Tato skupinka studentů napříč ročníky karvinského gymnázia má za sebou nezapomenutelný vědecko výzkumný zážitek díky celorepublikovému programu nazvaném Dotkni se vesmíru. Podařilo se jim sestrojit sondu, vybavit ji čidly, graficky upravit a otestovat. Následně ji také vypustili nad zemský povrch.
David Brzý, student gymnázia: “Cílem toho projektu je, že každá škola si zakoupí takovou sondu a pošle ji na balonu z Prahy do stratosféry, V sondě jsou různé senzory, které měří nadmořskou výšku, rychlost a další podobné údaje. Dále jsme tam dali kameru a náš vlastní náklad, české Lentilky."
Po skončení příprav odjeli studenti do Prahy, kde v areálu Českého hydrometeorologického ústavu balon se sondou pod dohledem odborníků zprovoznili a vypustili.
Vojtěch Morávek, student gymnázia: "Původní dopad měl být někde k Jihlavě, měli jsme ale větší padák než ostatní, takže se nám dopadová zóna prodlužovala. Dopadla nám někde u vesničky Hladov."
Studenti měli velké štěstí, protože sonda dopadla do lesní školky. Měli obrovskou radost. Ne vždy se totiž podaří sondu získat zpět.
Vojtěch Morávek, student gymnázia: "Přes GPS jsme viděli, kde se nachází, v jaké je výšce a těsně předtím, ež ten balon praskl, tak jsme ho zahlédli na té obloze ve výšce 35 km, to bylo vzrušující."
Od začátku spuštění příprav studenti každý svůj krok dokumentovali v deníku. Jeho zpracování měla na starosti Ema Wawrzosová.
Ema Wawrzosová, studentka gymnázia: “Ve kterém jsou zápisky jak se projekt vyvíjel, všechny schůzky. Měla jsem to na starosti se spolužačkou. Nakonec jsem ještě dělala náhled, jak se vyvíjely facebookové stránky, jak se tam posílaly fotky."
Ema se také postarala o grafický design balónu se sondou. Nazvali ho BaGymKa - balón Gymnázia Karviná.
Jakub Rewenda, učitel: "Úkolem projektu bylo posbírat data z balonu. Máme je v počítači, budeme je porovnávat, protože máme anténu, která zaznamená i balóny, které létají aktuálně."
Studenti se také pokusili o rekord. Právě proto do balonu vložili balíček Lentilek.
Jakub Rewenda, učitel: "Chceme udělat zápis do Guinessovy knihy rekordů jako nejvýše položené Lentilky, proletěly se 150 km a letěly 4 hodiny, ten let byl poměrně dlouhý."
Data ze sondy budou nyní studenti podrobně zkoumat a srovnávat.