Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Z Dolu Darkov na Karvinsku vyjel poslední vozík plný uhlí

  • Karviná,

Tento týden byla ukončena důlní činnost na dvou dolech. Poslední vozík vyjel v úterý z Dolu Darkov a v sobotu pak vyvezl poslední uhlí i vozík i na Dole ČSA. Na Darkov se podíváme prostřednictvím další reportáže.

Rozloučení se kvůli covidu konala pouze v komorním složení.

David Hájek, ředitel provozu OKD: "Důl Darkov byl pokračovatel dolů okolních. Není to tak, že důl je izolovaný celek, ale jak postupně postupuje dobývání ložiska, tak se zakládají nové a nové doly a proto můžeme říct, že důl Darkov je pokračovatelem dolů Hohenegger, Barbora, Gabriela. Zvláštní byl, že tady byla vybudována nejmodernější a nejkapacitnější úpravna uhlí a byly tu postupně sváděny těžby dolů Barbora, Gabriela, 9. květen, nakonec i ČSA a částečně i z dolů ČSM."

Za celou dobu fungování dolu se tady vytěžilo téměř 54 milionů tun uhlí. Denní rekordní těžba byla přes 27 tisíc tun uhlí.

Ladislav Valíček, hlavní předák kolektivu, Důl Darkov: "Já jsem tady na Dole Darkov 20 let a 20 let v rubání, je to smutné, veselé to není. Těch vzpomínek bylo hodně, těch part taky bylo více, jako je to určitě nostalgie, veselo nám není."
Rostislav Riedl , technik, Důl Darkov: "Tady na Darkově působím tři roky, zbytek času jsme strávil na Dole Lazy. Dnes skončilo kus OKD."

Těžit se bude pouze na dolech ČSM, OKD plánuje pokračování těžby až do roku 2022.

Vanda Staňková, předsedkyně představenstva OKD: "Předpokládáme, že v tomto roce vytěžíme zhruba 1800 kilotun uhlí částečně energetického, ale ve velké většině kvalitního koksovatelného uhlí."

V příštích express se budeme ukončení důlní činnosti na Karvinsku ještě věnovat.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy