Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Slavnosti piva a guláše se na Lodičkách opět vydařily. Náladu a chuť vařit neovlivnil ani déšť

  • Karviná,

Už popáté se na Lodičkách uskutečnily Slavnosti piva a guláše. Týmy amatérských i profesionálních kuchařů pro veřejnost připravily guláše nejrůznějších chutí a složení. Organizátory překvapil zájem, letos se totiž na všechny soutěživé kuchařské týmy kvůli kapacitě areálu ani nedostalo.

Slavnosti piva a guláše se stávají oblíbenou a vyhledávanou akcí na Lodičkách a to nejen z řad veřejnosti, která má příležitost ochutnat různé typy gulášů, ale i z řad soutěžních týmů.

Lukáš Heczko, předseda Iniciativy Dokořán: "Poprvé se nám nevyvedlo počasí, bylo to ráno náročné, pršelo, bylo tady všude bahno, vypadávala elektrika, technicky náročné. Klobouk dolů všem, kteří to vydrželi a uvařili ten guláš v tom dešti a zvládli to. Poprvé se nám stalo, že jsme museli odmítat, bylo 15 týmů, jeden z důvodu nemoci nám to zrušil, zájem byl velký."

Každý tým musel splnit hygienické podmínky a také připravit minimální počet porcí.

Lukáš Heczko, předseda Iniciativy Dokořán: "Tato akce je hodně navštěvovaná, tak jsme dali nějakých sto porcí, že by měli navařit, ať vyjde na co nejvíc lidí."
Lukáš Raszyk, náměstek primátora: "Lodičky navštěvuji často, i tuto akci pravidelně navštěvuji, jsou tady výborní lidé a jídlo. Už mám čtvrtý vzor a myslím, že toho už mám dost."

Ani letos na soutěži nechyběly dnes už ostřílené týmy, našlo se ale několik nových soutěžních týmů, které si chtěli vaření na Lodičkách užít. Patřil mezi ně třeba tým fanoušků HCB Karviná a tým házenkářů. Ten připravoval hovězí guláš z kližky.

Daniel Jaroš, fyzioterapeut HCB Karviná: "Máme tam svou tajnou ingredienci, kterou samozřejmě neřekneme, ale zdravý guláš zahušťovaný chlebíkem. Krásné bílkoviny, všechno zdravé, žádná přidaná mouka a srdíčko že jo, naše. Pro nás je to taková zkouška, pro nás je už vítězství to, že jsme tady přijeli a rozdělali jsme oheň. My jsme už vlastně spokojeni."Uvařit nejlepší a nejchutnější guláš se pokusil také tým z Karvinské hornické nemocnice.

Martin Weber, vedoucí stravovacího provozu KHN: "Máme klasický hovězí guláš s domácím bramborovým chlebem z mladého býka, klasickou úpravu, tmavá jíška, dobrý základ, doufám, že bude chutnat. Máme tam něco navíc, myslím si, že nebude to klasika a chlebík taky asi každý zkusí domácí, ráno jsme pekli."První tři ročníky za sebou bezkonkurenčně pokaždé vyhrával tým zvaný Gulášoví chachaři. Loni se rozhodli přenechat vítězství někomu jinému a vyzkoušeli si roli porotců a ochutnat guláše konkurenčních týmů.

Kamil Franek, tým Gulášoví chachaři: "Letos jsme tady, protože nám to moc nechutnalo. Nechceme vyhrát, chceme si udělat radost, že si uvaříme každý svoje."
Tomáš Sztrzondala, tým Gulášoví chachaři: "Já jsem udělal dršťkovou, to je chlapská záležitost, uvidíme, jestli bude šmakovat."


Než se do hodnocení všech gulášů pustila porota, mohli všichni přítomní fandit třem odvážlivcům, kteří vyslyšeli výzvu pořadatelů a přihlásili se do soutěže nazvané pivní míle. Jejím cílem bylo po vypití piva uběhnout 400 metrů a to celkem 4x. A protože jeden z přihlášených byl nezletilý, místo piva na něho čekala kofola. Bohužel, jen jedna, mladík přecenil své síly nebo spíše žaludek a po prvním kole soutěž ukončil. Další dva borci vydrželi až do konce, na vítěze Filipa Váňu - čekala odměna.

Filip Váňa, vítěz soutěže Pivní míle: "Já jsem se do toho pustil z humoru, manželka má ráda takové srandy, hlavně, když to je na můj účet."

Vypít čtyři piva nebylo pro nic náročného, horší to bylo s během.

Filip Váňa, vítěz soutěže Pivní míle: "Já jsem celkem pivař, to mi je jedno, ale metry, to stojí za to."

Mezitím stihli všechny týmy své guláše dovařit a dochutit tak, aby uspokojily nejen návštěvníky, ale především porotu, která pak rozhodovala o vítězi. Aby bylo rozhodování nezávislé, všechny vzorky byly očíslované, nikdo z porotců nevěděl, komu patří.

Michael Sikora, porotce: "Výborné to je, chutě jsou různé, jsme tam objevili i rybí guláš, ten je zajímavý, ale některé vzorky jsou hodně kořeněné, některé nekořeněné. Favorita jsem si už vybral. Kde někdo dal nějakou speciální ingredienci, tak to je to, co mě oslovilo."Rozhodovat o vítězi mohli i zástupci veřejnosti. Tentokrát si roli porotce vychutnala Edita Gromannová z Ostravy. Lodičky navštívila s přítelem poprvé.


Edita Gromannová, porotkyně: "Mám radši, když ten guláš má dostatek koření a není planý a není pikantní, zatím jsme v půlce hodnocení a bude to pro mě dost těžké."


Porotě nakonec letos nejvíce chutnal guláš, který připravil tým nazvaný Kostkov z Jablunkova, druhé místo patřilo týmu Zdravé obědy Karviná a třetí příčku obsadili Gulášoví chachaři.

Nahlásit chybu


K tématu
BĚLA - služby s.r.o. - okres Karviná
Karviná
od 3 000 do 13 000 Kč/měsíc

Detail

MaAnBa Plus s.r.o. - Č. Těšín
Český Těšín
od 120 Kč/hod.

Detail

TEDOM a.s. - Bohumín Vrbice
Bohumín
od 32 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail