Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Světový komplex skleníků EDEN Silesia má u Karviné propojit vědu, výzkum i turismus

  • Karviná,

Obří komplex skleníků pro vzdělávání, vědu a výzkum. Ale také jako exkluzivní turistická atraktivita. Do pěti let by měly vyrůst na okraji Karviné v území po těžbě uhlí. Projekt ponese název EDEN Silesia a má být jediný ve střední Evropě. Výstavba vyjde minimálně na 2,4 miliardy korun.

Biomy, které ukrývají svět jako ve sci-fi filmu. Jednoduše řečeno obří skleníky se vzácnými druhy rostlin, motýlů a hmyzu. Slezská univerzita by chtěla ve spolupráci s městem Karviná, krajem a odborníky vybudovat tento EDEN Silesia i u Karviné. Inspirovala se v anglickém Cornwallu.

Tomáš Gongol, prorektor pro strategii a komunikaci Slezské univerzity: "Psal se tam velmi podobný příběh. 150 až 160 let těžby, tam to byly povrchové doly, kaolín, cín. S tím, že to, co zůstalo, byla zničená měsíční krajina a díky Eden projektu se v podstatě podařilo vytvořit z těchto míst zajímavá místa, atraktivní místa pro turismus, pro trávení volného času. A taky pro vědu a výzkum. A to je to, čeho se chytla Slezská univerzita a celý ten projekt koncipujeme jako vzdělávací a vědecko-výzkumný park. Takovou živou laboratoř, kam chceme také pozvat veřejnost, aby se mohla dívat doslova pod ruky vědcům a studentům. Přitom, když tam cokoliv budou tvořit."
David Harland, CEO Eden Project International: "Pracujeme na 23 projektech po celém světě, jedná se o velkou rodinu. Projekt Edenu v Karviné je pro nás velmi důležitý, protože je ve střední Evropě a očekáváme, že to bude jedna z TOP 5 lokací. Tady máme přesně ty správné ingredience, aby byl projekt úspěšným. Máme skvělé partnery, jedinečnou lokaci, jednu z nejlepších na celém světě, jakou jsem kdy na viděl. A máme k tomu výborný příběh o přírodě kolem. Strašně se na to těšíme."

Projekt má být zasazen do bývalé zóny Nad Barborou. Nyní se musí připravit studie proveditelnosti, která by měla být hotová do září, aby mohla univerzita podat žádost o evropskou dotaci.

Lukáš Raszyk, náměstek primátora Karviné: "Město je v týmu s krajem a univerzitou. Na těch přípravách řešíme pozemky, na kterých by to mělo stát s Asentalem a i nadále se určitě budeme podílet na tom, co bude třeba."
Jakub Unucka, náměstek hejtmana MSK: "Kraj teďka pomůže městu Karviná s koupí pozemků od Asentalu. Celkově ty pozemky stojí zhruba přes 120 milionů korun. Kraj říká, že pokud to bude sloužit Edenu, tak se na tom bude podílet polovinou. Ty pozemky potom půjdou započíst do ceny toho projektu, ale teďka jim pomůžeme s penězi. Budeme pomáhat s tou metodikou přípravy té žádosti o dotaci. A samozřejmě budeme pomáhat s tím, že vedle Edenu bude kraj realizovat projekt Gabriela. Takže ty dva projekty na sebe musí navazovat. Nemůžou existovat vedle sebe."

Slezská univerzita chce v návaznosti na EDEN vytvořit novou fakultu udržitelného rozvoje, ta nabídne obory, které v kraji doposud nejsou.

Tomáš Gongol, prorektor pro strategii a komunikaci Slezské univerzity: "Za prvé to bude vědecko-výzkumný a vzdělávací projekt. To znamená, že se bude realizovat vědecko-výzkumná a vzdělávací činnost Slezské univerzity a zároveň je to atraktivita pro veřejnost, pro turisty, pro zahraniční hosty, z Polska, kteří budou chtít vidět něco specifického a zažít něco, co jinde zažít nemůžou. Například ve Velké Británii Eden je zaměřený tak, že jeden z těch velkých biomů je deštný prales. Kde tady můžeme zažít deštný prales? Musíme odletět někde do Afriky nebo do Jižní Ameriky. S tím, že pokud by se nám podařilo něco takového vybudovat, bude to jedinečná příležitost zažít to, co nikde jinde zažít nemůžeme."
David Harland, CEO Eden Project International: "Myslím, že je to opravdu důležitý projekt. Česká republika se tak snaží ukázat, že se zajímá o environmentální udržitelnost v době 21. století. Zejména nyní, kdy se na východě od nás děje, co se děje, je nutné mít projekty tohoto druhu. Aby v nás vzbuzovaly naději, že můžeme žít na této fantastické planetě, kterou společně sdílíme."
Tomáš Gongol, prorektor pro strategii a komunikaci Slezské univerzity: "Ta představa je, že by dva z těch biomů mohly být zaměřené právě na nějaký ten tropický deštný prales. S tím, že jeden z těch biomů by mohl být zaměřený vyloženě na pěstební skleník. Takové způsoby pěstování. A ten čtvrtý by byl součástí Slezské univerzity. Ta součást zaměřená na udržitelný rozvoj."
Jakub Unucka, náměstek hejtmana MSK: "Teďka budeme v té studii řešit, co z toho je věda a výzkum, co z toho je komerce, co z toho můžeme zaplatit a co nemůžeme zaplatit. Ale samozřejmě zcela jistě budeme hledat komerčního partnera. Zcela jistě nebude město, ani univerzita stavět hotel, hospodu a podobně. Na to bude komerční partner. Ale při těch prvotních jednáních se zdá, že firmy, které provozují podobná zařízení ve světě nebo v České republice jsou připraveny do toho investovat."
Lukáš Raszyk, náměstek primátora Karviné: "Je to určitě příležitost přilákat nové lidi, přilákat práci s vyšší přidanou hodnotou. Na to samozřejmě bude multiplikační efekt. Navážou se různí investoři, kteří tady začnou investovat a celá ekonomika nejenom Karviné, ale i Karvinska, poroste. A hlavně to samozřejmě i zvýší image, jednak města, ale myslím si, že i kraje."
Jakub Unucka, náměstek hejtmana MSK: "Bude to něco úplně jiného. Bude to něco zeleného, ne černého. Nedělám si iluze, že tam bude zaměstnáno 5 tisíc lidí. To určitě nějakým způsobem nezvrátí to, že na Karvinsku je největší nezaměstnanost. Ale revoluce na Karviné nebude. Bude to vždycky evoluce. Může to být jeden střípek z toho evolučního procesu."

Kdy se začne stavět, se zatím neví, ale evropská dotace, která může být až 95 procent nákladů, jasně stanoví, že hotovo musí být do roku 2027.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy