Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Z areálu bývalého Dolu 9. květen bude průmyslový park PODOLUPARK

  • Karviná,

Areál bývalého Dolu 9. květen bude do pěti let znovu zprovozněn. Místo těžby uhlí tady vznikne inovativní energeticky nezávislá průmyslová zóna „PODOLUPARK”, která bude vyrábět elektřinu, vodík a teplo. Zóna v budoucnu nabídne práci tisícům lidí všech úrovní vzdělání.

Pro areál bývalého Dolu 9. květen ve Stonavě se chystá nové smysluplné využití. Na nevyužitém brownfieldu o rozloze 32 hektarů tady vznikne moderní průmyslová zóna nazvaná Podolupark. Česká společnost, která ho na konci loňského roku převzala, provedla koncepční studii.

Michal Teuer, člen správní rady Podolupark Holding: "Ta paleta investičních celků, která by tady měla být, je poměrně široká. Teď probíhá rozhodovací proces, které z těch investičních celků, které byly navrženy v té koncepční studii, tady budou umístěny."

V areálu se nachází budovy, které primárně sloužily pro zajištění těžby uhlí, jejich technický stav je ale natolik špatný, že budou zdemolovány. Místo nich budou postaveny nové objekty a všechna další potřebná zařízení a investiční celky.

Michal Teuer, člen správní rady Podolupark Holding: "Počítáme tady s nějakou výrobní halou, logistickou halou, v úvodní studii koncepční je i datové centrum. V každém případě chceme využít potenciál areálu v tom smyslu, že tady máme dvě rozvodny, Veolie a ČEZu, hodláme tady určitě postavit nějaké obnovitelné zdroje elektrické energie, takže potencionální provozovatelé těch investičních celků by měli mít tu jistotu, že tu energii tady budou mít za rozumných podmínek, protože dnes to je spíš ne o ceně, ale aby ty dodávky byly dlouhodobě zajištěny."

Dalším záměrem je, vybudovat tady zařízení pro výrobu vodíku z odpadového hospodářství.

Michal Teuer, člen správní rady Podolupark Holding: "Nepředpokládáme, že bychom tady přímo nakládali s odpady, my spíše cílíme na to, že bychom tady zpracovávali alternativní palivo nebo tuhé alternativní palivo, které se z odpadu vyrábí. Chtěli bychom to mít tak, aby tady přiváželi definovaný výrobek, ze kterého se následně bude procesem takzvané upcyklace vyrábět třeba i ten vodík."

Se zprovozněním Podoluparku se počítá i se vznikem nových pracovních míst.

Michal Teuer, člen správní rady Podolupark Holding: "Teď by bylo předčasné říkat, kolik pracovních míst tady vznikne, je to otázka těch investičních celků, které tady budou realizovány, ale myslíme, si, že můžeme počítat v řádu jednotek tisíc zaměstnanců."

Podulopark je jedním z projektů transformační strategie Moravskoslezského kraje,který by měl spolu s ostatními projekty, jako je například Eden Silesia nebo POHO park, být spolufinancován z Fondů spravedlivé transformace.

Lukáš Raszyk, náměstek primátora: “My jsme rádi za všechny soukromé investice, které do města přijdou, a které mají možnost vytvořit pracovní místa, což Podolupark má. Všechny tyto aktivity vítáme, protože to pomůže transformovat Karvinou i celé okolí.”

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy