Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Fotoklub Karviná funguje už 50 let. Členové fotoklubu právě vystavují

  • Karviná,

Karvinský fotoklub uspořádal v Mánesově síni Městského domu kultury výstavu k 50. výročí svého fungování. Návštěvníci si mohou až do 5. října prohlédnout tvorbu fotografů, kteří stáli u zrodu fotoklubu i zajímavé fotografie nových členů.

Fotografie krajin, portréty, karvinská zákoutí i makrofotografie zdobí v současné době stěny Mánesovy síně MěDK. Patří členům karvinského Fotoklubu, který letos slaví 50. výročí.

Marek Běhan, předseda Fotoklubu Karviná: “Už je to půl století, co fotoklub funguje. Připravili jsme si směs fotografií od každého autora, osmi lidí. Já tady mám krajinu a západy slunce.” 

Říká současný předseda Fotoklubu Karviná Marek Běhan. Jeho přáním je, aby se fotoklub dostal zpátky na výsluní, jako tomu bylo v 70. letech, kdy se fotografie karvinského fotoklubu prezentovaly v zahraničí například v Portugalsku nebo v Polsku.

Marek Běhan, předseda Fotoklubu Karviná: "Já bych chtěl aby se fotoklub dostal do těchto kolejí, ale s jinou tvorbou. Každý fotograf fotí jinak než kdysi a i ta technika tu fotku udělá jinak než kdysi a postprodukce nových fotografů je jiná, to oko je jiné, jsem rád, že máme ženy mezi námi.”

Jednou z nich je i nová členka fotoklubu Vlasta Berky. K fotografování se dostala před lety, s klubem spolupracuje od loňského roku. Důvodem bylo hlavně získat zkušenosti a fotit ještě lépe než dosud.

Vlasta Berky, členka Fotoklubu Karviná: "Těší mě, že mě přijali mezi sebe, těší mě, že můžu s nimi prezentovat své fotky a účastnit se výstav. Vybrala jsem různá témata, co fotím během života, mám studiové fota, kde je i můj přítel, jak papá kuřátka, vnučka s bublifukem, tráva po dešti.”

Své fotografie má v Mánesově síni vystaveny i jeden ze zakládajících členů fotoklubu Jan Kottas. Ten také rád zavzpomínal na úplné začátky fotoklubu.

Jan Kottas, zakládající člen Fotoklubu Karviná: "V roce 1972 vznikl spolek nazvali jsme ho Rondo, tam se sbíhali fotografové, kteří měli zájem o fotografii. Nic neuměli, předávali si své znalosti a do roku 1976 vznikl Collegium, to už byl fotoklub.” 

Během půl století se změnila technika fotografování i její zpracování. Tehdy se fotilo jen černobíle. A právě takové fotografie - portréty a poloakty Jan Kottas nyní i vystavuje.

Jan Kottas, zakládající člen Fotoklubu Karviná: "Tenkrát jsme o barvě jsme jen slyšeli, kdo dostal Kodak do ruky, byl spokojen, ale dnes ty perspektivy jsou neskutečné.” 

Na vernisáži výstavy předal náměstek primátora Karviné předsedovi fotoklubu k výročí fotoklubu Pamětní list primátora města.

Andrzej Bizoń, náměstek primátora: "Velké blahopřání a blahopřání Fotoklubu Karviná za to, co dělají. a ukazují naše město ještě možná krásnější. Ukazují námi taková zákoutí, které naše laické oko ani nezahlédne, za to bych chtěl poděkovat."

A co si členové fotoklubu přejí do dalších let?

Jan Kottas, zakládající člen Fotoklubu Karviná: "Hodně lidí. Mladých, aby přišli, aby se přišli podívat, předvedli co umí a mohou fotit i mobilem, to byste nevěřila, co se dá mobilem zpracovat.”
Marek Běhan, předseda Fotoklubu Karviná: Já bych popřál spoustu let abychom fungovali a co se týče Karviné, tady je pořád co fotit, Karviná je fotogenická sama o sobě."

Fotografie budou vystaveny v Mánesově síni do 5. října.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy