Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opravy tří historických domů na náměstí v Karviné finišují

  • Karviná,

V první reportáži vám připomeneme, kdy se začal měnit osud tří historických domů na Masarykově náměstí a protože opravy finišují, ještě do nich těsně před ukončením prací nahlédneme.


Tři domy na náměstí už navenek vypadají jako ze škatulky, nicméně, uvnitř ještě stále vládne čilý ruch. Zbývají poslední dokončovací práce, než historické dominanty náměstí znovu ožijí.

Milan Válek, vedoucí projektu: “Máme hotové čelní strany fasády, chybí nám osadit ozdobné prvky na střechu, jinak fasády i zpevněná plocha je vrácena do původního stavu. V zadní části objektu realizujeme zpevněné plochy. V rámci domu č.33 máme hotové byty. Z důvodu zvýšené vlhkosti jsme ještě upozadili pokládku podlahových krytin a interiérových dveří. I byty v domě č. 35 jsou hotovy. Chybí pokládka vinylu a osazení dveří a v domě č. 34, které má do budoucna sloužit jako infocentrum pro město Karviná také chybí osadit podlahy a finalizují se obklady a dlažby.”

Barevnost fasád se řešila s národním památkovým ústavem v Ostravě.

Milan Válek, vedoucí projektu: “Barvy jsme vraceli do původního stavu, je neoklasicistní, takže je šedý, prostřední dům je barokní a poslední je secesní, jsou tady barvy jako žlutá a zelená, které se opravdu v době secese vyskytovali."

Osud tří domů na náměstí se začal měnit v roce 2014. Do té doby byly uzavřené a v soukromém majetku chátraly. Čím to začalo?

Jan Wolf, primátor Karviné: "Začalo to tím, že skončil projekt soukromého investora, který nám někdy v roce 2013-2014 oznámil, že projekt rekonstrukce tří domů nebude realizovat (byly tam obrovské problémy se stavebním řízením a další záležitosti), začal jsem s nimi jednat o tom, že v případě, že ten projekt nebudou realizovat, je s těmi domy něco třeba začít dělat, protože víme sami,  v jakém stavu domy byly.” 

Domy zkoušel původní soukromý majitel nabízet jiným zájemcům přes různé realitní agentury, nakonec jediným možným řešením byl odkup domů městem. Domy město přebíralo v katastrofálním stavu.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Byly tam vysoké spodní vody, domy nedýchaly, vše bylo zastaralé. Bylo potřeba udělat záchovné práce. prostě to byly staré vybydlené domy, se kterými se něco muselo dělat, aby nespadly.”

Intenzivní jednání se soukromým vlastníkem vedlo k tomu, že se městu podařilo získat domy za dobrou cenu.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Ta cena tam byla vysoká, bylo to v desítkách milionů korun. Jednal jsem s nimi od roku 2014. Ta jednání nebyla jednoduchá, ale během dvou let se mi podařilo dohodnout na tom, že ty tři domy nám prodaly za 10 milionů korun, takže výrazně pod znalecký posudek a mohla začít nová etapa.” 

Nová etapa v té době trvala tři roky. V reálu nebyla vidět, šlo o předprojektovou projekční činnost.

Jan Wolf, primátor Karviné: " To je neviditelná část, co všechno musí být připraveno. Jsou to historické domy, musely projít odborným průzkumem, byli tady památkáři, projektanti, takže z hlediska stavebního řízení a těch náležitostí nám to opravdu trvalo tři roky. Vedle toho jsme hledali finanční prostředky, protože taková stavba není jednoduchá. Jsem rád, že se nám podařilo získat finanční prostředky z MSK, ta částka byla ve výši 50 milionů korun a i díky tomu jsme byli schopni zahájit tu samotnou stavbu, kdy jsme z našeho rozpočtu dali druhou polovinu částky a samotná rekonstrukce začala. Jsem rád, že po osmi letech se to dostalo do stavu, že ty tři domy jsou opravené, a že budou zase dlouho sloužit lidem a bude to náměstí vypadat pěkně. Bylo to hodně cest do Prahy, ale dneska už jsme za ně rád, že měly smysl a že se to povedlo.”

Situace na stavebním trhu ovlivnila samotný termín dokončení oprav.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Ta situace na stavebním trhu není vůbec jednoduchá, jsem rád, že jsme to stihli vysoutěžit ještě v těch normálních cenách před tou krizí, která tady je. Už si přeji, aby ta rekonstrukce byla ukončena. Samozřejmě, průtahy tam jsou, očekávali jsme, že už to bude hotové, ale na stavebním trhu nejsou zaměstnanci, není materiál, tak musíme vnímat tu situaci takovou, jaká je. Ale jdeme do finále a věřím tomu, že v září ty tři baráky budou hotovy.”

Konkrétní termín je známý? Kdy se může veřejnost těšit na otevření a jak to bude vypadat?

Jan Wolf, primátor Karviné: "Už moc nechci dávat termíny, ale mě se líbí datum 9.9.2022. je to pěkné datum a věřím tomu, že to slavnostní otevření uděláme v ten den."

Je pro připomínku, co v domech lidé najdou:

Jan Wolf, primátor Karviné: "V tom rohovém domu, v přízemí bude bistro. V prostředním domě bude informační centrum a v domě, který navazuje na restauraci Vanilla bude bude obchod s obuví a zdravá výživa. Všechny prostory jsme nabízeli v rámci výběrového řízení, byla k tomu komise z řad zastupitelů a úředníků. Bylo vybráno, věřím tomu, že vybrali dobře a že ty obchody a bistro budou fungovat a lidé budou spokojeni.”

V tom prostředním domě v patře bude multifunkční centrum?

Jan Wolf, primátor Karviné: "Chtěli jsme prostřední dům využít pro nekomerční účely. Není to dům, který bychom pronajímali. Bude tam informační centrum, bude tam základna pro multifunkci kulturního života. Mohly by se tam pořádat besedy nebo výstavy. Věřím tomu, že kulturní obec to využije."

Připraveno bude celkem šest bytů pro budoucí nájemníky.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Pronajímat se budou formou licitace, nebude to nabízeno v rámci přímého pronájmu, ale opravdu v rámci licitace kdo dá nejvyšší cenu, tak se stane nájemníkem toho bytu."

V rámci oprav také probíhal rozsáhlý archeologický záchranný výzkum. Sondy byly rozmístěny na různých místech stavebních výkopů, celkově archeologové prozkoumali desítky metrů čtverečních ploch. Nejčastěji nalezenými artefakty byly keramické nádoby a jejich zlomky. V kopuli na střeše rohového domu je také od února umístěna časová schránka. Dokumenty, které do ní osobně vložil primátor Karviné, popisují nejen významné současné události týkající se města, ale i současnou situaci v republice.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyPRETECLON s.r.o. - pracoviště ČR
Karviná
od 20 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

Bohumín terminál, a.s. - pracoviště
Bohumín
od 20 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

Milan Zálesný - Moravskoslezský kraj
Karviná
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail