Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V podzemí Dolu ČSA v Karviné pokračují práce před plánovaným zasypáním jam

  • Karviná,

Přestože poslední uhlí bylo z Dolu ČSA v Karviné vytěženo v únoru, horníci v podzemí dále pracují. Jejich úkolem je připravit šachtu k zasypání. To by mělo nastat do dvou let. K zemi půjdou také téměř všechny povrchové objekty.

Jednotlivá důlní pole, kde se uhlí těžilo a také všechna ostatní podzemní pracoviště už byla zbavena technologií, které lze ještě použít. Z hlubiny je nutné vyvézt použitelný materiál a vše, co v dole nesmí zůstat z ekologických důvodů. Prostory totiž v budoucnu zaplaví voda.

Veškeré práce musí probíhat za přísných bezpečnostních opatření. Báňští záchranáři prostory postupně uzavírají a budují hráze, které by bránily šíření ohně v případě požáru nebo exploze metanu.

Libor Krupa, báňský záchranář: “Hráz tady musí být z důvodu výbuchuvzdorného uzavření pole, které se bude rušit. teď se staví zadní peření, přední peření, které se následně vyplní sádrou s míchanou s vodou.”

Veškerá práce na likvidaci šachty musí být schváleny.

Ludvík Kašpar, ředitel státního podniku DIAMO: “Nejprve se musí vyřídit EIA na likvidaci, musí se zpracovat projektová dokumentace, musí se provést odpis zásob, následně bude požádán obvodní báňský úřad o vydání povolení likvidace dolu.”

Jámy karvinského Dolu ČSA by měly být zasypány zhruba do dvou let. Po dobu činnosti zbývajících Dolů ČSM bude nutné z podzemí na Karvinsku odčerpávat vodu a také metan, který se zpracovává k energetickému využití.

Josef Lazárek, ředitel závodu Darkov, DIAMO: “Jenom z této lokality těžíme denně zhruba 25 až 30 tisíc kubíků metanu.”

Podívejte se do Dolu ČSA z pohledu závěsného vláčku:

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy