZERO V BOHUMÍNĚ DOSTANE NOVÁ MOLA ZA 11 MILIONŮ
  • ODVOLACÍ SOUD ZMÍRNILI TREST MYSLIVCI ZA OMYLEM ZASTŘELENÉHO RYBÁŘE V OSTRAVĚ
  • SNÍŽIL MU PODMÍNKU NA 21 MĚSÍCŮ (PŮVODNĚ 24) I ZKUŠEBNÍ DOBU NA 30 MĚSÍCŮ Z 36
  • STANJURA VĚŘÍ V POSTUP SANACE HALDY HEŘMANICE, NOVÝ POSUDEK JI ZPOCHYBŇUJE
  • NA PŘECHODU V MOSTECH U JABLUNKOVA SE KVŮLI KONTROLÁM TVOŘÍ KOLONY KAMIONŮ
  • DOBROVOLNÍCI POSBÍRALI POVODŇOVÝ ODPAD V PALKOVICÍCH A NA MYSLÍKU
  • DNEŠNÍ FOTBALOVÝ ZÁPAS BANÍKU A SPARTY BUDE PODLE POLICIE JAKO VŽDY RIZIKOVÝ
  • TJ SLOVAN HAVÍŘOV MUSÍ OPRAVIT FOTBALOVÉ HŘIŠTĚ, REPORTÁŽ NA POLAR.CZ
  • KARIN LEDNICKÁ ZÍSKÁ ZVLÁŠTNÍ CENU JANTAR ZA TRILOGII ŠIKMÝ KOSTEL
  • PŘI POŽÁRU DOMU V HLUČÍNĚ NAŠLI UVNITŘ MRTVÉHO MUŽE, JEDEN HASIČ SE ZRANIL
  • ZOO OSTRAVA MÁ NOVOU SAMICI LVA INDICKÉHO, JE PŘÍSLIBEM PRO BUDOUCÍ MLÁĎATA
  • PROJEKT SOUSEDSTVÍ UTUŽUJE SOUSEDSKÉ VZTAHY V OSTRAVĚ-JIHU, VÍCE NA POLAR.CZ

V roce 2020 se v karvinské porodnici narodilo 785 dětí. Všechna miminka byla covid negativní

Karviná |

V loňském roce se v karvinské porodnici narodilo 785 dětí. Mluvčí nemocnice a primářka dětského a novorozeneckého oddělení nám prozradily, jak náročný rok to kvůli opatřením byl nejen pro personál, ale i pro budoucí rodiče.

Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas 0:00
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno

      V karvinské rájecké nemocnici se v loňském roce narodilo celkem 785 dětí, z toho dvoje dvojčata. Od března začala platit přísná protiepidemiologická opatření. Jaká pravidla platila pro rodičky?

      Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná.Ráj: “Začátek epidemie v loňském roce byl poměrně hektický, chodily zběsilé informace, my jsme vždycky hledali individuální přístup pro naše rodičky. U nás nikdy nemuseli rodičky rodit v rouškách nebo respirátorech. Překlenuli jsme i období přísného zákazu, kdy tatínkové nesměli k porodu, ten trval naštěstí jen velmi krátce. Po celou drtivou dobu loňského roku jsme umožnili tatínkům přístup na porodní sál, tak, aby mohli společně se svými partnerkami přivítat svého potomka na svět.”


      Za jakých podmínek mohli být otcové u porodu?

      Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná.Ráj: “My jsme chod porodnice přizpůsobili těm epidemiologickým podmínkám, tatínek měl respirátor, byla mu změřena teplota, což platí i aktuálně, včetně podpisu informačního dotazníku, kde tatínek svým podpisem stvrzuje, že není v karanténě ani infekční. My umožňujeme a velmi standardně rodíme maminky, které jsou covid pozitivní a tatínek je v karanténě. Celá ta opatření se dějí proto, abychom tu informaci měli a věděli. My se na ten porod připravíme, personál má ochranné osobní pomůcky, pro rodičku a jejího partnera se nic nemění, maminka rodí bez respirátoru."

      Jaký je postup při porodu matky, která byla pozitivní?

      Barbara Widenková, primářka dětského a novorozeneckého oddělení NsP Karviná-Ráj: “Péče o matku a novorozence se nemění. Takže pokud to zdravotní stav maminky a děťátka dovoluje, jsou po celou dobu spolu, od narození až po dobu propuštění z porodnice. Nezaznamenali jsme žádný případ, že bychom je museli oddělit. Samozřejmě platí hygienická opatření, to je sólo pokoj a ochranné pomůcky."

      Musela nově narozená miminka projít testováním?

      Barbara Widenková, primářka dětského a novorozeneckého oddělení NsP Karviná-Ráj: “Během pandemie se závažná doporučení měnila. Takže na začátku jsme PCR testovali novorozence pouze covid pozitivních matek, nikoliv negativních a to ještě s časovým odstupem. Dnes se přikláníme k epidemiologické anamnéze, ke klinickému a zdravotnímu stavu miminka a v neposlední řadě zohledňujeme i názor rodičů a jejich přání. Všechna naše miminka byla covid negativní a všem se daří dobře.”

      Jak náročné to bylo pro personál?

      Barbara Widenková, primářka dětského a novorozeneckého oddělení NsP Karviná-Ráj: “No někdy jsme měli pocit, že první, co miminko po narození uvidí, jsou kosmonauti a znejistí, zda se vůbec narodilo na správnou planetu. Pro personál bylo ze začátku obtížné sžít se se všemi ochrannými pomůckami, ale jsme profesionálové, takže to dnes bereme jako rutinu.” 

      V případě, že otec nemohl být u porodu, jak pomáhal personál maminkám tuto životní situaci zvládnout?

      Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná.Ráj: “My volíme individuální a laskavý přístup. Jsme rodinná porodnice, kde chceme, aby se rodilo v příjemném a atraktivním prostředí. Maminkám jsme byli vždy k dispozici, respektujeme jejich porodní plány a myslíme si, že to je důvod, proč se k nám rády vrací. To je naše odměna, kdy máme opakovaná těhotenství a tady přivítáme potomky těch rodin na svět. Porodní plán je pro nás respektující. Vnímáme dnes narození dítěte v podstatě jako službu, kterou poskytujeme ve zdravotnickém zařízení, ale tady rozhoduje lékař, takže toto je pro maminku klid a bezpečí v případě, že by se dělo něco jinak než má, tak je vždy připravený lékařský personál pomoci."

      Jak dlouho zůstává maminka s dítětem v porodnici?

      Barbara Widenková, primářka dětského a novorozeneckého oddělení NsP Karviná-Ráj: “ Stále platí závažná doporučení české neonatologické společnosti ohledně délky hospitalizace novorozence. Ta je stanovena na 72 hodin. U nás preferujeme individuální přístup. Takže pokud je to přání nebo žádost rodičů a není problém jak na straně děťátka, tak na straně maminky, je tato doba kratší. To znamená, že pokud u miminka proběhla bezproblémově poporodní adaptace, úspěšně se rozbíhá laktace, jsou minimální váhové ubytky nebo je dokonce váhová křivka oploštělá, je absence jakýchkoliv rizik, po 48 hodinách provádíme povinná screeningová vyšetření a pokud si to rodiče přejí, miminko s maminkou propouštíme domů.”

      Před epidemií covidu byly velmi žádané předporodní kurzy. Probíhaly vůbec a jak je to nyní?

      Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná.Ráj: “My jsme v loňském roce díky tomu, jak se uvolňovala a zpřísňovala protiepidemiologická opatření, několikrát porodní kurzy spustili, při dodržení tehdy platících opatřeních. Od 5.10. nám běží další lockdown, my jsme přemýšleli, jak maminkám v letošním roce přiblížit porodnici a od tohoto týdne běží individuální kurzy, na které se maminky můžou hlásit. Individuálně provázíme maminku s partnerem porodním sálem, novorozeneckým oddělením, děvčata společně tráví čas u dobré kávy či čaje tak, aby probrala všechny potřeby předporodní a porodní péče. Přítomná je porodní asistentka a novorozenecká sestra tak, aby si všechno mohly nasdílet. Děvčata spolu komunikují pak telefonicky nebo e-mailem. Pro nás je důležitý klid. Porození dítěte je přirozená součást každé ženy, ale v případě, že ta žena je v klidu a pohodě a o to my se snažíme. My bychom chtěli vzkázat rodičkám, které se chystají v letošním roce porodit, že v naší porodnici preferujeme individuální přístup v rodinném prostředí a takovou pikantností je, že v letošním roce budeme rekonstruovat rodinné pokoje. My bychom chtěli, aby si to porození miminka mohly maminky užít řekněme hotelovým standardem.”



      Nahlásit chybu


      Speciální operace výměny kolenního kloubu se nyní dělá v Karviné za asistence robotiky

      V Karviné se při ortopedických operacích nyní využívá speciální technologie, která umí přesně vyměřit, co a kde operovat. Operace byla v nemocnici v Karviné - Ráji aplikována zatím na dva pacienty.

      Ostravská zoo získala novou samici lva indického. Je příslibem pro budoucí mláďata

      Včera 16:55 | Ostrava-město | Jiří Cileček

      Do Zoo Ostrava dorazila nová samice lva indického ze švédské zoologické zahrady. Po aklimatizaci by se měla stát partnerkou stávajícího samce. Zoologové věří, že tento krok povede k úspěšnému rozmnožení ohroženého poddruhu, který dnes v přírodě přežívá pouze v jediném indickém národním parku.

      Tenisovou raketu vyměnil za golfovou hůl a je světovým hráčem

      Teprve osmnáctiletý golfista ze Studénky, Richard Pavel, má za sebou životní úspěch. Na mistrovství světa neslyšících v Austrálii získal 3. místo. Teď má před sebou další velký cíl, světovou soutěž v Japonsku.

      Výstava fotografa Dalibora Bednáře (Ne)známí ve Dvoraně centrálního ostravského obvodu

      Dvorana radnice Moravské Ostravy a Přívozu hostí výstavu černobílých portrétů fotografa Dalibora Bednáře. Pod názvem (Ne)známí představuje tváře lidí, kteří podle autora více či méně ovlivnili jeho životní i umělecký pohled na svět.

      Projekt Sousedství utužuje sousedské vztahy v Ostravě-Jihu

      Obyvatelé obvodu mohou opět žádat o příspěvek z dotačního programu Sousedství. Vedení Ostravy-Jihu se tak již čtvrtým rokem snaží podpořit fungující sousedské vztahy. Na pořádání sousedských akcí mohou žadatelé získat až 10 000 Kč.

      Nicola salon: Kromě pedikúry nyní také laminace obočí a prodlužování řas

      28. března 2025 8:03 | Komerční sdělení

      Nicola salon na místeckém náměstí se specializuje na profesionální pedikúru a nyní rozšiřuje nabídku o laminaci obočí a řas, prodlužování řas.

      Policisté cvičili zásah proti střelci na univerzitě. Studenti posloužili jako figuranti

      Policisté, ale také hasiči či zdravotnická záchranná služba velmi často procvičují nejrůznější postupy a situace, aby mohli v případě potřeby co nejrychleji reagovat. Tentokrát se ale v Ostravě uskutečnilo svých rozsahem výjimečné cvičení - zásah proti střelci budově univerzity

      Na Slezské univerzitě v Opavě vaří jídla našich předků. Studenti tentokrát vyráběli historické sorbety a zmrzliny

      Na Slezské univerzitě v Opavě vaří jídla našich předků. Workshopy dobové kuchyně probíhají v gastrocentru univerzity a jsou součástí studia historie a kulturního dědictví v regionální praxi.

      Tragický požár domu v Hlučíně. Uvnitř našli mrtvého muže, jeden hasič se zranil

      Včera 13:14 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

      Sedm jednotek hasičů zasahovalo u velkého nočního požáru rodinného domu v Hlučíně na Opavsku. Hasiči s plameny bojovali hodinu a půl. Až se jim podařilo dostat dovnitř, našli tam mrtvého muže. Zraněn byl i jeden ze zasahujících hasičů. Škoda byla odhadnuta na 3 milion korun.

      TJ Slovan Havířov musí opravit fotbalové hřiště

      Fotbalisté TJ Slovan budou muset pár měsíců hrát na hřišti v Dolních Datyních. Domácí tráva už nevydržela neustálou zátěž a klub musel přistoupit k celkové revitalizaci hřiště.

      Speciální operace výměny kolenního kloubu se nyní dělá v Karviné za asistence robotiky

      V Karviné se při ortopedických operacích nyní využívá speciální technologie, která umí přesně vyměřit, co a kde operovat. Operace byla v nemocnici v Karviné - Ráji aplikována zatím na dva pacienty.

      Lidé v Havířově přivítali Světový den porozumění autismu, rodiče se dozvěděli mnoho informací

      Diagnózu, že má dítě poruchu autistického spektra, si vyslechne stále více rodičů. Následné poradenství a pomoc je pro ně nesmírně důležitá. I proto se Havířov opět připojil ke Světovému dni porozumění autismu.

      Děti popřály seniorům k nadcházejícím Velikonocům

      S krásnými velikonočními básničkami přišly děti z první třídy základní školy za seniory do domečků pod kostelem. Donesly jim také malé dárky pro potěšení.

      ZŠ Na Nábřeží uspořádala soutěž Nábřeží hledá talent

      Velkou dopolední show si připravili žáci v Základní škole Na Nábřeží. Chtěli ostatním spolužákům ukázat, že mají talent. Porota nejvíce ocenila vystoupení deváťáků, kteří zatančili Labutí jezero.

      Celosvětový sportovní fenomén Racketlonu dorazil už i do Karviné

      V Karviné se uskutečnil turnaj v rámci CzechTour sportu racketlon, který propojuje raketové sporty náročným a promyšleným způsobem. Racketlon je známý po celém světě a od devadesátých let minulého století si získal řadu nadšenců.

      Havířov se zapojil do Světového dne porozumění autismu

      Diagnózu, že má dítě poruchu autistického spektra, si vyslechne stále více rodičů. Následné poradenství a pomoc je pro ně nesmírně důležitá. I proto se Havířov opět připojil ke Světovému dni porozumění autismu.

      V roce 2020 se v karvinské porodnici narodilo 785 dětí. Všechna miminka byla covid negativní
      Vydáno 26. ledna 2021 10:28, Karviná, Monika Danková
      V loňském roce se v karvinské porodnici narodilo 785 dětí. Mluvčí nemocnice a primářka dětského a novorozeneckého oddělení nám prozradily, jak náročný rok to kvůli opatřením byl nejen pro personál, ale i pro budoucí rodiče.

      V karvinské rájecké nemocnici se v loňském roce narodilo celkem 785 dětí, z toho dvoje dvojčata. Od března začala platit přísná protiepidemiologická opatření. Jaká pravidla platila pro rodičky?

      Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná.Ráj: “Začátek epidemie v loňském roce byl poměrně hektický, chodily zběsilé informace, my jsme vždycky hledali individuální přístup pro naše rodičky. U nás nikdy nemuseli rodičky rodit v rouškách nebo respirátorech. Překlenuli jsme i období přísného zákazu, kdy tatínkové nesměli k porodu, ten trval naštěstí jen velmi krátce. Po celou drtivou dobu loňského roku jsme umožnili tatínkům přístup na porodní sál, tak, aby mohli společně se svými partnerkami přivítat svého potomka na svět.”


      Za jakých podmínek mohli být otcové u porodu?

      Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná.Ráj: “My jsme chod porodnice přizpůsobili těm epidemiologickým podmínkám, tatínek měl respirátor, byla mu změřena teplota, což platí i aktuálně, včetně podpisu informačního dotazníku, kde tatínek svým podpisem stvrzuje, že není v karanténě ani infekční. My umožňujeme a velmi standardně rodíme maminky, které jsou covid pozitivní a tatínek je v karanténě. Celá ta opatření se dějí proto, abychom tu informaci měli a věděli. My se na ten porod připravíme, personál má ochranné osobní pomůcky, pro rodičku a jejího partnera se nic nemění, maminka rodí bez respirátoru."

      Jaký je postup při porodu matky, která byla pozitivní?

      Barbara Widenková, primářka dětského a novorozeneckého oddělení NsP Karviná-Ráj: “Péče o matku a novorozence se nemění. Takže pokud to zdravotní stav maminky a děťátka dovoluje, jsou po celou dobu spolu, od narození až po dobu propuštění z porodnice. Nezaznamenali jsme žádný případ, že bychom je museli oddělit. Samozřejmě platí hygienická opatření, to je sólo pokoj a ochranné pomůcky."

      Musela nově narozená miminka projít testováním?

      Barbara Widenková, primářka dětského a novorozeneckého oddělení NsP Karviná-Ráj: “Během pandemie se závažná doporučení měnila. Takže na začátku jsme PCR testovali novorozence pouze covid pozitivních matek, nikoliv negativních a to ještě s časovým odstupem. Dnes se přikláníme k epidemiologické anamnéze, ke klinickému a zdravotnímu stavu miminka a v neposlední řadě zohledňujeme i názor rodičů a jejich přání. Všechna naše miminka byla covid negativní a všem se daří dobře.”

      Jak náročné to bylo pro personál?

      Barbara Widenková, primářka dětského a novorozeneckého oddělení NsP Karviná-Ráj: “No někdy jsme měli pocit, že první, co miminko po narození uvidí, jsou kosmonauti a znejistí, zda se vůbec narodilo na správnou planetu. Pro personál bylo ze začátku obtížné sžít se se všemi ochrannými pomůckami, ale jsme profesionálové, takže to dnes bereme jako rutinu.” 

      V případě, že otec nemohl být u porodu, jak pomáhal personál maminkám tuto životní situaci zvládnout?

      Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná.Ráj: “My volíme individuální a laskavý přístup. Jsme rodinná porodnice, kde chceme, aby se rodilo v příjemném a atraktivním prostředí. Maminkám jsme byli vždy k dispozici, respektujeme jejich porodní plány a myslíme si, že to je důvod, proč se k nám rády vrací. To je naše odměna, kdy máme opakovaná těhotenství a tady přivítáme potomky těch rodin na svět. Porodní plán je pro nás respektující. Vnímáme dnes narození dítěte v podstatě jako službu, kterou poskytujeme ve zdravotnickém zařízení, ale tady rozhoduje lékař, takže toto je pro maminku klid a bezpečí v případě, že by se dělo něco jinak než má, tak je vždy připravený lékařský personál pomoci."

      Jak dlouho zůstává maminka s dítětem v porodnici?

      Barbara Widenková, primářka dětského a novorozeneckého oddělení NsP Karviná-Ráj: “ Stále platí závažná doporučení české neonatologické společnosti ohledně délky hospitalizace novorozence. Ta je stanovena na 72 hodin. U nás preferujeme individuální přístup. Takže pokud je to přání nebo žádost rodičů a není problém jak na straně děťátka, tak na straně maminky, je tato doba kratší. To znamená, že pokud u miminka proběhla bezproblémově poporodní adaptace, úspěšně se rozbíhá laktace, jsou minimální váhové ubytky nebo je dokonce váhová křivka oploštělá, je absence jakýchkoliv rizik, po 48 hodinách provádíme povinná screeningová vyšetření a pokud si to rodiče přejí, miminko s maminkou propouštíme domů.”

      Před epidemií covidu byly velmi žádané předporodní kurzy. Probíhaly vůbec a jak je to nyní?

      Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná.Ráj: “My jsme v loňském roce díky tomu, jak se uvolňovala a zpřísňovala protiepidemiologická opatření, několikrát porodní kurzy spustili, při dodržení tehdy platících opatřeních. Od 5.10. nám běží další lockdown, my jsme přemýšleli, jak maminkám v letošním roce přiblížit porodnici a od tohoto týdne běží individuální kurzy, na které se maminky můžou hlásit. Individuálně provázíme maminku s partnerem porodním sálem, novorozeneckým oddělením, děvčata společně tráví čas u dobré kávy či čaje tak, aby probrala všechny potřeby předporodní a porodní péče. Přítomná je porodní asistentka a novorozenecká sestra tak, aby si všechno mohly nasdílet. Děvčata spolu komunikují pak telefonicky nebo e-mailem. Pro nás je důležitý klid. Porození dítěte je přirozená součást každé ženy, ale v případě, že ta žena je v klidu a pohodě a o to my se snažíme. My bychom chtěli vzkázat rodičkám, které se chystají v letošním roce porodit, že v naší porodnici preferujeme individuální přístup v rodinném prostředí a takovou pikantností je, že v letošním roce budeme rekonstruovat rodinné pokoje. My bychom chtěli, aby si to porození miminka mohly maminky užít řekněme hotelovým standardem.”



      Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/11000023774/v-roce-2020-se-v-karvinske-porodnici-narodilo-785-deti-vsechna-miminka-byla-covid-negativni