Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rodné listy nově narozených dětí v Karviné dostanou maminky už v porodnici

  • Karviná,

Karviná ve spolupráci s Nemocnicí s poliklinikou v Karviné-Ráji nabízí v porodnici novou službu. Po porodu nemusí maminky chodit vyřizovat rodný list dítěte na úřad, ale dostanou ho přímo tam.

Maminkám po porodu odpadává díky spolupráci města a rájecké nemocnice jedna povinnost. Nemusí po narození dítěte vyřizovat jeho rodný list na úřadě.

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná-Ráj: "Jsme rádi, že jsme mohli v pilotním režimu od 2. listopadu spustit vydávání rodných listů přímo na naší porodnici. Považujeme to v dnešní době za standardní službu, jsme rádi, že nám magistrát města vyšel vstříc."
Miroslav Hajdušík, náměstek primátora: "Není to ale vůbec jednoduché, protože třeba páry, které jsou nesezdané, tak musí splnit několik podmínek, aby mohl být rodný list vystaven."

U manželských párů stačí předložit v porodnici kopii oddacího listu a čísla občanských průkazů, u párů nesezdaných to jsou pak rodné listy rodičů a oběma rodiči podepsaná Hlášenka, čili dohoda rodičů o jménu a příjmení dítěte. Matrikářka přichází za maminkami v porodnici prozatím vždy v úterý.

Martina Skalková, staniční sestra Gynekologicko-porodnického odd. NsP Karviná-Ráj: "Maminky jsou moc spokojené, protože jim to ušetří cestu na úřad, což v dnešní době je už velmi problematické hlavně pro maminku, která se teprve sžívá s miminkem."

Za první dva dny od spuštění vydala deset rodných listů. Od ledna příštího roku by se tato služba měla poskytovat 2x týdně.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy