Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Karvinským městským strážníků pomáhají hlídat veřejný pořádek čtyři služební psi

  • Karviná,

V následující reportáži vás seznámíme se čtyřmi čtyřnohými pomocníky městských strážníků. jejich úkolem je pomáhat při zajišťování veřejného pořádku a využíváni jsou i místo donucovacích prostředků.

Městská policie v Karviné využívá ve službě čtyři psy. Dva německé a dva belgické ovčáky

Pavlína Wlochová, psovod MP Karviná: "Nejstarší je vlkošedá ovčanda, ta má osm, pak je celočerný ovčák, ten má pět, maliňačka fena taky pět a od kolegyně belgičák bude mít tři roky. Pejska má každý psovod doma, jsou to takoví naši mazlíčci. Na služebně máme kotce, hezké, nové, takže každý pes tam má svůj kotec."

Psi se pro službu vychovávají a cvičí už od štěněte, připravuje se na poslušnost i obranu. Ve 14 měsících skládá atest.

Pavlína Wlochová, psovod MP Karviná: "Atest je složený ze tří částí, první je poslušnost, kde pes předvede základní poslušnost, chůze u nohy, nějaké odložení, provádí se, jestli má pes reakci na střelbu, skočí se překážka. Druhá část toho atestu je, když pes vyhledává člověka nebo pachatele v nějaké budově a třetí část je obrana."

Poslušnost cvičí strážníci na cvičišti, obrany pak zařazují do reálných prostředí.

Pavlína Wlochová, psovod MP Karviná: "Toho psa už učíme na to, že může kousat nebo může se něco dít i mimo cvičák."
Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "Výcvik služebních psů u městské policie je zaměřen na veřejný pořádek, ten pes je používán vedle nebo namísto donucovacích prostředků, proto to musí být psi, kteří jsou ostří a velmi poslušní. Výhodou dobře vycvičeného psa je jeho ostražitost, rychlost a pes, který je dobře vycvičený, budí respekt."

Všichni psi jsou ve službě denně. Jejich výhodou je, že dokáží psovoda svými signály upozornit třeba na člověka pod vlivem omamných látek.

Pavlína Wlochová, psovod MP Karviná: "Ten pes to vycítí a už nám to může svou řečí těla trochu ukázat, nějaká reakce, to záleží na tom psovodovi, jak dokáže svého psa číst. Pokud ho zná dobře, vidí to na reakci jeho těla, pes ztuhne trochu, má ho v zorném poli."

Psi jsou součástí i specializovaného minitýmu, který byl v Karviné zřízen v rámci projektu Bezpečná Karviná primátorem města za účelem potlačování nežádoucího chování nepřizpůsobivých občanů v ulicích města.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy