Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ptačí budky se staví ve velkém. Po vzoru Karviné i jinde

  • Karviná,

V Karviné před více než rokem začal pro veřejnost fungovat inovativní zelený projekt, který má pomoci ptactvu v rámci České republiky. Ve Středisku volného času Juventus byly otevřeny dílny pro výrobu ptačích budek. Je o výrobu budek stále zájem? Podívejte se na reportáž.

Oficiálně byly dílny pro výrobu ptačích budek ve Středisku volného času Juventus otevřeny na podzim loňského roku. Během té doby tady v dílně lidé vyrobili 333 ptačích budek, které rozvěsili na různá místa ve městě, ale i jinde.

Jan Firla, zástupce ředitele SVČ Juventus: “Kde skončila nejdál budka, já vím, že máme jednu pod Pražským hradem, třeba. Prioritně to děláme pro Karvinou. jednak, že to podpořilo město, ale pokud zavěsí tu budku někde jinde, my se tomu nebráníme, zase ať to plní nějaký svůj smysl.” 

O tom, kde všude jsou vyrobené budky rozmístěny , mají tvůrci projektu Radibudky přehled díky ornitologické mapě.

Jan Firla, zástupce ředitele SVČ Juventus: “Ve které můžou čerpat ornitologové, kteří se specializují na to, kolik těch hnízdišť mají, kde jsou, ať to není úplně zasídlené. Mělo to několik přidaných hodnot. Stýkají se nám generace rodina, kdy tvoří. manuální zručnost pro děti tak jim něco říct, jak ti ptáčci žijí, kdy mají mláďata.” 

Prozatím se v dílně vyrábí budky pro sýkorky. Každý, kdo v dílně vyrábí, se seznámí i s druhy sýkorek a se životem těchto ptáků.

Jan Firla, zástupce ředitele SVČ Juventus: “Sýkorky jsou tady v podstatě celý rok, neodlétají a docházelo k jejich poklesu vzhledem k přírodnímu hnízdišti, oni přirozeně hledají dutiny zchátralých stromů."

Ptačí budky sem chodí vyrábět rodiče a prarodiče s dětmi, senioři i celé třídy mateřských a základních škol. Dobrou zprávou je, že projekt se ujal i v sousedním Bohumíně.

Jan Firla, zástupce ředitele SVČ Juventus: “ Musím se pochlubit, že nám to převzal jako takovou franšízu Dům dětí v Bohumíně. Tam to taky město podpořilo, teď už si můžete vybrat dílnu v Bohumíně nebo v Karviné."

Dílna je otevřena ve středy a soboty. Stačí se jen domluvit. Materiál i potřebné nářadí dostanou zájemci k dispozici, budku si mohou všichni také kreativně namalovat a sami také pověsit.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy