Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Karviné řeší problém s přemnoženými holuby. Někteří lidé je totiž krmí ve velkém

  • Karviná,

V Karviné řeší problém s přemnoženými holuby. Hlavní příčinou je dostatek potravy, kterou dostávají ve velkém od lidí. Výsledkem pak je, že se ptáci rozmnožují a znečišťují svým trusem celé prostranství. A nejen to. Potravy je tolik, že láká i hlodavce.

Jeden pár holubů za rok odchová minimálně deset mladých. V Karviné se jim daří, protože ve velkém dostávají potravu od lidí.

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Máme hodné občany, kteří to myslí dobře, ale pak se k nám ti holubi vracejí, rozmnožují se, obsazují střechy, poškozují budovy, fasády, veřejné prostranství a roznáší různé choroby a nemoci jako je třeba salmonela, což si někteří ani neuvědomují. Takže my chceme zabránit poškozování majetku a také šíření různých nemocí a nákaz."

Kvůli přemnožení musí teď v Karviné řešit, jak jejich počet regulovat. Úředníci spolupracují s ochránci přírody, kteří mají s odchytem bohaté zkušenosti, tento problém zažil i sousední Havířov, díky včasnému zásahu se brzy dostavily výsledky.

Lubomír Kminiak předseda Českého svazu ochránců přírody Havířov: "Prvně si zmapujeme místo, kde je vhodné dát odchytové zařízení. Když je dobrá půda, uděláme odchytové zařízení z celé půdy, kdysi jsme měli obyčejné klece, ale to je málo efektivní. Když je dobrý prostor, spolupracujeme s ornitologem pomocí sítí. Zkoušeli jsme regulaci i pomocí dravců, ale nemá to vůbec význam. Musíme nalákat ty holuby do toho prostoru. Pak v nočních hodinách, kdy jsou tady nejvíc soustředěni, tak je odchytáváme. Je výhoda, že půda není vysoká, že je odchytneme v pohodě. Teď můžeme odchytávat dospěláky do konce března. Jeden pár holubů za rok vám odchová minimálně deset mladých.

Říká Lubomír Kminiak předseda Českého svazu ochránců přírody Havířov. I když je odchyt holubů povolený veterinární správou celoročně, odchyty provádí pan Kminiak pouze do března, kdy odebírá vajíčka a odchytává dospělé. Regulace počtu holubů ve městě je důležitá z několika důvodů.

Lubomír Kminiak předseda Českého svazu ochránců přírody Havířov: "Oni skutečně roznáší nemoce. My je například dáváme sokolníkům, nedáváme je do kafilérky, jak některé firmy. Sokolník, než dá holuba jako potravu dravci, tak ho rozřeže a podívá se dovnitř. Skutečně jsme na vlastní oči viděl, nejsou to výmysly, že ty vnitřnosti byly tak černé, tak nemocné, že on tomu dravci, který běžně konzumuje mrtvoly kolem cesty, tak on mu toho holuba nemohl dát, protože nebyl vhodný. Nikdy nevychytáte všechny holuby. Já bych to veřejně neměl říkat, ale tam, že nějaký důchodce na parapet dává a dva tři holuby tam krmí, nevidím jo. Ale když někdo bezohledně krmí 50 holubů. Máme to nafocené, že už během dne na tu potravu lezou potkani, co nestihnou holubi, tak to sežerou potkani, tohle už dělají jen nesvéprávní lidé, ať se na mě někdo nezlobí. Měl by se každý zamyslet nad sebou, kolik nemocí to roznáší. Je to takové smutné, to je bezohlednost až."
Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Tím, že ti občané holuby krmí, tak nekrmí jen holuby, ale i potkany. Je tady riziko i rozmnožení potkanů ve městě, kdy se pak musí ve větší míře provádět i deratizace, která sebou přináší i další náklady. Žádáme občany, aby nekrmili holuby a vyhnuli se komplikacím a pokutám, které jim hrozí. Ve vyhlášce je přímo ustanoveno, že je zákaz krmení holubů i vlastně pávů na území města. Nyní se snažíme ty pávy odchytit a znovu je dostat do zookoutku, ale tím, že je občané krmí v tom intravilánu města, tak tím pádem se tam pávům líbí a nebude se jim chtít zpátky do toho parku."

Tématu se budeme věnovat průběžně i v dalších měsících.

Nahlásit chybu


K tématu
Úklid WAWA s.r.o.–Karviná
Karviná
od 3 000 do 10 000 Kč/měsíc

Detail

BĚLA - služby s.r.o. - okres Karviná
Karviná
od 3 000 do 13 000 Kč/měsíc

Detail