Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Světový komplex skleníků EDEN Silesia má u Karviné propojit vědu, výzkum i turismus

Karviná |

Obří komplex skleníků pro vzdělávání, vědu a výzkum. Ale také jako exkluzivní turistická atraktivita. Do pěti let by měly vyrůst na okraji Karviné v území po těžbě uhlí. Projekt ponese název EDEN Silesia a má být jediný ve střední Evropě. Výstavba vyjde minimálně na 2,4 miliardy korun.

Biomy, které ukrývají svět jako ve sci-fi filmu. Jednoduše řečeno obří skleníky se vzácnými druhy rostlin, motýlů a hmyzu. Slezská univerzita by chtěla ve spolupráci s městem Karviná, krajem a odborníky vybudovat tento EDEN Silesia i u Karviné. Inspirovala se v anglickém Cornwallu.

Tomáš Gongol, prorektor pro strategii a komunikaci Slezské univerzity: "Psal se tam velmi podobný příběh. 150 až 160 let těžby, tam to byly povrchové doly, kaolín, cín. S tím, že to, co zůstalo, byla zničená měsíční krajina a díky Eden projektu se v podstatě podařilo vytvořit z těchto míst zajímavá místa, atraktivní místa pro turismus, pro trávení volného času. A taky pro vědu a výzkum. A to je to, čeho se chytla Slezská univerzita a celý ten projekt koncipujeme jako vzdělávací a vědecko-výzkumný park. Takovou živou laboratoř, kam chceme také pozvat veřejnost, aby se mohla dívat doslova pod ruky vědcům a studentům. Přitom, když tam cokoliv budou tvořit."
David Harland, CEO Eden Project International: "Pracujeme na 23 projektech po celém světě, jedná se o velkou rodinu. Projekt Edenu v Karviné je pro nás velmi důležitý, protože je ve střední Evropě a očekáváme, že to bude jedna z TOP 5 lokací. Tady máme přesně ty správné ingredience, aby byl projekt úspěšným. Máme skvělé partnery, jedinečnou lokaci, jednu z nejlepších na celém světě, jakou jsem kdy na viděl. A máme k tomu výborný příběh o přírodě kolem. Strašně se na to těšíme."

Projekt má být zasazen do bývalé zóny Nad Barborou. Nyní se musí připravit studie proveditelnosti, která by měla být hotová do září, aby mohla univerzita podat žádost o evropskou dotaci.

Lukáš Raszyk, náměstek primátora Karviné: "Město je v týmu s krajem a univerzitou. Na těch přípravách řešíme pozemky, na kterých by to mělo stát s Asentalem a i nadále se určitě budeme podílet na tom, co bude třeba."
Jakub Unucka, náměstek hejtmana MSK: "Kraj teďka pomůže městu Karviná s koupí pozemků od Asentalu. Celkově ty pozemky stojí zhruba přes 120 milionů korun. Kraj říká, že pokud to bude sloužit Edenu, tak se na tom bude podílet polovinou. Ty pozemky potom půjdou započíst do ceny toho projektu, ale teďka jim pomůžeme s penězi. Budeme pomáhat s tou metodikou přípravy té žádosti o dotaci. A samozřejmě budeme pomáhat s tím, že vedle Edenu bude kraj realizovat projekt Gabriela. Takže ty dva projekty na sebe musí navazovat. Nemůžou existovat vedle sebe."

Slezská univerzita chce v návaznosti na EDEN vytvořit novou fakultu udržitelného rozvoje, ta nabídne obory, které v kraji doposud nejsou.

Tomáš Gongol, prorektor pro strategii a komunikaci Slezské univerzity: "Za prvé to bude vědecko-výzkumný a vzdělávací projekt. To znamená, že se bude realizovat vědecko-výzkumná a vzdělávací činnost Slezské univerzity a zároveň je to atraktivita pro veřejnost, pro turisty, pro zahraniční hosty, z Polska, kteří budou chtít vidět něco specifického a zažít něco, co jinde zažít nemůžou. Například ve Velké Británii Eden je zaměřený tak, že jeden z těch velkých biomů je deštný prales. Kde tady můžeme zažít deštný prales? Musíme odletět někde do Afriky nebo do Jižní Ameriky. S tím, že pokud by se nám podařilo něco takového vybudovat, bude to jedinečná příležitost zažít to, co nikde jinde zažít nemůžeme."
David Harland, CEO Eden Project International: "Myslím, že je to opravdu důležitý projekt. Česká republika se tak snaží ukázat, že se zajímá o environmentální udržitelnost v době 21. století. Zejména nyní, kdy se na východě od nás děje, co se děje, je nutné mít projekty tohoto druhu. Aby v nás vzbuzovaly naději, že můžeme žít na této fantastické planetě, kterou společně sdílíme."
Tomáš Gongol, prorektor pro strategii a komunikaci Slezské univerzity: "Ta představa je, že by dva z těch biomů mohly být zaměřené právě na nějaký ten tropický deštný prales. S tím, že jeden z těch biomů by mohl být zaměřený vyloženě na pěstební skleník. Takové způsoby pěstování. A ten čtvrtý by byl součástí Slezské univerzity. Ta součást zaměřená na udržitelný rozvoj."
Jakub Unucka, náměstek hejtmana MSK: "Teďka budeme v té studii řešit, co z toho je věda a výzkum, co z toho je komerce, co z toho můžeme zaplatit a co nemůžeme zaplatit. Ale samozřejmě zcela jistě budeme hledat komerčního partnera. Zcela jistě nebude město, ani univerzita stavět hotel, hospodu a podobně. Na to bude komerční partner. Ale při těch prvotních jednáních se zdá, že firmy, které provozují podobná zařízení ve světě nebo v České republice jsou připraveny do toho investovat."
Lukáš Raszyk, náměstek primátora Karviné: "Je to určitě příležitost přilákat nové lidi, přilákat práci s vyšší přidanou hodnotou. Na to samozřejmě bude multiplikační efekt. Navážou se různí investoři, kteří tady začnou investovat a celá ekonomika nejenom Karviné, ale i Karvinska, poroste. A hlavně to samozřejmě i zvýší image, jednak města, ale myslím si, že i kraje."
Jakub Unucka, náměstek hejtmana MSK: "Bude to něco úplně jiného. Bude to něco zeleného, ne černého. Nedělám si iluze, že tam bude zaměstnáno 5 tisíc lidí. To určitě nějakým způsobem nezvrátí to, že na Karvinsku je největší nezaměstnanost. Ale revoluce na Karviné nebude. Bude to vždycky evoluce. Může to být jeden střípek z toho evolučního procesu."

Kdy se začne stavět, se zatím neví, ale evropská dotace, která může být až 95 procent nákladů, jasně stanoví, že hotovo musí být do roku 2027.

Nahlásit chybu


K tématu

Farma Bezdínek otevřela nový skleník a energocentrum

V současnosti největší producent rajčat v Česku. To je Farma Bezdínek v Dolní Lutyni. Pro ještě větší zvýšení produkce nově zahájila provoz dalšího skleníku. Zároveň zde bylo otevřeno nové energocentrum, aby byla farma více energeticky nezávislá.

Farma Bezdínek na Karvinsku otevřela nový skleník a energocentrum

19. května 2024 22:08 | Dolní Lutyně | Andrea Holeszová | Eko magazín

V současnosti největší producent rajčat v Česku. To je Farma Bezdínek v Dolní Lutyni. Pro ještě větší zvýšení produkce nově zahájila provoz dalšího skleníku. Zároveň zde bylo otevřeno nové energocentrum, aby byla farma více energeticky nezávislá.

Ostravská zoo nově zpřístupnila sbírku bonsají i v zimě, návštěvníci je tak uvidí kvést

23. ledna 2024 13:45 | Ostrava-město | Michal Slonina

Botanické zázemí ostravské zoo disponuje dvěma hektary skleníků, které jsou od dubna do prosince přístupné veřejnosti. Mimo toto období byly skleníky uzavřené. Zoo Ostrava ale skleníkový areál letos nově zpřístupní dříve. Důvodem je kolekce bonsají, které tak mohou návštěvníci zažít v květu.


Ostrava bude mít nové divadlo ve Vítkovicích. Město už pro budovu schválilo prodej pozemků

Ostrava bude mít nové divadlo. Unikátní projekt herce Alberta Čuby navazuje na jeho úspěšné Divadlo Mír a bude to v podstatě další scéna v těsné blízkosti současného divadla ve Vítkovicích. Město už schválilo prodej pozemku, kde je dnes parkoviště.

Kanonáda Baníku v Konferenční lize nadchla přes 13 tisíc fanoušků

Fotbalisté Baníku Ostrava se po 14 letech představili v evropském poháru. Ve druhém předkole Konferenční ligy smetli doma arménské Urartu 5:1 a udělali tak rázný krok k postupu do další fáze soutěže.

Studénka plánuje přidat desítky nových parkovacích míst

Studénka pracuje na tvorbě studie parkování ve městě. V ideálním případě by tu mohlo přibýt 180 odstavných míst. Na realizaci všech by byla potřeba částka zhruba 20 milionů korun.

Dopravní policista z Karviné se ve volném čase stává známým saxofonistou

25. července 2024 20:26 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Teď vás seznámíme s karvinským dopravním policistou, který svůj život nedávno obohatil novým koníčkem a to hře na saxofon. Ve volném čase hraje známé skladby na různých místech v naší zemi i za hranicemi a naplňuje tak svůj život nevšední zážitky.

Orlovský Gulášfest přilákal stovky návštěvníků

V letošním ročníku se jednalo o rekordní počet přihlášených kuchařů, a to nejen z Orlové. Pětičlenná porota měla nelehký úkol, ale nakonec zvítězil fazolový guláš s uzeným masem.

Letošní sezona na letním koupališti v Porubě je zatím slabší. Může za to nestálé počasí

25. července 2024 17:50 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Tropické teploty lákají k vodě. V Porubě si lidé mohou bezpečně zaplavat na letním koupališti, které nabízí i jiné sportovní vyžití jako plážový volejbal, ping pong nebo badminton.

Zastávka Jana Šoupala má novou image. Pro velký úspěch projdou opravou i další zděné zastávky v Porubě

25. července 2024 15:44 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Původní zděné autobusové zastávky v Porubě jsou po letech v neutěšeném stavu. Postupně proto projdou revitalizací. První z nich, která se změnila v umělecké dílo, je zastávka Jana Šoupala.

Při shodě hlasů určili vítěze letošních občanských projektů radní

Participativní rozpočet na letošní rok zná své vítěze. Rozhodovala o nich až druhá veřejná anketa. Respektive, vzhledem k naprosté shodě hlasů, nakonec musela vyřknout definitivní verdikt rada města.

Ostravskou městskou policii posílili nováčci. Bezpečnost ve městě se stále zlepšuje

25. července 2024 10:48 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Magazín 112

V Ostravě bude zase o trochu bezpečněji. Do rukou primátora Jana Dohnala složilo slib 13 nových městských policistů, kteří okamžitě nastupují na služebny po celém městě. Své úkoly ale samozřejmě budou plnit především přímo v ulicích.

Lidé opět obdivují květinovou louku před havířovskou nemocnicí

25. července 2024 12:00 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Nemocnice v Havířově i v letošním roce nechala před hlavním vstupem vysadit květinovou louku. Ta hraje doslova všemi barvami a nečekaně na ní vykvetly i slunečnice.

Lidé opět obdivují květinovou louku v areálu havířovské nemocnice

Nemocnice v Havířově i v letošním roce nechala před hlavním vstupem vysadit květinovou louku. Ta hraje doslova všemi barvami a nečekaně na ní vykvetly i slunečnice.

Děti na příměstském táboře městské knihovny cestovaly kolem světa

Městská knihovna uspořádala již třetí ročník příměstského táboru, tentokrát na téma Cesta kolem světa, kterou ale musely děti zvládnou za pět dní.

Hornosušané se společně bavili v letním kině při promítání komedie

Lidé v Horní Suché se společně mohli bavit při sledování komedie. Promítání v letním kině se uskuteční ještě jednou v srpnu.

Mládež je nadšená z nových trampolín v areálu minigolfu, který prochází celkovou modernizací

24. července 2024 15:57 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

V Havířově se povedl další velký projekt v rámci participativního rozpočtu. Areál minigolfu prošel celkovou modernizací. Mládež má největší radost z nové sestavy trampolín.

Stonavská pouť 2024

24. července 2024 14:45 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Máří Magdalénská pouť opět návštěvníkům nabídla bohatý dvoudenní program. Na své si přišly všechny věkové generace.

Zaproszenie na 77. Święto Góralskie w Jabłonkowie

24. července 2024 14:44 | Stonava | Otýlie Tobolová | Stonavský expres

Trzydniowe Gorolskie Święto w Jabłonowie odbywa się co roku w pierwszy sierpniowy weekend i jest częścią Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Polsce. Dlatego program jest wzbogacony o występy zespołów z różnych części świata.

Světový komplex skleníků EDEN Silesia má u Karviné propojit vědu, výzkum i turismus
Vydáno 15. března 2022 18:11, Karviná, Jiří Cileček
Obří komplex skleníků pro vzdělávání, vědu a výzkum. Ale také jako exkluzivní turistická atraktivita. Do pěti let by měly vyrůst na okraji Karviné v území po těžbě uhlí. Projekt ponese název EDEN Silesia a má být jediný ve střední Evropě. Výstavba vyjde minimálně na 2,4 miliardy korun.

Biomy, které ukrývají svět jako ve sci-fi filmu. Jednoduše řečeno obří skleníky se vzácnými druhy rostlin, motýlů a hmyzu. Slezská univerzita by chtěla ve spolupráci s městem Karviná, krajem a odborníky vybudovat tento EDEN Silesia i u Karviné. Inspirovala se v anglickém Cornwallu.

Tomáš Gongol, prorektor pro strategii a komunikaci Slezské univerzity: "Psal se tam velmi podobný příběh. 150 až 160 let těžby, tam to byly povrchové doly, kaolín, cín. S tím, že to, co zůstalo, byla zničená měsíční krajina a díky Eden projektu se v podstatě podařilo vytvořit z těchto míst zajímavá místa, atraktivní místa pro turismus, pro trávení volného času. A taky pro vědu a výzkum. A to je to, čeho se chytla Slezská univerzita a celý ten projekt koncipujeme jako vzdělávací a vědecko-výzkumný park. Takovou živou laboratoř, kam chceme také pozvat veřejnost, aby se mohla dívat doslova pod ruky vědcům a studentům. Přitom, když tam cokoliv budou tvořit."
David Harland, CEO Eden Project International: "Pracujeme na 23 projektech po celém světě, jedná se o velkou rodinu. Projekt Edenu v Karviné je pro nás velmi důležitý, protože je ve střední Evropě a očekáváme, že to bude jedna z TOP 5 lokací. Tady máme přesně ty správné ingredience, aby byl projekt úspěšným. Máme skvělé partnery, jedinečnou lokaci, jednu z nejlepších na celém světě, jakou jsem kdy na viděl. A máme k tomu výborný příběh o přírodě kolem. Strašně se na to těšíme."

Projekt má být zasazen do bývalé zóny Nad Barborou. Nyní se musí připravit studie proveditelnosti, která by měla být hotová do září, aby mohla univerzita podat žádost o evropskou dotaci.

Lukáš Raszyk, náměstek primátora Karviné: "Město je v týmu s krajem a univerzitou. Na těch přípravách řešíme pozemky, na kterých by to mělo stát s Asentalem a i nadále se určitě budeme podílet na tom, co bude třeba."
Jakub Unucka, náměstek hejtmana MSK: "Kraj teďka pomůže městu Karviná s koupí pozemků od Asentalu. Celkově ty pozemky stojí zhruba přes 120 milionů korun. Kraj říká, že pokud to bude sloužit Edenu, tak se na tom bude podílet polovinou. Ty pozemky potom půjdou započíst do ceny toho projektu, ale teďka jim pomůžeme s penězi. Budeme pomáhat s tou metodikou přípravy té žádosti o dotaci. A samozřejmě budeme pomáhat s tím, že vedle Edenu bude kraj realizovat projekt Gabriela. Takže ty dva projekty na sebe musí navazovat. Nemůžou existovat vedle sebe."

Slezská univerzita chce v návaznosti na EDEN vytvořit novou fakultu udržitelného rozvoje, ta nabídne obory, které v kraji doposud nejsou.

Tomáš Gongol, prorektor pro strategii a komunikaci Slezské univerzity: "Za prvé to bude vědecko-výzkumný a vzdělávací projekt. To znamená, že se bude realizovat vědecko-výzkumná a vzdělávací činnost Slezské univerzity a zároveň je to atraktivita pro veřejnost, pro turisty, pro zahraniční hosty, z Polska, kteří budou chtít vidět něco specifického a zažít něco, co jinde zažít nemůžou. Například ve Velké Británii Eden je zaměřený tak, že jeden z těch velkých biomů je deštný prales. Kde tady můžeme zažít deštný prales? Musíme odletět někde do Afriky nebo do Jižní Ameriky. S tím, že pokud by se nám podařilo něco takového vybudovat, bude to jedinečná příležitost zažít to, co nikde jinde zažít nemůžeme."
David Harland, CEO Eden Project International: "Myslím, že je to opravdu důležitý projekt. Česká republika se tak snaží ukázat, že se zajímá o environmentální udržitelnost v době 21. století. Zejména nyní, kdy se na východě od nás děje, co se děje, je nutné mít projekty tohoto druhu. Aby v nás vzbuzovaly naději, že můžeme žít na této fantastické planetě, kterou společně sdílíme."
Tomáš Gongol, prorektor pro strategii a komunikaci Slezské univerzity: "Ta představa je, že by dva z těch biomů mohly být zaměřené právě na nějaký ten tropický deštný prales. S tím, že jeden z těch biomů by mohl být zaměřený vyloženě na pěstební skleník. Takové způsoby pěstování. A ten čtvrtý by byl součástí Slezské univerzity. Ta součást zaměřená na udržitelný rozvoj."
Jakub Unucka, náměstek hejtmana MSK: "Teďka budeme v té studii řešit, co z toho je věda a výzkum, co z toho je komerce, co z toho můžeme zaplatit a co nemůžeme zaplatit. Ale samozřejmě zcela jistě budeme hledat komerčního partnera. Zcela jistě nebude město, ani univerzita stavět hotel, hospodu a podobně. Na to bude komerční partner. Ale při těch prvotních jednáních se zdá, že firmy, které provozují podobná zařízení ve světě nebo v České republice jsou připraveny do toho investovat."
Lukáš Raszyk, náměstek primátora Karviné: "Je to určitě příležitost přilákat nové lidi, přilákat práci s vyšší přidanou hodnotou. Na to samozřejmě bude multiplikační efekt. Navážou se různí investoři, kteří tady začnou investovat a celá ekonomika nejenom Karviné, ale i Karvinska, poroste. A hlavně to samozřejmě i zvýší image, jednak města, ale myslím si, že i kraje."
Jakub Unucka, náměstek hejtmana MSK: "Bude to něco úplně jiného. Bude to něco zeleného, ne černého. Nedělám si iluze, že tam bude zaměstnáno 5 tisíc lidí. To určitě nějakým způsobem nezvrátí to, že na Karvinsku je největší nezaměstnanost. Ale revoluce na Karviné nebude. Bude to vždycky evoluce. Může to být jeden střípek z toho evolučního procesu."

Kdy se začne stavět, se zatím neví, ale evropská dotace, která může být až 95 procent nákladů, jasně stanoví, že hotovo musí být do roku 2027.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/11000030346/svetovy-komplex-skleniku-eden-silesia-ma-u-karvine-propojit-vedu-vyzkum-i-turismus