Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

20 let Centra nemocí páteře a pohybového aparátu Karvinské hornické nemocnice

  • Karviná,

1. července uplynulo 20 let od otevření Centra nemocí páteře a pohybového aparátu Karvinské hornické nemocnice. V rámci České republiky je jedním ze tří pracovišť, které pravidelně provádí operace dětských skolióz.

Centra nemocí páteře a pohybového aparátu Karvinské hornické nemocnice je specializované pracoviště, které se zabývá komplexní problematikou chirurgického ošetření nemocí celé páteře. První operace se prováděly předním přístupem, byly složité a náročné.

David Buzek, primář oddělení chirurgie páteře : “Hodně těch operací se dělalo přes hrudní nebo břišní dutinu, měli jsme tady i břišního chirurga. Od té doby se ten vývoj posunul, na začátku nás bylo sedm, teď jsme tady jen čtyři operatéři. Celkový vývoj spondylochirurgie za těch dvacet let, ať už v technice, implantátech, ve zručnosti, se hodně posunul. Je hodně dynamický a pořád se vyvíjí ve smyslu robotiky."
Neoperují tady ale akutní traumata, vzhledem k velikosti pracoviště. V současné době provedou lékaři v KHN až 300 operací páteře ročně.

Nejčastějšími pacienty jsou lidé s degenerativním onemocněním krční a bederní páteře a různé deformity. Specializují se zejména na dětské skoliózy. V rámci České republiky jde o jedno ze tří pracovišť, které provádí operace dětských skolióz pravidelně.

David Buzek, primář oddělení chirurgie páteře: "Zhruba od roku 2002 děláme vše zadním přístupem, tzn. že výkony jsou kratší, není zasažena hrudní dutina, co se týká bederní páteře, tam provádíme deset, patnáct let operativu miniinvazivně, ze dvou krátkých řezů, nejsou ty operativní výkony tak rozsáhlé a rehabilitace je rychlejší."

Pacienti sem do KHN přijíždějí z celého Česka..

David Buzek, primář oddělení chirurgie páteře: "Naše oddělení v tomto kraji, i když je malé ve srovnání s počtem odoperovaných pacientů ve velkých špitálech typu fakultních nemocnic, určitě má své místo a snažíme se udržet to jméno a kvalitu práce."

Úspěch mají i přednášky na odborných kongresech. Do budoucna je pro celý tým lékařů zásadní udržovat kvalitu péče a počty ošetřených pacientů, sledovat nové trendy a zavádět nové postupy.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy