Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Světový komplex skleníků EDEN Silesia má u Karviné propojit vědu, výzkum i turismus

Karviná |

Obří komplex skleníků pro vzdělávání, vědu a výzkum. Ale také jako exkluzivní turistická atraktivita. Do pěti let by měly vyrůst na okraji Karviné v území po těžbě uhlí. Projekt ponese název EDEN Silesia a má být jediný ve střední Evropě. Výstavba vyjde minimálně na 2,4 miliardy korun.

Biomy, které ukrývají svět jako ve sci-fi filmu. Jednoduše řečeno obří skleníky se vzácnými druhy rostlin, motýlů a hmyzu. Slezská univerzita by chtěla ve spolupráci s městem Karviná, krajem a odborníky vybudovat tento EDEN Silesia i u Karviné. Inspirovala se v anglickém Cornwallu.

Tomáš Gongol, prorektor pro strategii a komunikaci Slezské univerzity: "Psal se tam velmi podobný příběh. 150 až 160 let těžby, tam to byly povrchové doly, kaolín, cín. S tím, že to, co zůstalo, byla zničená měsíční krajina a díky Eden projektu se v podstatě podařilo vytvořit z těchto míst zajímavá místa, atraktivní místa pro turismus, pro trávení volného času. A taky pro vědu a výzkum. A to je to, čeho se chytla Slezská univerzita a celý ten projekt koncipujeme jako vzdělávací a vědecko-výzkumný park. Takovou živou laboratoř, kam chceme také pozvat veřejnost, aby se mohla dívat doslova pod ruky vědcům a studentům. Přitom, když tam cokoliv budou tvořit."
David Harland, CEO Eden Project International: "Pracujeme na 23 projektech po celém světě, jedná se o velkou rodinu. Projekt Edenu v Karviné je pro nás velmi důležitý, protože je ve střední Evropě a očekáváme, že to bude jedna z TOP 5 lokací. Tady máme přesně ty správné ingredience, aby byl projekt úspěšným. Máme skvělé partnery, jedinečnou lokaci, jednu z nejlepších na celém světě, jakou jsem kdy na viděl. A máme k tomu výborný příběh o přírodě kolem. Strašně se na to těšíme."

Projekt má být zasazen do bývalé zóny Nad Barborou. Nyní se musí připravit studie proveditelnosti, která by měla být hotová do září, aby mohla univerzita podat žádost o evropskou dotaci.

Lukáš Raszyk, náměstek primátora Karviné: "Město je v týmu s krajem a univerzitou. Na těch přípravách řešíme pozemky, na kterých by to mělo stát s Asentalem a i nadále se určitě budeme podílet na tom, co bude třeba."
Jakub Unucka, náměstek hejtmana MSK: "Kraj teďka pomůže městu Karviná s koupí pozemků od Asentalu. Celkově ty pozemky stojí zhruba přes 120 milionů korun. Kraj říká, že pokud to bude sloužit Edenu, tak se na tom bude podílet polovinou. Ty pozemky potom půjdou započíst do ceny toho projektu, ale teďka jim pomůžeme s penězi. Budeme pomáhat s tou metodikou přípravy té žádosti o dotaci. A samozřejmě budeme pomáhat s tím, že vedle Edenu bude kraj realizovat projekt Gabriela. Takže ty dva projekty na sebe musí navazovat. Nemůžou existovat vedle sebe."

Slezská univerzita chce v návaznosti na EDEN vytvořit novou fakultu udržitelného rozvoje, ta nabídne obory, které v kraji doposud nejsou.

Tomáš Gongol, prorektor pro strategii a komunikaci Slezské univerzity: "Za prvé to bude vědecko-výzkumný a vzdělávací projekt. To znamená, že se bude realizovat vědecko-výzkumná a vzdělávací činnost Slezské univerzity a zároveň je to atraktivita pro veřejnost, pro turisty, pro zahraniční hosty, z Polska, kteří budou chtít vidět něco specifického a zažít něco, co jinde zažít nemůžou. Například ve Velké Británii Eden je zaměřený tak, že jeden z těch velkých biomů je deštný prales. Kde tady můžeme zažít deštný prales? Musíme odletět někde do Afriky nebo do Jižní Ameriky. S tím, že pokud by se nám podařilo něco takového vybudovat, bude to jedinečná příležitost zažít to, co nikde jinde zažít nemůžeme."
David Harland, CEO Eden Project International: "Myslím, že je to opravdu důležitý projekt. Česká republika se tak snaží ukázat, že se zajímá o environmentální udržitelnost v době 21. století. Zejména nyní, kdy se na východě od nás děje, co se děje, je nutné mít projekty tohoto druhu. Aby v nás vzbuzovaly naději, že můžeme žít na této fantastické planetě, kterou společně sdílíme."
Tomáš Gongol, prorektor pro strategii a komunikaci Slezské univerzity: "Ta představa je, že by dva z těch biomů mohly být zaměřené právě na nějaký ten tropický deštný prales. S tím, že jeden z těch biomů by mohl být zaměřený vyloženě na pěstební skleník. Takové způsoby pěstování. A ten čtvrtý by byl součástí Slezské univerzity. Ta součást zaměřená na udržitelný rozvoj."
Jakub Unucka, náměstek hejtmana MSK: "Teďka budeme v té studii řešit, co z toho je věda a výzkum, co z toho je komerce, co z toho můžeme zaplatit a co nemůžeme zaplatit. Ale samozřejmě zcela jistě budeme hledat komerčního partnera. Zcela jistě nebude město, ani univerzita stavět hotel, hospodu a podobně. Na to bude komerční partner. Ale při těch prvotních jednáních se zdá, že firmy, které provozují podobná zařízení ve světě nebo v České republice jsou připraveny do toho investovat."
Lukáš Raszyk, náměstek primátora Karviné: "Je to určitě příležitost přilákat nové lidi, přilákat práci s vyšší přidanou hodnotou. Na to samozřejmě bude multiplikační efekt. Navážou se různí investoři, kteří tady začnou investovat a celá ekonomika nejenom Karviné, ale i Karvinska, poroste. A hlavně to samozřejmě i zvýší image, jednak města, ale myslím si, že i kraje."
Jakub Unucka, náměstek hejtmana MSK: "Bude to něco úplně jiného. Bude to něco zeleného, ne černého. Nedělám si iluze, že tam bude zaměstnáno 5 tisíc lidí. To určitě nějakým způsobem nezvrátí to, že na Karvinsku je největší nezaměstnanost. Ale revoluce na Karviné nebude. Bude to vždycky evoluce. Může to být jeden střípek z toho evolučního procesu."

Kdy se začne stavět, se zatím neví, ale evropská dotace, která může být až 95 procent nákladů, jasně stanoví, že hotovo musí být do roku 2027.

Nahlásit chybu


K tématu

Ostravská zoo nově zpřístupnila sbírku bonsají i v zimě, návštěvníci je tak uvidí kvést

23. ledna 2024 13:45 | Ostrava-město | Michal Slonina

Botanické zázemí ostravské zoo disponuje dvěma hektary skleníků, které jsou od dubna do prosince přístupné veřejnosti. Mimo toto období byly skleníky uzavřené. Zoo Ostrava ale skleníkový areál letos nově zpřístupní dříve. Důvodem je kolekce bonsají, které tak mohou návštěvníci zažít v květu.


Krojovaní horníci si pietním aktem připomněli důlní neštěstí na Dole Gabriela

Před 100 lety zahynulo při důlním neštěstí na Dole Gabriela 15 horníků. Tuto tragickou událost si připomněli krojovaní horníci v Karviné-Dolech pietním aktem a také bohoslužbou v šikmém kostele sv. Petra z Alkantary.

Klauni z Balónkova baví děti na dětském oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku

Pravidelně navštěvují dětská oddělení v nemocnicích a baví tamní děti. Návštěvy klaunů patří mezi nedílnou součást péče o malé pacienty i v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Samotní klauni svou práci berou jako poslání.

Senioři se mohou hlásit o místo v novém Domově pod Bílou horou v Kopřivnici

Dnes 15:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Domov pod Bílou horou v Kopřivnici ode dneška přijímá žádosti o službu v domově pro seniory a v domově se zvláštním režimem. Celkem nabízí 84 míst. Nový domov buduje Moravskoslezský kraj od konce roku 2021, aktuálně se stavba dokončuje a připravuje se spuštění provozu domova jako nové krajské příspěvkové organizace. Slavnostní otevření je naplánováno na 18. červen.

Novojičínští rodáci uctili čestného občana Karla Kryla

Klub rodáků a přátel města vyhlásil v Novém Jičíně jaro Karla Kryla. Uctil tak kulaté výročí narození i úmrtí tohoto novojičínského čestného občana.

V průběhu jara vysadí ve Frýdku-Místku na 100 stromů a 400 keřů

Frýdek-Místek bude bohatší o další stovky kusů dřevin. Právě v těchto dnech totiž probíhá pravidelná jarní výsadba stromů a keřů. Letos do ní město investuje 880 tisíc korun.

Kniha očima pamětníků „K poslední šichtě – Zdař Bůh!“ mapuje důlní neštěstí před 100 lety

V pátek 12. dubna 2024, v den stého výročí ničivé exploze v Dole Gabriela byla v Karviné slavnostně pokřtěna kniha, která očima pamětníků mapuje nejen tuto ale i další, největší důlní katastrofu na Karvinsku, při které zahynulo 235 horníků.

Protidrogový vlak se po tříleté pauze vrátil varovat a odradit

Do Nového Jičína se po tříleté pauze vrátil protidrogový vlak. Revolution train tu zastavil na jeden den, otevřen byl pro školní skupiny i veřejnost zdarma.

Aktivní senioři uspořádali ve Frýdku-Místku turnaj v badmintonu

Sportem předcházejí krizi středního věku. Takové je pořekadlo seniorů ve spolku Aktivní senioři Frýdek-Místek. Aktuálně mají za sebou třetí ročník turnaje v badmintonu, který měl tradičně velký úspěch. Desítky seniorů mezi sebou s velkým nasazením soupeřili o medaile a nejlepší umístění.

Za srážení lidí čeká bezdomovce vězení. 69letá seniorka spadla dokonce na koleje

Otřesný případ agresivity řeší v těchto dnech ostravští policisté. Opilý bezdomovec se zcela bezdůvodně vrhal na kolemjdoucí na Svinovských mostech a srážel je na zem. Téměř 70letá žena dokonce skončila v kolejišti.

ŘSD do léta opraví dálniční mosty na hranicích Moravskoslezského a Olomouckého kraje

Dnes 7:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ředitelství silnic a dálnic bude pokračovat v opravě mostů na dálnici D1. Po zimě se práce obnoví na hranicích Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Práce vyjdou na 118 milionů korun a hotovo by mělo být v červenci.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Aktuálně z Karviné: Další dopravní omezení ve městě, pozvánka na akci Den Země

13. dubna 2024 17:14 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Od příštího týdne začnou další dopravní komplikace ve městě. Statutární město Karviná pořádá ve čtvrtek 18. dubna na Masarykově náměstí ve Fryštátě Den Země.

V Havířově se bojovalo o místa na olympiádě ve stolním tenise

13. dubna 2024 16:54 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

V Národním tréninkovém centru stolního tenisu v Havířově se konala kvalifikace mixů na olympiádu, kam se chtěla probojovat i dvojice Jan Valenta a Zdena Blašková.

V Karviné proběhly zápisy do 1. tříd základních škol

13. dubna 2024 15:48 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Tento týden se na základních školách konaly zápisy do prvních tříd. V té době jsme s kamerou vyrazili za budoucími prvňáčky na Základní školu U Studny, kde na ně netrpělivě čekali učitelé. Byli zvědaví, co všechno předškoláci umí a zda se do školy těší.

Studentky karvinského gymnázia uspěly ve výzvě Daruj srdce, obdarovaly organizaci Modrý kříž

13. dubna 2024 13:31 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Studentky karvinského gymnázia uspěly v projektu Daruj srdce Nadace Olgy Havlové. Díky tomu mohly věnovat finanční dar organizaci, kterou si samy vybraly.

Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

13. dubna 2024 10:50 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

Stonavští předškoláci se hravě připravují na školní život

12. dubna 2024 11:43 | Stonava | Jiří Brzóska | Regionální zprávy POLAR

Stonavští předškoláci se nebojí vstupu do první třídy! Díky kroužku, který už několik let funguje ve stonavské základní škole, se hravou formou seznamují s prostředím, poznávají svou učitelku a získávají důležité dovednosti pro život ve škole.

Světový komplex skleníků EDEN Silesia má u Karviné propojit vědu, výzkum i turismus
Vydáno 15. března 2022 18:11, Karviná, Jiří Cileček
Obří komplex skleníků pro vzdělávání, vědu a výzkum. Ale také jako exkluzivní turistická atraktivita. Do pěti let by měly vyrůst na okraji Karviné v území po těžbě uhlí. Projekt ponese název EDEN Silesia a má být jediný ve střední Evropě. Výstavba vyjde minimálně na 2,4 miliardy korun.

Biomy, které ukrývají svět jako ve sci-fi filmu. Jednoduše řečeno obří skleníky se vzácnými druhy rostlin, motýlů a hmyzu. Slezská univerzita by chtěla ve spolupráci s městem Karviná, krajem a odborníky vybudovat tento EDEN Silesia i u Karviné. Inspirovala se v anglickém Cornwallu.

Tomáš Gongol, prorektor pro strategii a komunikaci Slezské univerzity: "Psal se tam velmi podobný příběh. 150 až 160 let těžby, tam to byly povrchové doly, kaolín, cín. S tím, že to, co zůstalo, byla zničená měsíční krajina a díky Eden projektu se v podstatě podařilo vytvořit z těchto míst zajímavá místa, atraktivní místa pro turismus, pro trávení volného času. A taky pro vědu a výzkum. A to je to, čeho se chytla Slezská univerzita a celý ten projekt koncipujeme jako vzdělávací a vědecko-výzkumný park. Takovou živou laboratoř, kam chceme také pozvat veřejnost, aby se mohla dívat doslova pod ruky vědcům a studentům. Přitom, když tam cokoliv budou tvořit."
David Harland, CEO Eden Project International: "Pracujeme na 23 projektech po celém světě, jedná se o velkou rodinu. Projekt Edenu v Karviné je pro nás velmi důležitý, protože je ve střední Evropě a očekáváme, že to bude jedna z TOP 5 lokací. Tady máme přesně ty správné ingredience, aby byl projekt úspěšným. Máme skvělé partnery, jedinečnou lokaci, jednu z nejlepších na celém světě, jakou jsem kdy na viděl. A máme k tomu výborný příběh o přírodě kolem. Strašně se na to těšíme."

Projekt má být zasazen do bývalé zóny Nad Barborou. Nyní se musí připravit studie proveditelnosti, která by měla být hotová do září, aby mohla univerzita podat žádost o evropskou dotaci.

Lukáš Raszyk, náměstek primátora Karviné: "Město je v týmu s krajem a univerzitou. Na těch přípravách řešíme pozemky, na kterých by to mělo stát s Asentalem a i nadále se určitě budeme podílet na tom, co bude třeba."
Jakub Unucka, náměstek hejtmana MSK: "Kraj teďka pomůže městu Karviná s koupí pozemků od Asentalu. Celkově ty pozemky stojí zhruba přes 120 milionů korun. Kraj říká, že pokud to bude sloužit Edenu, tak se na tom bude podílet polovinou. Ty pozemky potom půjdou započíst do ceny toho projektu, ale teďka jim pomůžeme s penězi. Budeme pomáhat s tou metodikou přípravy té žádosti o dotaci. A samozřejmě budeme pomáhat s tím, že vedle Edenu bude kraj realizovat projekt Gabriela. Takže ty dva projekty na sebe musí navazovat. Nemůžou existovat vedle sebe."

Slezská univerzita chce v návaznosti na EDEN vytvořit novou fakultu udržitelného rozvoje, ta nabídne obory, které v kraji doposud nejsou.

Tomáš Gongol, prorektor pro strategii a komunikaci Slezské univerzity: "Za prvé to bude vědecko-výzkumný a vzdělávací projekt. To znamená, že se bude realizovat vědecko-výzkumná a vzdělávací činnost Slezské univerzity a zároveň je to atraktivita pro veřejnost, pro turisty, pro zahraniční hosty, z Polska, kteří budou chtít vidět něco specifického a zažít něco, co jinde zažít nemůžou. Například ve Velké Británii Eden je zaměřený tak, že jeden z těch velkých biomů je deštný prales. Kde tady můžeme zažít deštný prales? Musíme odletět někde do Afriky nebo do Jižní Ameriky. S tím, že pokud by se nám podařilo něco takového vybudovat, bude to jedinečná příležitost zažít to, co nikde jinde zažít nemůžeme."
David Harland, CEO Eden Project International: "Myslím, že je to opravdu důležitý projekt. Česká republika se tak snaží ukázat, že se zajímá o environmentální udržitelnost v době 21. století. Zejména nyní, kdy se na východě od nás děje, co se děje, je nutné mít projekty tohoto druhu. Aby v nás vzbuzovaly naději, že můžeme žít na této fantastické planetě, kterou společně sdílíme."
Tomáš Gongol, prorektor pro strategii a komunikaci Slezské univerzity: "Ta představa je, že by dva z těch biomů mohly být zaměřené právě na nějaký ten tropický deštný prales. S tím, že jeden z těch biomů by mohl být zaměřený vyloženě na pěstební skleník. Takové způsoby pěstování. A ten čtvrtý by byl součástí Slezské univerzity. Ta součást zaměřená na udržitelný rozvoj."
Jakub Unucka, náměstek hejtmana MSK: "Teďka budeme v té studii řešit, co z toho je věda a výzkum, co z toho je komerce, co z toho můžeme zaplatit a co nemůžeme zaplatit. Ale samozřejmě zcela jistě budeme hledat komerčního partnera. Zcela jistě nebude město, ani univerzita stavět hotel, hospodu a podobně. Na to bude komerční partner. Ale při těch prvotních jednáních se zdá, že firmy, které provozují podobná zařízení ve světě nebo v České republice jsou připraveny do toho investovat."
Lukáš Raszyk, náměstek primátora Karviné: "Je to určitě příležitost přilákat nové lidi, přilákat práci s vyšší přidanou hodnotou. Na to samozřejmě bude multiplikační efekt. Navážou se různí investoři, kteří tady začnou investovat a celá ekonomika nejenom Karviné, ale i Karvinska, poroste. A hlavně to samozřejmě i zvýší image, jednak města, ale myslím si, že i kraje."
Jakub Unucka, náměstek hejtmana MSK: "Bude to něco úplně jiného. Bude to něco zeleného, ne černého. Nedělám si iluze, že tam bude zaměstnáno 5 tisíc lidí. To určitě nějakým způsobem nezvrátí to, že na Karvinsku je největší nezaměstnanost. Ale revoluce na Karviné nebude. Bude to vždycky evoluce. Může to být jeden střípek z toho evolučního procesu."

Kdy se začne stavět, se zatím neví, ale evropská dotace, která může být až 95 procent nákladů, jasně stanoví, že hotovo musí být do roku 2027.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/11000030346/svetovy-komplex-skleniku-eden-silesia-ma-u-karvine-propojit-vedu-vyzkum-i-turismus