Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

SŠTaS Karviná připravila pro žáky středních škol olympiádu

Karviná |

18 disciplín v rámci 1. ročníku Olympiády připravila karvinská Střední škola techniky a služeb pro zájemce ze středních škol napříč celým regionem. Studenti i učni tak mohli ukázat, co vše se naučili a ti nejlepší si domů odvezli i hodnotné ceny.

Střední škola techniky a služeb uspořádala pro žáky středních škol MSK první velkou olympiádu pro všechny obory, které škola nabízí.

Yveta Kaluźová, ředitelka SŠTaS Karviná: “Dnešní den jsme nazvali olympiádou, protože byl olympijský rok a chtěli jsme, aby každý ukázal, co umí, aby byl úspěšný ve škole a připravili jsme asi 18 disciplín napříč obory. Každý obor měl své téma, zábavnou formou, nejen odbornou, byly tam kvízy, tvořivé soutěže, žáci se mohli napříč obory hlásit do jednotlivých disciplín.”

Pro budoucí prodavačky byla určena disciplína v aranžování. Ze čtyř zadaných témat si soutěžící vybrali to, co jim nejvíce vyhovuje a které nejlépe vystihne jejich šikovnost. Detaily zpracování, zvolenou techniku a také míru kreativity pak hodnotili odborníci v porotě.

Zdeňka Stolárová, předsedkyně poroty: "Děti žijí touto soutěží, je tam spousta věcí, které jdou naaranžovat dobře, ale porota je objektivní a kontrolujeme vše tak, aby bylo vše spravedlivé."

Ceny dostaly tři nejlepší soutěžní týmy a udělena byla i cena diváků. První místo zůstalo SŠTaS.

Nela Žigová, žákyně oboru Prodavač: "Je to takový zvláštní pocit, že jsme vyhrály. nečekaly jsme to, jsou tu i hezčí věci, než máme my třeba.”

Jasné zadání dostali i budoucí elektrikáři ze sedmi středních škol.

Pavel Fabián, učitel odborného výcviku oboru Elektro: "Zadání dostali ovládání motoru, hvězda, trojúhelník na tlačítko na výdrž. Musí si dávat pozor v silovém zapojení a ovládání.”
Martin Ciborán, žák ze SŠ techniky a služeb, Karviná: "Nejdřív se motor rozběhne do hvězdy a pak do trojúhelníku."
Radim Pliska, žák ze SŠ polytechnické, Havířov -Šumbark: "Jsou tam dva typy vodičů, jeden, který spouští motor a druhý, kterým ovládáte, jakým stylem to bude ovládané, že máte ovládací a silovou část."

Tento den škola také využila k zahájení spolupráce se společností ČEZ.

Lucie Urbánková, specialista strategického náboru skupiny ČEZ: "Je to hlavně z toho důvodu, že se snažíme podporovat technické vzdělávání, vybíráme si prioritně technické školy. Tahle spolupráce je pro nás přínosná, protože v této lokalitě žádnou další partnerskou školu nemáme, do budoucna budeme rádi, když se přijdou podívat k nám do praxe."

Škola si také pozvala šéfkuchaře zámečku Petrovice, aby budoucím kuchařům a kuchařkám, ale i jejich pedagogům v rámci workshopu předvedl moderní trendy ve vaření.

Vojtěch Beseda, šéfkuchař Zámečku Petrovice: “Připravil jsem si čtyř chodové menu složené z lokálních surovin a to českou kuchyni, která mi je nejblíž. Ať vidí, že suroviny, které znají od malička se dají zpracovat do pěkného jídla.”
Kateřina Berkiová, žákyně oboru Kuchař-číšník: "Jsme rádi, že přišel, naučil nás něco nového. To menu, které vybral, je pro nás těžké, ale s jeho pomocí to zvládneme."

Celkem se olympiády zúčastnilo více než 350 žáků,.

Nahlásit chybu


K tématu

Žáci karvinských základních škol navštívili Bránu řemesel SŠTaS Karviná

28. října 2023 15:13 | Karviná | Monika Danková

Střední školy techniky a služeb Karviná si pro žáky devátých ročníků připravila každoroční akci nazvanou Brána řemesel. Letos i se zajímavou novinkou.

Na SŠTaS Karviná se poprvé konal Didaktický inkubátor

27. února 2024 16:25 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Na karvinské střední škola techniky a služeb probíhal celý týden ve spolupráci se zástupci Technické univerzity Liberec "Didaktický inkubátor". Je zaměřený na nové pojetí výuky různých předmětů.

Žáci základních škol navštívili Bránu řemesel SŠTaS Karviná, čekaly na ně novinky

26. října 2023 16:13 | Celý MS kraj | Monika Danková

Karvinská Střední školy techniky a služeb si pro žáky základních škol připravila každoroční akci nazvanou Brána řemesel. Letos i se zajímavou novinkou, v kinosále školy na návštěvníky čekal model železnice.


Sarkofág za tři miliardy má překrýt prohořívající haldu v Ostravě

Včera 16:29 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Odborníci přišli s řešením, jak dokončit sanaci haldy Heřmanice. Hodlají tam postavit speciální sarkofág, který má zajistit spolehlivou ochranu životního prostředí i zdraví obyvatel. Práce mají trvat deset let a náklady se odhadují až na 3 miliardy korun.

Radikální a citlivý k historii. Mezinárodní soutěž na proměnu a využití Bredy má vítěze

Včera 13:32 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

A je rozhodnuto. Odborná mezinárodní porota vybrala vítěze soutěže na proměnu opavského památkově chráněného Obchodního domu Breda. Stal se jím tým sdružení architektonických kanceláří z Brna a Bruselu: Atelier GRAM + OFFICE Kersten Geers + Spolka.

Padající strom zabil ženu v Českém Těšíně. Další lidé se zranili. Hasiči řešili stovky událostí

Včera 21:48, vydáno včera 9:46 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Bouřky, které se přehnaly přes Moravskoslezský kraj mají na svědomí i lidský život. Záchranáři pomáhali také dalším zraněným. Hasiči řešili do čtvrtečních 18:00 hodin 939 událostí. Zpustošená je i ostravská zoo, která se musela uzavřít.

Nový Jičín má nové ulice, jejich názvy odkazují i na zdejší historii vaření piva

V Novém Jičíně vznikají dvě nové ulice, a to v lokalitě Pod Skalkou, kde začne výstavba rodinných domů. Zastupitelé teď schválili jejich názvy. Místní adresy budou znít Pivovarská a Na Bochetě.

Havířov nabízí lidem novou komunikační aplikaci

Pokud chce magistrát v Havířově prezentovat nějaký projekt, vyrazí s mobilní radnicí přímo za občany. Tentokrát lidem město představilo novou komunikační síť.

Vyvrácené stromy, stržené střechy, lokální záplavy. V Českém Těšíně jeden člověk zemřel

Včera 21:57, vydáno 19. června 2024 21:34 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravou a Slezskem se ve středu večer prohnaly silné bouřky i supercely. Bouřky podle meteorologů produkovaly propady vzduchu se silnými nárazy s kroupami. Hasiči hlásí opět plno výjezdů. V řadě měst se vyvrátily i statné stromy, strženy byly některé střechy a lokálně zaplaveny i sklepy. Na mnoha místech nejde elektřina. Hlášeno je bohužel i úmrtí.

Na transfuzní stanici rájecké nemocnice darovali hromadně krev zaměstnanci Charity Český Těšín

Na transfuzní stanici karvinské rájecké nemocnice darovali hromadně krev zaměstnanci Charity Český Těšín a jejich rodinní příslušníci.

Frýdek-Místek udělil čtyři Ceny města za rok 2023

Frýdek-Místek uděloval ceny města za rok 2023. Ocenění se udělovalo za oblast záchrany životů, přínos v kultuře a výtvarné umění a architektura. Cenu získali čtyři lidé, jeden z nich in memoriam.

Technické služby Nového Jičína ukázaly svůj areál a úklidové stroje

Novojičínské technické služby uspořádaly den otevřených dveří, veřejnosti zpřístupnily areál střediska zeleně. Ten byl v nedávné době revitalizován. Zájemci si tu mohli prohlédnout nové haly a techniku, která pomáhá udržovat město upravené.

Nemocnice v Havířově cvičně aktivovala traumaplán, po výbuchu plynu musela ošetřit přes 20 pacientů

19. června 2024 11:54 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Kraj každým rokem vybere jednu svou nemocnici, kde musí být kvůli hromadnému neštěstí spuštěn traumaplán. Tentokrát taktické cvičení bylo vyhlášeno v Havířovské nemocnici. Vše se odehrálo za plného provozu.

Azylový dům HANNAH Orlová oslavil 15 let fungování

V úterý jedenáctého června se u kostela Slezské církve evangelické pořádala oslava patnácti let fungování azylového domu Hannah Orlová, která je střediskem Slezské diakonie a poskytuje přechodné bydlení rodinám s dětmi i samotným ženám. Azylový dům pomáhá uživatelům při řešení jejich obtížné životní situace, a to hlavně při hledání nového ubytování.

ZŠ v Horní Suché se rozloučila s deváťáky

Žákům deváté třídy s polským vyučovacím jazykem končí další etapa jejich života. Už po prázdninách začnou navštěvovat střední školy. Proto se chtěli učitelé s dospívající mládeži hezky rozloučit.

Knihovna se rozloučila s dětmi z MŠ Petřvaldská v Havířově pasováním na školáky

Havířovská knihovna celoročně připravuje vzdělávací programy i pro děti z mateřských škol. Závěrečným rozloučením bylo pasování předškoláků.

V Karviné se závodilo v bench pressu, skvělé výkony předvedly i dívky

19. června 2024 16:17 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

V tělocvičně karvinské Střední školy techniky a služeb se uskutečnil 1. ročník Mistrovství Moravy v disciplíně bench press. Soutěž byla určena mladým lidem od 14 do 23 let a účastnily se jí i dívky.

Dětské radovánky 2024

19. června 2024 14:14 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

V sobotu 15. června se sál kulturního domu PZKO a přilehlý park proměnily v centrum dětské radosti a zábavy. Spolek Rodiče a škola, hlavní organizátor dětských radovánek, připravil pestrý program, který nadchl malé i velké návštěvníky.

Stonavská knihovna bude o prázdninách uzavřena

19. června 2024 13:55 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Blíží se prázdniny, doba dovolených, kdy všichni čtenáři rádi odpočívají s dobrou knihou. Ale pozor! Stonavští čtenáři by si měli své oblíbené knihy vypůjčit včas. Stonavská knihovna bude totiž v období letních prázdnin dočasně uzavřena.

SŠTaS Karviná připravila pro žáky středních škol olympiádu
Vydáno 17. května 2022 18:02, Karviná, Monika Danková
18 disciplín v rámci 1. ročníku Olympiády připravila karvinská Střední škola techniky a služeb pro zájemce ze středních škol napříč celým regionem. Studenti i učni tak mohli ukázat, co vše se naučili a ti nejlepší si domů odvezli i hodnotné ceny.

Střední škola techniky a služeb uspořádala pro žáky středních škol MSK první velkou olympiádu pro všechny obory, které škola nabízí.

Yveta Kaluźová, ředitelka SŠTaS Karviná: “Dnešní den jsme nazvali olympiádou, protože byl olympijský rok a chtěli jsme, aby každý ukázal, co umí, aby byl úspěšný ve škole a připravili jsme asi 18 disciplín napříč obory. Každý obor měl své téma, zábavnou formou, nejen odbornou, byly tam kvízy, tvořivé soutěže, žáci se mohli napříč obory hlásit do jednotlivých disciplín.”

Pro budoucí prodavačky byla určena disciplína v aranžování. Ze čtyř zadaných témat si soutěžící vybrali to, co jim nejvíce vyhovuje a které nejlépe vystihne jejich šikovnost. Detaily zpracování, zvolenou techniku a také míru kreativity pak hodnotili odborníci v porotě.

Zdeňka Stolárová, předsedkyně poroty: "Děti žijí touto soutěží, je tam spousta věcí, které jdou naaranžovat dobře, ale porota je objektivní a kontrolujeme vše tak, aby bylo vše spravedlivé."

Ceny dostaly tři nejlepší soutěžní týmy a udělena byla i cena diváků. První místo zůstalo SŠTaS.

Nela Žigová, žákyně oboru Prodavač: "Je to takový zvláštní pocit, že jsme vyhrály. nečekaly jsme to, jsou tu i hezčí věci, než máme my třeba.”

Jasné zadání dostali i budoucí elektrikáři ze sedmi středních škol.

Pavel Fabián, učitel odborného výcviku oboru Elektro: "Zadání dostali ovládání motoru, hvězda, trojúhelník na tlačítko na výdrž. Musí si dávat pozor v silovém zapojení a ovládání.”
Martin Ciborán, žák ze SŠ techniky a služeb, Karviná: "Nejdřív se motor rozběhne do hvězdy a pak do trojúhelníku."
Radim Pliska, žák ze SŠ polytechnické, Havířov -Šumbark: "Jsou tam dva typy vodičů, jeden, který spouští motor a druhý, kterým ovládáte, jakým stylem to bude ovládané, že máte ovládací a silovou část."

Tento den škola také využila k zahájení spolupráce se společností ČEZ.

Lucie Urbánková, specialista strategického náboru skupiny ČEZ: "Je to hlavně z toho důvodu, že se snažíme podporovat technické vzdělávání, vybíráme si prioritně technické školy. Tahle spolupráce je pro nás přínosná, protože v této lokalitě žádnou další partnerskou školu nemáme, do budoucna budeme rádi, když se přijdou podívat k nám do praxe."

Škola si také pozvala šéfkuchaře zámečku Petrovice, aby budoucím kuchařům a kuchařkám, ale i jejich pedagogům v rámci workshopu předvedl moderní trendy ve vaření.

Vojtěch Beseda, šéfkuchař Zámečku Petrovice: “Připravil jsem si čtyř chodové menu složené z lokálních surovin a to českou kuchyni, která mi je nejblíž. Ať vidí, že suroviny, které znají od malička se dají zpracovat do pěkného jídla.”
Kateřina Berkiová, žákyně oboru Kuchař-číšník: "Jsme rádi, že přišel, naučil nás něco nového. To menu, které vybral, je pro nás těžké, ale s jeho pomocí to zvládneme."

Celkem se olympiády zúčastnilo více než 350 žáků,.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/11000031427/sstas-karvina-pripravila-pro-zaky-strednich-skol-olympiadu