Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Začala 2. etapa programu POHO2030, další fáze se bude týkat například bývalého dolu Gabriela

  • Karviná,

Program POHO2030 má za sebou první úspěšnou etapu, během které se podařilo vytvořit hned několik důležitých projektů. Vstupuje do další etapy, která již zahrnuje přípravy a realizace klíčových projektů mezi které patří POHO park Gabriela.

Za necelé tři roky existence má za sebou program POHO2030 úspěšnou dynamickou první etapu, která byla odstartována podepsáním memoranda o spolupráci na transformaci území pohornické krajiny. Veřejnosti byly představeny nejrůznější projekty, které do krajiny opět vrátí život, lidé se účastnili komentovaných prohlídek přímo v terénu a příležitost dostali i kreativci, kteří se podíleli na vytváření představ a vizí.

Jiří Staš, vedoucí rozvojových projektů MSID: "Jsme provedli spoustu analytické práce, abychom věděli, co to území vlastně obnáší, jaké má limity, ale i jaké má potenciály toho rozvoje, které se ukázaly významné a území bohaté."

Pilotní strategický projekt v rámci Fondu spravedlivé transformace, který se dostává do druhé etapy programu POHO2030, se týká bývalého dolu Gabriela.

Jiří Staš, vedoucí rozvojových projektů MSID: "Zapojili jsme architekty, kteří dali tu první myšlenku využití tohoto území jako bránu do pohornické oblasti. Návštěvník by mohl začít právě tady a Gabriela by ho nasměrovala na ty další směry. Nazvali jsme to POHO park Gabriela a máme ambici spojit toto okolí, využít historii toho území, Gabriela je jeden z nejcennějších bodů v té pohornické krajině."

Úkolem týmu není jen soustředit se na transformaci důlních objektů, ale změnit celkovou image pohornické krajiny.

Jiří Staš, vedoucí rozvojových projektů MSID: "Ukazovat na ten potenciál, na ty hodnoty historické, přírodní a přes nějaké pilotní projekty v té první fázi teď chceme začít spolupracovat s městy a spolky a přes systém "POHO příležitost" lákat lidi ať už místní k nějaké spolupráci, tak i návštěvníky z daleka. To, co tomu území chybí, tak je možnost prostupu vůbec, možnost dopravy nejen automobilové nebo vlakové, tak chybí základní mobiliář, lavičky, odpadkové koše. V rámci POHO se snažíme aby to bylo celé udržitelné a zelené a atraktivní pro investory, tak jsme do toho vnesli myšlenku té udržitelnosti a lokální firmy daly materiál, kreativci podobu, děláme různé cedule, lavičky."

V rámci první etapy bylo také memorandem stvrzeno partnerství se státním podnikem DIAMO a pracuje se na plánech pro oživení tří bývalých dolů, a to konkrétně Lazy, ČSA a Darkov na Karvinsku. Pro letošní rok se počítá s několika významnými akcemi pro veřejnost Jedna z větších se uskuteční v květnu na Barboře - festival Re-Barbora.

Jiří Staš, vedoucí rozvojových projektů MSID: "To bude na mnohem vyšší úrovni, co se týče kapel, programu."

Na léto budou opět připraveny vozit návštěvníky po pohornické krajině důlní vlaky, projížďky budou obohaceny o nové zážitky.

Jiří Staš, vedoucí rozvojových projektů MSID: "Co se týče fotopointů, můžou z vlaku vystoupit, bude tam i divadlo s audio průvodcem. V první fázi byly projekty pilotní, teď je chceme rozvíjet na další levely."

Letos je také v plánu otevřít bývalý důl Gabriela veřejnosti prostřednictvím konkrétních akcí.

Jiří Staš, vedoucí rozvojových projektů MSID: "Především proto, abychom je zapojili do toho, co vlastně by tady chtěli a proto to děláme, zapojit je do procesu transformace."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyOPTIMIA facility s.r.o. - železnice Petrovice u Karviné
Petrovice u Karviné
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. - železnice Dolní Lutyně
Dolní Lutyně
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. žel. stanice Havířov, Horní Suchá, Závada
Havířov
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail