Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ani po déle než dvou letech není ukončeno česko-polské vyšetřování neštěstí v Dole ČSM

Od tragické exploze metanu a následného požáru v podzemí Dolu ČSM ve Stonavě na Karvinsku už to je déle než dva roky. V prosinci 2018 zahynulo 12 polských a jeden český horník. Vyšetřování, na kterém se podílejí čeští i polští experti, však stále není u konce a oficiálně tak ještě nebyla potvrzena příčina výbuchu.

Osudná exploze nastala 20. prosince 2018 odpoledne v hloubce zhruba 800 metrů. Výbuch vyvolal tlakovou vlnu a požár. V šachtě tehdy zahynulo 12 polských a jeden český havíř.

Už v průběhu vyšetřování se objevily spekulace o možných příčinách. Jednou z hlavních bylo podezření na omezování citlivosti čidel monitorujících koncentraci metanu. Důlní společnost OKD to však od samého počátku popírá.

Okolnosti výbuchu důlního plynu v podzemí černouhelné šachty ČSM jsou stále předmětem vyšetřování, na kterém se podílejí jak čeští tak polští experti.

Gabriela Slavíková, okresní státní zástupkyně OSZ Karviná: “V lednu letošního roku byla prodloužena činnost společného vyšetřovacího týmu, a to do roku 2022. S tím, že v lednu letošního roku proběhla schůzka členů společného vyšetřovacího týmu v České republice za přítomnosti soudních znalců a odborníků z Báňského úřadu, kdy znalecký posudek ve věci již byl vypracován a byl nastudován polskou stranou, ale na žádost polské strany bude ještě doplňován s ohledem na odlišné trestní a procesní předpisy v Polské republice. Předpoklad je zhruba takový, že by v řádech měsíců měl být ten znalecký posudek doplněn a následně bude přikročeno k rozhodnutí ve věci.”

Závěry vyšetřování zajímají také pozůstalé zemřelých horníků, ale i havíře, kteří explozi přežili a dodnes se léčí.

“Ani ve snu by mě nenapadlo, že se to může stát. A když se to stalo, pořád jsem tomu nemohl uvěřit. Na operaci nepamatuju, byl jsem v umělém spánku. Jediné, co si pamatuju, jsou převazy,” řekl jeden z přeživších polských horníků při pobytu v ostravské fakultní nemocnici.

Průběh vyšetřování komplikuje také koronavirus, který brání v osobních kontaktech zástupců české a polské strany.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy