Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Diamo převzalo od OKD karvinské doly ČSA a Darkov i s horníky, začala postupná likvidace šachet

V podzemí dvou karvinských šachet začal úklid. Na povrch bude vyvezeno vše, co lze ještě upotřebit a následně bude zahájena likvidace jak podzemních prostor, tak povrchových objektů. Pro některé horníky znamená konec těžby práci, jiní si už hledají živobytí jinde.

Černouhelné doly ČSA a Darkov v Karviné už nepatří pod OKD, ale pod státní podnik Diamo. Od začátku března v nich započaly práce na jejich útlum, který ve finále skončí demolicí povrchových objektů a zasypáním jam. Na likvidaci šachty se podílejí někteří horníci, ti ostatní už si hledají práci jinde.

Ludvík Kašpar, ředitel státního podniku DIAMO: “Spolu s doly přebíráme i dobývací prostory a zaměstnance. Se zaměstnanci veškeré závazky, které se k nim vztahují. Jedná se o 1749 zaměstnanců, kteří přecházejí na státní podnik Diamo, z nich 1252 bude propuštěno a 497 zaměstnanců zůstane na státním podniku Diamo a budou zajišťovat útlumové práce v této lokalitě Karvinska.”

Z podzemí se bude vyklízet vše, co má hodnotu a dá se ještě použít. Co nejvíce se také sníží energetická náročnost provozu. Právě na tom se budou podílet desítky horníků.

Josef Lazárek, ředitel závodu DARKOV, DIAMO: “Tito pracovníci budou zajišťovat, co se týká dolů ČSA a Darkov zajišťovací provoz. To znamená po výklizu všech činných pracovišť na ČSA, které zajišťuje OKD my přecházíme okamžitě do budování izolačních objektů, výklizu tak, aby naprosto bezpečný provoz mohl pokračovat.”

Útlumové práce a zajišťovací provoz budou trvat několik měsíců.

Josef Lazárek, ředitel závodu DARKOV, DIAMO: “Konečnou fázi je zásyp předmětných jam. Je třeba si uvědomit, že těch jam je v přebírané části OKD 18. To je obrovský objem práce.”

Jen letos si útlum těžby a likvidace šachet vyžádají necelé 3 miliardy korun. Do roku 2035 by to mělo být až 16 miliard.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy