Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Karvinská výtvarnice Jarka Rybová chystá svou samostanou výstavu. Po osmi letech

  • Karviná,

Známá výtvarnice Jarka Rybová finišuje s přípravami na svou výstavu, která se uskuteční v městském domě kultury. Co všechno bude v Mánesově síni k vidění a co konkrétního paní Rybová tvoří, prozradí naše další reportáž.

V domě karvinské výtvarnice Jarky Rybové na vás doslova dýchne z každého koutu její tvůrčí duch. Police, vitrínky, i stěny jsou plné její tvorby a plný života je i její ateliér, kde vznikají nádherná umělecká keramická díla. Paní Rybová se v těchto dnech připravuje na svou samostatnou výstavu a dokončuje poslední díla, která budou zdobit prostory Mánesovy síně městského domu kultury.

Jarka Rybová, karvinská výtvarnice: "Samostatná výstava bude po osmi letech. Jinak se zúčastňuji společných výstav. Na výstavě bude celá široká škála mé tvorby. Budou tam soupravy, které vznikaly vytáčením na hrnčířském kruhu, budou tam modelované plastiky, budou tam kachle a budou tam reliéfní obrazy."

Jeden z keramických reliéfů se nachází ve smuteční síni v Dolní Lutyni.

Jarka Rybová, karvinská výtvarnice: "Reliéf, který je na čelní stěně, je vytvářen na téma “Naše cesta nikdy nekončí". Je tady instalován před dvěma lety, ale vlastní práce začala už před čtyřmi lety, protože celý jeden rok probíhala příprava, návrhy, schvalování a vlastní realizace. To téma jsme musela svým způsobem nějak prožít, nešlo to udělat jenom tak, proto udělat reliéf do smuteční síně bylo trochu těžší téma."

Podobné keramické reliéfy jako tento, který zdobí smuteční síň v Dolní Lutyni, budou součástí výstavy.

Paní Rybová toužila v mládí stát se sochařkou, ke studiu se ale nedostala a zaměřila svou pozornost na keramiku.

Jarka Rybová, karvinská výtvarnice: "Od samého začátku jsem dělala soubory kus ke kusu, to mě bavilo, udělat hrnek, vázu, dózu nebo konvice, dnes se tomu říká IDesign, ale já jsem dělal originální kusy, vícekrát se to nemnožilo."

Postupem času se začala vracet k plastice. Tu dělá 25 let. Od malých kousků po velké a vysoké. Jedna z vyšších, nazvaná Touha, se ještě momentálně vypaluje v peci, ale i ta bude součástí výstavy. S reliéfním obrazem začala Jarka Rybová experimentovat před 20 lety.

Jarka Rybová, karvinská výtvarnice: "Musím říct, že ta práce mě neskutečně baví, protože celé své tvůrčí období pracuji s barvou, s barevnou glazurou a ten kontrast hlíny a glazury a teď ty možnosti při vybarvování keramiky, to jsou prostě tak široké možnosti, že já vlastně hledám to spojení mezi drsnou hlínou, hladkou hlínou, drsnou glazurou, hladkou glazurou, lesklou, matnou, je to úžasná práce, baví mě to."
Jarka Rybová, karvinská výtvarnice: "Co bych si chtěla ještě vyzkoušet, to je reliéfní plastika ve větším měřítku, jako jsme viděli v té smuteční síni."

Inspiraci nachází paní Rybová různě ve slovech a větách při čtení knížek, při poslechu hudby nebo v přírodě.

Jarka Rybová, karvinská výtvarnice: "Stačí jít na procházku, podívat se do trávy, do stromů, mám jeden obraz z hukvaldské obory, jsem se inspirovala, jak jsem se dívala na padající stromy nebo v trávě, což je ta plastika v peci, tam vidíte drobnosti, které chtějí růst. Potom hudba, já poslouchám jazz a vážnou hudbu a četba, i poezie, opravdu, já čtu nebo poslouchám a jdou mi nápady. Četla jsem knihu Nebe nemá dno, udělala jsem na to téma čtyři věci, které nemám, protože to lidi oslovilo a já jsem hned věděla, co udělám na to téma.. Nebe nemá dno."

V příštím roce oslaví paní Rybová významné životní jubileum. Jejím přáním je být stále tvůrčí a vytvářet dál keramická díla. Ráda by také cestovala a znovu navštívila místa v zahraničí, kde ji bylo dobře. A protože se umělecká keramická plastika v posledních letech vůbec nevystavuje a je málo takových výtvarníků jako je paní Rybová, neměli byste si nechat ujít příležitost její výstavu zhlédnout na vlastní oči. Začíná vernisáží 22. února v Mánesově síni Městského domu kultury.

Nahlásit chybu


K tématu
RegioJet a.s. - nástupní místo Havířov, Bohumín
Havířov
od 25 000 do 38 000 Kč/měsíc

Detail

Hakan Foods s.r.o.Karviná
Karviná
od 19 700 Kč/měsíc

Detail

BĚLA - služby s.r.o. - okres Karviná
Karviná
od 3 000 do 13 000 Kč/měsíc

Detail