Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Noc vědců v Karviné měla k radosti pořadatelů z OPF velký úspěch

  • Karviná,

Vysoké školy a vědecká pracoviště ve městech napříč Českou republikou zorganizovaly velkou akci nazvanou Noc vědců. V Karviné si organizaci vzala na starosti Obchodně podnikatelská fakulta.

Obchodně podnikatelská fakulta se připojila k celostátní akci nazvané Noc vědců. Konala se v areálu Na Vyhlídce, kde má fakulta svou univerzitní knihovnu, studentské koleje a také nové multifunkční profesní centrum.

Daniel Stavárek, děkan OPF Karviná: "Jejím cílem je představit vědecké poznatky z celého spektra vědeckých oborů nejširší veřejnosti včetně dětí, důchodců a podobně."

OPF zábavnou formou představila ty obory, které se zde vyučují. Důležité bylo zapojit všechny smysly.

Daniel Stavárek, děkan OPF Karviná: "Náš program je docela pestrý, můžou se podívat jak všemi smysly poznat pravé bankovky od falešných, mohou si vyzkoušet, jaké to je pohybovat se třeba poslepu, podívat se, jaké marketingové triky ovlivňující smysly chystají marketingové firmy na spotřebitele, mohou se sami poznat jakožto psychologové a zároveň připravujeme gastronomické okénko, kde mohou ochutnat trendy makromolekulární gastronomie."
Petr Krupka, absolvent OPF Karviná, provozní ředitel hotelu Endemit: "Molekulární gastronomie je součástí moderní, zážitkové gastronomie. Řada kuchařů si ani neuvědomuje, že molekulární gastronomii vůbec dělá. Dnes jsme si připravili drinky v pevním skupenství, v želé, pak tady máme žloutek z pomeranče se střikem campari. Pak máme marshmallow domácí s růží."
anketa: návštěvníci akce Noc vědců: "Je to zajímavé, nečekala jsem, že tam bude kopr, je to takové jako želatina." "Zajímavé, celkově to pojetí, krásné no."

V tělocvičně se mohli zájemci v rámci zóny vnímání pohybu všemi smysly zapojit do různých aktivit.

Jiří Helešic, odborný asistent, katedra Cestovního ruchu a volnočasových aktivit OPF: "Tohle je zařízení, které se jmenuje Fitro Jumper a pomáhá sportovcům kontrolovat sportovní výkonnost. Měří dobu opory a dobu vzletu a ty hodnoty se pak přepočítavají na pracovní výkon daných svalů. My se snažíme tady najít člověka, který jednoduše a lehce skáče."

Ve sportu jsou potřeba kromě pěti základních smyslů i další smysly a sporty se také rozdělují do několika skupin. Třeba mezi rizikové patří ty, jejichž součástí vysoká rychlost, nebezpečí a pády.

Jiří Helešic, odborný asistent, katedra Cestovního ruchu a volnočasových aktivit OPF: “Váš vestibulární aparát je schopen vnímat ten pohyb tak dobře, že tu chybu neuděláte. Máme sporty, které jsou funkčně mobilizační, mají jednoduchá vzorec, je to běh, skočíte, ale jendorázově. Pak máme sporty, které jsou koordinačně náročné, celé to je postaveno na tom, že se líbíte rozhodčím a publiku."

Sporty senzorické jsou zase zaměřeny na ovládání oko-ruka. Patří sem například bowling nebo střelba.

Jiří Helešic, odborný asistent, katedra Cestovního ruchu a volnočasových aktivit OPF: Jeden z posledních sportů, jsou sporty anticipační, kde se vše skloubí dohromady, musíte mít fyzickou kondici, jednorázový výkon, ale především musíte ve hře přemýšlet a anticipovat to, co ten sportovec udělá na druhé straně."

Na přípravě zážitkové Noci vědců se podíleli hlavně pracovníci fakulty, ale svou expozici s roboty a virtuální realitou tady měla i spolupracující SPŠ.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy