Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Bytový dům pro seniory v Karviné-Ráji zdobí velkoplošný mural

  • Karviná,

V Karviné byla dokončena druhá velkoplošná malba. Po házenkářské hale se mural objevil i na bytovém domě 814 v Karviné-Ráji.

Bytový dům 814 v Karivné-Ráji, který místní znají jako Dům lásky, má nově svou boční stěnu pokrytou muralem. O velkoplošnou malbu se postaral polský streetartový umělec, návrh vybírali zástupci města společně s kurátorkou umění pro veřejný prostor.

Nikola Vavrous, produkční: "Tento mural maluje umělec z Krakova, Kamil Kuzko, je to zároveň profesor na akademii umění v Krakově a město si vybralo tohoto umělce z několika návrhů. Ten proces trval asi půl roku než se to všechno vybralo a toto je finální návrh, který rada města schválila."

Na stěně domu jsou vyobrazeni dva mladí lidé, kteří se ze symbolických oken dívají každý na něco jiného.

Alexandra Kroliková, kurátorka umění ve veřejném prostoru: "Paní kouká na moderní Karvinou a pán kouká na starou Karvinou. Ale je to tak, že každý člověk to popíše podle svého, necháme to na kolemjdoucích, každý to bude popisovat podle své nálady a každý den se ten výklad může měnit."

Mural na stěně bytového domu je v pořadí druhý, který zdobí dominantní objekty ve městě, první velkoplošná malba vznikla loni na podzim na házenkářské hale, je na něm vyobrazena legenda karvinské házené František Brůna. Oba muraly vznikly v rámci česko-polského projektu.

Lukáš Raszyk, náměstek primátora: 10 Inspirovali jsme se v zahraničí, protože například ve Španělsku nebo Portugalsku se s takovými malbami potkáváme na každém kroku. Je to velmi zajímavé a moderní. Domluvili jsme se proto s naším partnerským městem Jastrzebie -Zdroj na česko-polském projektu, který nám vyšel a tak realizujeme muraly v Karviné, ale můžete se zajet podívat do Jastrzebia, kde také vznikly,” 

Je možné, že do budoucna se na některých domech další muraly ještě objeví.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy