Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

SŠTaS Karviná otevřela školákům bránu k řemeslům

  • Karviná,

SŠ techniky a služeb v Karviné pořádá každoročně akci pro děti ze základních škol s názvem Brána řemeslům otevřená.

Žáci základních škol mají díky tradiční akci Střední školy techniky a služeb nazvané Brána řemesel otevřená možnost poznat jednotlivá řemesla prostřednictvím praktických ukázek. Ty si připravují pedagogové společně se žáky školy.

Yvetta Kałužová, ředitelka školy: “Naši školu navštívilo dnešní den 320 žáků, zítra očekáváme dalších tři sta žáků z devátých tříd a v pátek se budeme věnovat dětem z mateřinek z okresu Karviná. Neprezentujeme jen obory, máme i projektové vyučování, kde se věnujeme čtenářské gramotnosti, jazykové, máme i sportovní aktivity, za to vděčím pedagogickému týmu."

Škola si na nedostatek zájmu z čad žáků devátých tříd rozhodně nemůže stěžovat, o některé obory je zájem každoročně velký.

Yvetta Kałužová, ředitelka školy: “Já bych zmínila učební obor Instalatér, kdy máme krásně vybavenou novou učebnu, kterou nám zasponzorovala firma z Břeclavi."

Instalatéři jsou v dnešní době velmi žádaní a je jich málo.

Petr Albrecht, učitel odborného výcviku oboru Instalatér : “Ti instalatéři, kteří jsou na trhu, tak nejsou schopni pokrýt poptávku. Jedná se o nejobsáhlejší obor, je tam vytápění, vodoinstalace, plynárenství, kanalizace, vzduchotechnika, klimatizace, takže si každý najde v tom oboru to svoje, nemusejí dělat všichni všechno.” 
Ondřej Altmann, žák SŠTaS Karviná, obor Instalatér: “Já jsem si ten obor vybral hlavně protože mi rodiče řekli, že za řemeslo jsou dobré peníze, většina lidí se bojí dělat manuální práce."

Mezi poměrně mladé obory, které škola otevřela pro zájemce je i Logistika.

Renata Sikorová, učitelka teoretického výcviku oboru Logistika: "Je to obor, ve kterém je velké uplatnění. Víme, že logistika je, aby se to správné zboží dostalo ve správný čas, ve správném množství za správnou cenu na správné místo."
Mykyta Braiko, ukrajinský žák SŠTaS Karviná, obor Logistika: “Máme čtyři logistiky, logistika dopravy, skladování a prostá logistika. Musíme hodně studovat a málo pracujeme rukama, to je jako chytrá profese, každý se rád učí Logisitiku."

Nouzi o žáky, v tomto případě spíše žákyně nemá ani tradiční obor Prodavač.

Hana Valová, učitelka odborného výcviku oboru Prodavač : “Letošní rok jsme měli velký zájem, máme naplněnou třídu. V tomto oboru se můžou naučit kreativně balit, počítat, vážit, prostě vše, co budou pro ten obor potřebovat.
Nela Žigová, žákyně SŠTaS Karviná, obor Prodavač: “Vybrala jsem si tento obor, protože moje sestra ho taky vystudovala a chtěla jsem zkusit, jaké to bude. A jsem s tím spokojená.” 

V oboru Automechanik, o který je také na škole velký zájem musí škola pružně reagovat na vývoj v automobilovém průmyslu a vybavovat zázemí ve škole potřebnými pomůckami. Týkají se například diagnostiky.

Yvetta Kałužová, ředitelka školy: “Se nám zvedl zájem o obor Elektrikář a Automechanik, kdy v rámci projektu OKAP jsme vybavili učebnu autodílny diagnostickými panely v hodnotě 4 milionů korun."
Petr Kotásek, učitel odborného výcivku oboru Automechanik: "Napojíme diagnostické přístroje, kterými zjišťujeme další komponenty na tom vozidle, Jsou propojeny mezi sebou, když nasimuluji žákovi vystřelení airbagu, nejde mu nastartovat vozidlo, protože je to propojené palivovým čerpadlem."

Škola také o prázdninách nezahálela a zmodernizovala další třídy, převážně učebny výpočetní techniky.

Yvetta Kałužová, ředitelka školy: “O letních prázdninách jsme věnovali svou aktivitu i jedné zvláštní věci, kdy jsme se stali školou bezbariérovou. Chtěla jsem poděkovat všem sponzorům, kteří finančním darem nám pomohli vybudovat zdviž pro žáka, který je upoután na vozíku."

S touto školou, ale i s nabídkou ostatních škol v regionu, budou mít žáci devátých tříd i jejich rodiče možnost seznámit se při tradiční akci Volba povolání, která se uskuteční v Obecním domě Družba 9.listopadu od 10 do 17 hodin.

Nahlásit chybu


K tématu
RegioJet a.s. - nástupní místo Havířov, Bohumín
Havířov
od 25 000 do 38 000 Kč/měsíc

Detail

BĚLA - služby s.r.o. - okres Karviná
Karviná
od 3 000 do 13 000 Kč/měsíc

Detail

Hakan Foods s.r.o.Karviná
Karviná
od 19 700 Kč/měsíc

Detail