Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Střední zdravotnická škola v Karviné slavila kulaté výročí

  • Karviná,

Střední zdravotnická škola oslavila kulaté jubileum, 70. výročí. Vedení školy společně se svými studenty připravilo pro významné hosty, bývalé zaměstnance a absolventy bohatý program, při kterém nechyběla ani vzpomínková výstava fotografií.

70. výročí zdravotnického školství v okrese Karviná se uskutečnilo v areálu Střední zdravotnické školy, hlavní program si vzali na starost sami studentky a studenti školy, kteří pro významné hosty připravili ukázku svých dovedností a talentu, kterému se věnují mimo studium. Nechyběl zpěv, tanec nebo hra na saxofon.

Pozornost přítomných upoutala i módní přehlídka zdravotnických stejnokrojů, ať už z doby minulé nebo současné.

A protože se škola může pochlubit i studenty, kteří jsou úspěšní na mnoha soutěžích v poskytování první pomoci, v programu nemohla chybět ani ukázka toho, na co se tito mladí lidé připravují - zachraňovat životy.

Wiesław Farana, ředitel SZŠ Karviná: Chtěl bych poděkovat pedagogům a nepedagogickým pracovníkům, kteří toto výročí připravili. Není to ale jen o výročí, ale o každodenní náročné práci pedagogů, kteří kvalitně vzdělávají naše studenty. Myslím si, že do budoucna budou pokračovat takto vzdělávat, nabrali jsme nové pedagogy, takže věřím, že škola bude fungovat pořád dobře a budeme kvalitně vzdělávat.”

Program sledovali významní hosté města i kraje, bývalí i současní zaměstnanci, studenti i absolventi.

Andrzej Bizoń, náměstek primátora: “Ne každé město má tu možnost, aby poskytovalo své mládeži i obory ve zdravotnictví, což je velmi důležité. Škola slaví 70 let, ale pojala to jako 70. výročí zdravotnictví na Karvinsku, protože navazuje na školu, která vznikla v minulém století v Orlové. Jsem rád, že o tuto školu má zájem stále mnoho žáků, což je velmi důležité, a tím, že je v Karviné nám umožňuje, že žáci mohou zůstat ve svém městě."
Libor Lenčo, vedoucí odboru školství, mládeže a sportu KÚ MSK: “Zdravce v Karviné přeji věčné slunce na její pedagogické obloze a protože 70 let je krásný věk, dovolím si říci, že zdravka vychovala obrovské kvantum úspěšných a kvalitních absolventů a to je poslání pro naše zdravotnictví a posláním této školy. Do budoucna si myslím, že Karviná a SZŠ bude i nadále patřit mezi lepší školy, které vychovávají absolventy potřebné pro život této společnosti.”

První škola byla postavena v Orlové, v sedmdesátých letech se pak přestěhovala do Karviné. Obory se neustále vyvíjí, i jejich náročnost, a to podle potřeby v nemocnicích. V současné době se tady vyučují obory Praktická sestra, Ošetřovatel a Zdravotnické lyceum.

Wiesław Farana, ředitel SZŠ Karviná: "Pokud jde o absolventy, tak jsme měli velký převis v letošním roce, takže jsme nabrali do všech čtyř tříd, které jsme potřebovali naplnit.."

Do své školy se přišla podívat i bývalá ředitelka Marcela Hluštíková. Se školou ji spojuje nejen funkce, ale ona sama se tady jako studentka vzdělávala, a to ještě v Orlové. Po maturitě pracovala na interně v Havířově, posléze začala na Střední zdravotní škole učit, posléze převzala ředitelské žezlo po panu Žabinském.

Marcela Hluštíková, bývalá ředitelka SZŠ Karviná: “ Prakticky těch 16 let jsem dělala šéfa školy. Vzpomínám na školu velmi ráda, měli jsme výborné kantory, kolektiv i správní zaměstnance, se spoustou žáků se setkávám teď jako pacient, když jdu do nemocnice nebo k lékaři a jsem ráda, že škola prosperuje a má dobré vyhlídky."

K výročí vydala škola almanach a také se tady symbolicky v areálu školy vysadil mladý platan.

Wiesław Farana, ředitel SZŠ Karviná: My jsme původně chtěli lípu, ale říkali jsme si, že ten platan bude lepší a má symbolizovat to, aby ta škola tady byla ještě minimálně 100 let, symbolizuje právě tu délku pokračování naší školy.”

Bez podpory zřizovatele MSK by škola nemohla fungovat, spolupráce je na vysoké úrovni.

Nahlásit chybu


K tématu
BĚLA - služby s.r.o. - okres Karviná
Karviná
od 3 000 do 13 000 Kč/měsíc

Detail

Úklid WAWA s.r.o.–Karviná
Karviná
od 3 000 do 10 000 Kč/měsíc

Detail