Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opravy tří historických domů na náměstí v Karviné finišují

Karviná |

V první reportáži vám připomeneme, kdy se začal měnit osud tří historických domů na Masarykově náměstí a protože opravy finišují, ještě do nich těsně před ukončením prací nahlédneme.


Tři domy na náměstí už navenek vypadají jako ze škatulky, nicméně, uvnitř ještě stále vládne čilý ruch. Zbývají poslední dokončovací práce, než historické dominanty náměstí znovu ožijí.

Milan Válek, vedoucí projektu: “Máme hotové čelní strany fasády, chybí nám osadit ozdobné prvky na střechu, jinak fasády i zpevněná plocha je vrácena do původního stavu. V zadní části objektu realizujeme zpevněné plochy. V rámci domu č.33 máme hotové byty. Z důvodu zvýšené vlhkosti jsme ještě upozadili pokládku podlahových krytin a interiérových dveří. I byty v domě č. 35 jsou hotovy. Chybí pokládka vinylu a osazení dveří a v domě č. 34, které má do budoucna sloužit jako infocentrum pro město Karviná také chybí osadit podlahy a finalizují se obklady a dlažby.”

Barevnost fasád se řešila s národním památkovým ústavem v Ostravě.

Milan Válek, vedoucí projektu: “Barvy jsme vraceli do původního stavu, je neoklasicistní, takže je šedý, prostřední dům je barokní a poslední je secesní, jsou tady barvy jako žlutá a zelená, které se opravdu v době secese vyskytovali."

Osud tří domů na náměstí se začal měnit v roce 2014. Do té doby byly uzavřené a v soukromém majetku chátraly. Čím to začalo?

Jan Wolf, primátor Karviné: "Začalo to tím, že skončil projekt soukromého investora, který nám někdy v roce 2013-2014 oznámil, že projekt rekonstrukce tří domů nebude realizovat (byly tam obrovské problémy se stavebním řízením a další záležitosti), začal jsem s nimi jednat o tom, že v případě, že ten projekt nebudou realizovat, je s těmi domy něco třeba začít dělat, protože víme sami,  v jakém stavu domy byly.” 

Domy zkoušel původní soukromý majitel nabízet jiným zájemcům přes různé realitní agentury, nakonec jediným možným řešením byl odkup domů městem. Domy město přebíralo v katastrofálním stavu.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Byly tam vysoké spodní vody, domy nedýchaly, vše bylo zastaralé. Bylo potřeba udělat záchovné práce. prostě to byly staré vybydlené domy, se kterými se něco muselo dělat, aby nespadly.”

Intenzivní jednání se soukromým vlastníkem vedlo k tomu, že se městu podařilo získat domy za dobrou cenu.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Ta cena tam byla vysoká, bylo to v desítkách milionů korun. Jednal jsem s nimi od roku 2014. Ta jednání nebyla jednoduchá, ale během dvou let se mi podařilo dohodnout na tom, že ty tři domy nám prodaly za 10 milionů korun, takže výrazně pod znalecký posudek a mohla začít nová etapa.” 

Nová etapa v té době trvala tři roky. V reálu nebyla vidět, šlo o předprojektovou projekční činnost.

Jan Wolf, primátor Karviné: " To je neviditelná část, co všechno musí být připraveno. Jsou to historické domy, musely projít odborným průzkumem, byli tady památkáři, projektanti, takže z hlediska stavebního řízení a těch náležitostí nám to opravdu trvalo tři roky. Vedle toho jsme hledali finanční prostředky, protože taková stavba není jednoduchá. Jsem rád, že se nám podařilo získat finanční prostředky z MSK, ta částka byla ve výši 50 milionů korun a i díky tomu jsme byli schopni zahájit tu samotnou stavbu, kdy jsme z našeho rozpočtu dali druhou polovinu částky a samotná rekonstrukce začala. Jsem rád, že po osmi letech se to dostalo do stavu, že ty tři domy jsou opravené, a že budou zase dlouho sloužit lidem a bude to náměstí vypadat pěkně. Bylo to hodně cest do Prahy, ale dneska už jsme za ně rád, že měly smysl a že se to povedlo.”

Situace na stavebním trhu ovlivnila samotný termín dokončení oprav.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Ta situace na stavebním trhu není vůbec jednoduchá, jsem rád, že jsme to stihli vysoutěžit ještě v těch normálních cenách před tou krizí, která tady je. Už si přeji, aby ta rekonstrukce byla ukončena. Samozřejmě, průtahy tam jsou, očekávali jsme, že už to bude hotové, ale na stavebním trhu nejsou zaměstnanci, není materiál, tak musíme vnímat tu situaci takovou, jaká je. Ale jdeme do finále a věřím tomu, že v září ty tři baráky budou hotovy.”

Konkrétní termín je známý? Kdy se může veřejnost těšit na otevření a jak to bude vypadat?

Jan Wolf, primátor Karviné: "Už moc nechci dávat termíny, ale mě se líbí datum 9.9.2022. je to pěkné datum a věřím tomu, že to slavnostní otevření uděláme v ten den."

Je pro připomínku, co v domech lidé najdou:

Jan Wolf, primátor Karviné: "V tom rohovém domu, v přízemí bude bistro. V prostředním domě bude informační centrum a v domě, který navazuje na restauraci Vanilla bude bude obchod s obuví a zdravá výživa. Všechny prostory jsme nabízeli v rámci výběrového řízení, byla k tomu komise z řad zastupitelů a úředníků. Bylo vybráno, věřím tomu, že vybrali dobře a že ty obchody a bistro budou fungovat a lidé budou spokojeni.”

V tom prostředním domě v patře bude multifunkční centrum?

Jan Wolf, primátor Karviné: "Chtěli jsme prostřední dům využít pro nekomerční účely. Není to dům, který bychom pronajímali. Bude tam informační centrum, bude tam základna pro multifunkci kulturního života. Mohly by se tam pořádat besedy nebo výstavy. Věřím tomu, že kulturní obec to využije."

Připraveno bude celkem šest bytů pro budoucí nájemníky.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Pronajímat se budou formou licitace, nebude to nabízeno v rámci přímého pronájmu, ale opravdu v rámci licitace kdo dá nejvyšší cenu, tak se stane nájemníkem toho bytu."

V rámci oprav také probíhal rozsáhlý archeologický záchranný výzkum. Sondy byly rozmístěny na různých místech stavebních výkopů, celkově archeologové prozkoumali desítky metrů čtverečních ploch. Nejčastěji nalezenými artefakty byly keramické nádoby a jejich zlomky. V kopuli na střeše rohového domu je také od února umístěna časová schránka. Dokumenty, které do ní osobně vložil primátor Karviné, popisují nejen významné současné události týkající se města, ale i současnou situaci v republice.

Nahlásit chybu


K tématu

Centrální ostravský obvod oživuje Přívoz. V Orebitské opraví kanalizaci, povrch i další dům

Investice za více než 35 milionů korun. To čeká v letošním roce Orebitskou ulici v Ostravě-Přivozu. Bude se tady opravovat kanalizace a ulice dostane i nový povrch. Souběžně bude probíhat také rekonstrukce jednoho z bytových domů.

Podmáčený dům na náměstí v Havířově se musí opravit

20. července 2023 17:15 | Havířov | Bára Kelnerová

Už za pár dnů začne výměna hydroizolace podmáčeného domu v centru Havířova. Oprava nebude jednoduchá, jelikož dům stojí na náměstí Republiky, kam nemůže najet těžká technika.

Chátrající kulturní památka na náměstí ve Frýdku-Místku má projít opravou

Zdevastovanou kulturní památku na Zámeckém náměstí ve Frýdku-Místku čeká rekonstrukce. Chystanou opravu rohové budovy na začátku Hluboké ulice potvrdil aktuální vlastník objektu. Dům chátrá již od 80. let, s pracemi se má začít v roce 2025.


Krojovaní horníci si pietním aktem připomněli důlní neštěstí na Dole Gabriela

Před 100 lety zahynulo při důlním neštěstí na Dole Gabriela 15 horníků. Tuto tragickou událost si připomněli krojovaní horníci v Karviné-Dolech pietním aktem a také bohoslužbou v šikmém kostele sv. Petra z Alkantary.

Klauni z Balónkova baví děti na dětském oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku

Pravidelně navštěvují dětská oddělení v nemocnicích a baví tamní děti. Návštěvy klaunů patří mezi nedílnou součást péče o malé pacienty i v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Samotní klauni svou práci berou jako poslání.

Senioři se mohou hlásit o místo v novém Domově pod Bílou horou v Kopřivnici

Dnes 15:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Domov pod Bílou horou v Kopřivnici ode dneška přijímá žádosti o službu v domově pro seniory a v domově se zvláštním režimem. Celkem nabízí 84 míst. Nový domov buduje Moravskoslezský kraj od konce roku 2021, aktuálně se stavba dokončuje a připravuje se spuštění provozu domova jako nové krajské příspěvkové organizace. Slavnostní otevření je naplánováno na 18. červen.

Novojičínští rodáci uctili čestného občana Karla Kryla

Klub rodáků a přátel města vyhlásil v Novém Jičíně jaro Karla Kryla. Uctil tak kulaté výročí narození i úmrtí tohoto novojičínského čestného občana.

V průběhu jara vysadí ve Frýdku-Místku na 100 stromů a 400 keřů

Frýdek-Místek bude bohatší o další stovky kusů dřevin. Právě v těchto dnech totiž probíhá pravidelná jarní výsadba stromů a keřů. Letos do ní město investuje 880 tisíc korun.

Kniha očima pamětníků „K poslední šichtě – Zdař Bůh!“ mapuje důlní neštěstí před 100 lety

V pátek 12. dubna 2024, v den stého výročí ničivé exploze v Dole Gabriela byla v Karviné slavnostně pokřtěna kniha, která očima pamětníků mapuje nejen tuto ale i další, největší důlní katastrofu na Karvinsku, při které zahynulo 235 horníků.

Protidrogový vlak se po tříleté pauze vrátil varovat a odradit

Do Nového Jičína se po tříleté pauze vrátil protidrogový vlak. Revolution train tu zastavil na jeden den, otevřen byl pro školní skupiny i veřejnost zdarma.

Aktivní senioři uspořádali ve Frýdku-Místku turnaj v badmintonu

Sportem předcházejí krizi středního věku. Takové je pořekadlo seniorů ve spolku Aktivní senioři Frýdek-Místek. Aktuálně mají za sebou třetí ročník turnaje v badmintonu, který měl tradičně velký úspěch. Desítky seniorů mezi sebou s velkým nasazením soupeřili o medaile a nejlepší umístění.

Za srážení lidí čeká bezdomovce vězení. 69letá seniorka spadla dokonce na koleje

Otřesný případ agresivity řeší v těchto dnech ostravští policisté. Opilý bezdomovec se zcela bezdůvodně vrhal na kolemjdoucí na Svinovských mostech a srážel je na zem. Téměř 70letá žena dokonce skončila v kolejišti.

ŘSD do léta opraví dálniční mosty na hranicích Moravskoslezského a Olomouckého kraje

Dnes 7:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ředitelství silnic a dálnic bude pokračovat v opravě mostů na dálnici D1. Po zimě se práce obnoví na hranicích Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Práce vyjdou na 118 milionů korun a hotovo by mělo být v červenci.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Aktuálně z Karviné: Další dopravní omezení ve městě, pozvánka na akci Den Země

13. dubna 2024 17:14 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Od příštího týdne začnou další dopravní komplikace ve městě. Statutární město Karviná pořádá ve čtvrtek 18. dubna na Masarykově náměstí ve Fryštátě Den Země.

V Havířově se bojovalo o místa na olympiádě ve stolním tenise

13. dubna 2024 16:54 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

V Národním tréninkovém centru stolního tenisu v Havířově se konala kvalifikace mixů na olympiádu, kam se chtěla probojovat i dvojice Jan Valenta a Zdena Blašková.

V Karviné proběhly zápisy do 1. tříd základních škol

13. dubna 2024 15:48 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Tento týden se na základních školách konaly zápisy do prvních tříd. V té době jsme s kamerou vyrazili za budoucími prvňáčky na Základní školu U Studny, kde na ně netrpělivě čekali učitelé. Byli zvědaví, co všechno předškoláci umí a zda se do školy těší.

Studentky karvinského gymnázia uspěly ve výzvě Daruj srdce, obdarovaly organizaci Modrý kříž

13. dubna 2024 13:31 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Studentky karvinského gymnázia uspěly v projektu Daruj srdce Nadace Olgy Havlové. Díky tomu mohly věnovat finanční dar organizaci, kterou si samy vybraly.

Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

13. dubna 2024 10:50 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

Stonavští předškoláci se hravě připravují na školní život

12. dubna 2024 11:43 | Stonava | Jiří Brzóska | Regionální zprávy POLAR

Stonavští předškoláci se nebojí vstupu do první třídy! Díky kroužku, který už několik let funguje ve stonavské základní škole, se hravou formou seznamují s prostředím, poznávají svou učitelku a získávají důležité dovednosti pro život ve škole.

Opravy tří historických domů na náměstí v Karviné finišují
Vydáno 25. června 2022 7:29, Karviná, Monika Danková
V první reportáži vám připomeneme, kdy se začal měnit osud tří historických domů na Masarykově náměstí a protože opravy finišují, ještě do nich těsně před ukončením prací nahlédneme.


Tři domy na náměstí už navenek vypadají jako ze škatulky, nicméně, uvnitř ještě stále vládne čilý ruch. Zbývají poslední dokončovací práce, než historické dominanty náměstí znovu ožijí.

Milan Válek, vedoucí projektu: “Máme hotové čelní strany fasády, chybí nám osadit ozdobné prvky na střechu, jinak fasády i zpevněná plocha je vrácena do původního stavu. V zadní části objektu realizujeme zpevněné plochy. V rámci domu č.33 máme hotové byty. Z důvodu zvýšené vlhkosti jsme ještě upozadili pokládku podlahových krytin a interiérových dveří. I byty v domě č. 35 jsou hotovy. Chybí pokládka vinylu a osazení dveří a v domě č. 34, které má do budoucna sloužit jako infocentrum pro město Karviná také chybí osadit podlahy a finalizují se obklady a dlažby.”

Barevnost fasád se řešila s národním památkovým ústavem v Ostravě.

Milan Válek, vedoucí projektu: “Barvy jsme vraceli do původního stavu, je neoklasicistní, takže je šedý, prostřední dům je barokní a poslední je secesní, jsou tady barvy jako žlutá a zelená, které se opravdu v době secese vyskytovali."

Osud tří domů na náměstí se začal měnit v roce 2014. Do té doby byly uzavřené a v soukromém majetku chátraly. Čím to začalo?

Jan Wolf, primátor Karviné: "Začalo to tím, že skončil projekt soukromého investora, který nám někdy v roce 2013-2014 oznámil, že projekt rekonstrukce tří domů nebude realizovat (byly tam obrovské problémy se stavebním řízením a další záležitosti), začal jsem s nimi jednat o tom, že v případě, že ten projekt nebudou realizovat, je s těmi domy něco třeba začít dělat, protože víme sami,  v jakém stavu domy byly.” 

Domy zkoušel původní soukromý majitel nabízet jiným zájemcům přes různé realitní agentury, nakonec jediným možným řešením byl odkup domů městem. Domy město přebíralo v katastrofálním stavu.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Byly tam vysoké spodní vody, domy nedýchaly, vše bylo zastaralé. Bylo potřeba udělat záchovné práce. prostě to byly staré vybydlené domy, se kterými se něco muselo dělat, aby nespadly.”

Intenzivní jednání se soukromým vlastníkem vedlo k tomu, že se městu podařilo získat domy za dobrou cenu.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Ta cena tam byla vysoká, bylo to v desítkách milionů korun. Jednal jsem s nimi od roku 2014. Ta jednání nebyla jednoduchá, ale během dvou let se mi podařilo dohodnout na tom, že ty tři domy nám prodaly za 10 milionů korun, takže výrazně pod znalecký posudek a mohla začít nová etapa.” 

Nová etapa v té době trvala tři roky. V reálu nebyla vidět, šlo o předprojektovou projekční činnost.

Jan Wolf, primátor Karviné: " To je neviditelná část, co všechno musí být připraveno. Jsou to historické domy, musely projít odborným průzkumem, byli tady památkáři, projektanti, takže z hlediska stavebního řízení a těch náležitostí nám to opravdu trvalo tři roky. Vedle toho jsme hledali finanční prostředky, protože taková stavba není jednoduchá. Jsem rád, že se nám podařilo získat finanční prostředky z MSK, ta částka byla ve výši 50 milionů korun a i díky tomu jsme byli schopni zahájit tu samotnou stavbu, kdy jsme z našeho rozpočtu dali druhou polovinu částky a samotná rekonstrukce začala. Jsem rád, že po osmi letech se to dostalo do stavu, že ty tři domy jsou opravené, a že budou zase dlouho sloužit lidem a bude to náměstí vypadat pěkně. Bylo to hodně cest do Prahy, ale dneska už jsme za ně rád, že měly smysl a že se to povedlo.”

Situace na stavebním trhu ovlivnila samotný termín dokončení oprav.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Ta situace na stavebním trhu není vůbec jednoduchá, jsem rád, že jsme to stihli vysoutěžit ještě v těch normálních cenách před tou krizí, která tady je. Už si přeji, aby ta rekonstrukce byla ukončena. Samozřejmě, průtahy tam jsou, očekávali jsme, že už to bude hotové, ale na stavebním trhu nejsou zaměstnanci, není materiál, tak musíme vnímat tu situaci takovou, jaká je. Ale jdeme do finále a věřím tomu, že v září ty tři baráky budou hotovy.”

Konkrétní termín je známý? Kdy se může veřejnost těšit na otevření a jak to bude vypadat?

Jan Wolf, primátor Karviné: "Už moc nechci dávat termíny, ale mě se líbí datum 9.9.2022. je to pěkné datum a věřím tomu, že to slavnostní otevření uděláme v ten den."

Je pro připomínku, co v domech lidé najdou:

Jan Wolf, primátor Karviné: "V tom rohovém domu, v přízemí bude bistro. V prostředním domě bude informační centrum a v domě, který navazuje na restauraci Vanilla bude bude obchod s obuví a zdravá výživa. Všechny prostory jsme nabízeli v rámci výběrového řízení, byla k tomu komise z řad zastupitelů a úředníků. Bylo vybráno, věřím tomu, že vybrali dobře a že ty obchody a bistro budou fungovat a lidé budou spokojeni.”

V tom prostředním domě v patře bude multifunkční centrum?

Jan Wolf, primátor Karviné: "Chtěli jsme prostřední dům využít pro nekomerční účely. Není to dům, který bychom pronajímali. Bude tam informační centrum, bude tam základna pro multifunkci kulturního života. Mohly by se tam pořádat besedy nebo výstavy. Věřím tomu, že kulturní obec to využije."

Připraveno bude celkem šest bytů pro budoucí nájemníky.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Pronajímat se budou formou licitace, nebude to nabízeno v rámci přímého pronájmu, ale opravdu v rámci licitace kdo dá nejvyšší cenu, tak se stane nájemníkem toho bytu."

V rámci oprav také probíhal rozsáhlý archeologický záchranný výzkum. Sondy byly rozmístěny na různých místech stavebních výkopů, celkově archeologové prozkoumali desítky metrů čtverečních ploch. Nejčastěji nalezenými artefakty byly keramické nádoby a jejich zlomky. V kopuli na střeše rohového domu je také od února umístěna časová schránka. Dokumenty, které do ní osobně vložil primátor Karviné, popisují nejen významné současné události týkající se města, ale i současnou situaci v republice.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/11000032086/opravy-tri-historickych-domu-na-namesti-v-karvine-finisuji