Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Mladí judisté se v Karviné poprali o hodnotné ceny

  • Karviná,

V hale Kovony se konal další ročník Velké ceny Karviné v judu pro děti a mládež z různých oddílů. Nechyběli ani závodníci z Polska, podívejte se na reportáž.

Tohle jsou mladí judisté napříč oddíly ze Severomoravského, Jihomoravského kraje a Polska, kteří přijeli zabojovat o medaile, poháry a hodnotné ceny v dnes již tradiční soutěži nazvané Velká cena Karviné. Rozděleni byli podle váhových kategorií zvlášť mladší a starší žáky a dorostenci.

Karel Štefánik, trenér a předseda oddílu judistů TJ Baník Karviná: “Kvůli situaci, která je, bohužel nemohli přijet Slováci, mělo jich přijet snad 50, takže je to omezené mezinárodně. Nejdále tady jsou závodníci z Vyškova a Brna. Máme udělanou soutěž družstev, kdy trenéři vypíšou své nejlepší koně a ti bodují podle zápasů, podle výsledků. Spočítají se výsledky a mohou dnes vyhrát krásnou cenu.”

Závody začaly společným nástupem, štěstí v boji jim popřál mimo jiné náměstek primátora, který velkou cenu Karviné zahájil.

Andrzej Bizoń, náměstek primátora: "Všichni víme,  co se za poslední dva roky mohlo a nemohlo dít na poli sportovním třeba, takže jsem rád, že organizátoři z našeho judistického oddílu mohli připravit. Myslím si, že sportem a přístupem k zodpovědnosti za své zdraví, hýbáním se, zdravým životním stylem atd., můžeme proti té pandemické situaci bojovat a jsem velmi rád, že tito mladí sportovci se vzhlížejí ve svých trenérech, rodičích, rozhodčích, protože to jsou všechno bývalí judisté a dívají se také na ty judisté špičky od olympijských medailistů pana Krpálka,takže vidí ty vzory a je to fajn. Držím jim palce a jsem velmi rád, že přijeli k nám do Karviné a myslím si, že dnes jsou všichni vítězi."
Karel Štefánik, trenér a předseda oddílu judistů TJ Baník Karviná: “My hned, jak jsme mohli, tak jsme trénovali venku, takže děti dostávaly fyzičku hned při první možnosti otevření venkovních sportovišť díky tomu, že máme u haly možnost na trénování, tak jsme začali hned. Fyzicky jsou na tom dobře, technika je horší, tu doháníme."

Děti se praly na třech tatami současně.

Karel Štefánik, trenér a předseda oddílu judistů TJ Baník Karviná: “Závodník může vyhrát dvěma způsoby u mladších. buď hodem nebo dvěma bodovanými hody nebo udržením, u starších se přidává i možnost páčení, tak stejně u dorostu. Časový limit je tři minuty, dorostenci čtyři minuty. Když vyhrají dobrou technikou, které jsem zmiňoval, ta je ukončen zápas před časovým limitem. Případně, že není ukončen a je remíza, tak je ještě tzv. Golden score, kdy se perou další minutu a u dorostenců je to do rozhodnutí zápasu."

Každý souboj doprovázely emoce, bylo napínavé sledovat obraty v boji, kdy se zdánlivá prohra přeměnila ve vítězství.. jako v případě Tomáše Hrdého z Bohumína, který se judu věnuje dva roky.

Tomáš Hrdý, judista z Bohumína: "Byl na mě příliš silný. Mám velkou radost, že se mi ho povedlo porazit. Použil jsem chvat ouchi gari."

Své zápasy ohodnotili i další závodníci, třeba Matyáš Kret nebo Jan Chaloupka.

Matyáš Kret, judista z Ostravy: "Teď jsem vyhrál na štěstí, soupeř byl pasivní a chci zkusit seoi nage ippon."
Jan Chaloupka, judista z Přerova: "Prohrál jsem všechno, jsem docela smutný. Ten první byl levák a já proti levákům neumím a ten druhý, prostě jsem špatně nastoupil."

Nejlepší judisté si domů odvezli krásné ceny, z družstev byli nejlepší závodníci z klubu Judo Beskydy raškovice. Hodnotné ceny bylo možné pořídit díky podpoře města.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy