Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na Barboře odhalili pamětní desku obětem důlního neštěstí

  • Karviná,

Na budově kompresorovny bývalého dolu Barbora v Karviné-Dolech je nová pamětní deska, která je věnována obětem důlního neštěstí, které se na tomto dole stalo v roce 1990. Při výbuchu metanu tehdy zemřelo 30 horníků ve věku 19 až 45 let a 55 dětí tak přišlo o své táty.

Hornické rodiny společně s krojovanými horníky uctili památku 30 horníků, kteří v roce 1990 zahynuli na Dole Barbora. Pietní akt začal svatou mší v kostele svatého Petra z Alkantary.

Poté se všichni přesunuli do areálu Barbora, kde byla na budově kompresorovny odhalena, a také místním farářem vysvěcena, pamětní deska právě u příležitosti 30. výročí této důlní tragédie.

Po hornické hymně si všichni přítomní si také onu událost slovem připomněli, zazněla všechna jména horníků, kterým pod zemí vyhlas život. Jejich památka byla uctěna minutou ticha.

Jan Kavka, předseda Kroužku krojovaných horníků Barbora: "V roce 1990 došlo na dole Barbora k výbuchu, bylo to 18.10. a v roce 2020 jsme chtěli uskutečnit pietní akt, protože tam zemřelo 30 horníků, jenže pandemie nás zastavila, tak jsme to nemohli udělat právě v tento den."

Tenkrát pod zemí zůstali horníci od 19 do 45 let, 55 dětem se tenkrát nevrátil táta ze směny. I po třiceti letech je to pro všechny stále bolestná vzpomínka.

anketa: kolegové a kamarádi zahynulých horníků: "Kamarádů tady bylo plno, bylo to strašné, co se stalo." "Já jsem tu pracoval dost dlouho, 33 roků, všechny kamarády jsme znal. Byli to jak z rubání, tak z příprav a záchranáři." "škoda, že to tak dopadlo, je to smutný osud, co se stalo." "Prakticky všechny jsem ty kamarády znal."

Prvním ze záchranářů, kteří fárali horníkům na pomoc, byl i Luboš Civín.

Luboš Civín, pamětník, bývalý záchranář: "Byla to moje četa, moji kluci tam zůstali tři. Tak jsem šel s prvním sledem, našli jsme tři živé, zbytek už byl mrtvý, pak se už dál organizovali další záchranné akce. Jeden černý den báňského záchranářství."
Jan Kavka, předseda Kroužku krojovaných horníků Barbora: "Je to vzpomínka, aby se na to nikdy nezapomnělo. Všichni víme, že šachty se zavírají, dlouho tady nebudou a kdo ví, jak dlouho zůstanou kroužky. Nám tam taky zůstal kamarád, je to těžký."
Andrzej Bizoń, náměstek primátora: "Těžká hornická práce nese někdy bohužel i důsledky a to na životech lidí. Je důležité si připomínat, že ta práce je velmi těžká a nebezpečná, čest jejich památce. je důležité si i tato neštěstí připomínat, je to takové memento jejich těžké práce."


Pamětní deska byla odhalena za podpory Nadace OKD, města Karviná a dalších. Přáním členů Krojovaných horníků Barbora jménem jeho předsedy Jana Kavky je , aby se horníci, dokud se bude fárat, vraceli ke svým rodinám.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy