Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ve třídění odpadu mají karvinští rezervy, přesvědčili se o tom na vlastní oči školáci

Karviná |

V nádobách na směsný komunální odpad stále končí věci, které by mohly být recyklovány. Přesvědčili se o tom na vlastní oči karvinští školáci. Pracovníci technických služeb přivezli k letnímu kinu tunu komunálního odpadu, kde ho dobrovolníci z EKO-KOMu následně zkoušeli roztřídit.

Svozové auto plné odpadu netradičně zajelo místo na skládku k letnímu kinu. Postupně pak na místní parkoviště pracovníci technických služeb vysypali to, co lidé vyhodili do popelnic na komunální odpad. Čili na odpad, který se už dále netřídí a končí na skládkách. Děti ze základních škol se pak na místě přesvědčily, že tam skončily i odpady, které jsou určeny do třídících nádob.

anketa: místní školáci: “ Dalo by se to zrecyklovat. 15 Je to škoda, že lidi nerecyklují odpad." "Je to hrůza, co lidi všechno vyhazují, mohlo se to recyklovat a z toho něco udělat."

O tom, že by se opravdu dalo ze směsného komunálního odpadu spoustů komodit vytřídit, se také školáci na místě přesvědčili, dobrovolníci z EKO-KOMu na místě výjimečně tento odpad dotříďovali.

Josef Mojžíš, manažer komunikace společnosti EKO-KOM: "Je to běžný odpad, netříděný, které sem ráno přivezlo popelářské auto přímo ze svozu. Jsou tam i odpady, které v komunálním odpadu vůbec končit nemají a měly by skončit v barevných kontejnerech jako třídění odpady, je tam celá řada plastů, papíru, sklo, jsou tam nápojové kartony, je tam i bioodpad, je tam i celá řada dalších druhů, které by správně měly být vytříděny. Vizuálně je velmi patrné, že v těch popelnicích končí zbytečně věci, které tam končit nemají, je to samozřejmě škoda, protože to, co skončí v takovéto hromadě, v popelnici na směsný komunální odpad, tak je odpad, který putuje přímo na skládku a tam se s tím materiálem bohužel už nic dál neděje."

Pokud je odpad roztříděn do barevných nádob, dále se s ním pracuje na třídících linkách.

Josef Mojžíš, manažer komunikace společnosti EKO-KOM: "Tam se potom dále ten odpad roztřídí podle jednotlivých materiálů a to je potom surovina, která putuje k samotnému zpracování a recyklaci."

Analýzu svozu komunálního odpadu připravil Odbor komunálních služeb společně s Technickými službami a společností EKO-KOM. V rámci osvěty vzniknou také edukační spoty.

Martina Klusová, pracovnice Odboru komunálních služeb MMK: "Budou potom na facebooku a webu města určeny všem občanům Karviné.” 

Samotný rozbor na roztříďovacím stanovišti pak ukázal, že v nádobách na komunální odpad skončilo 51 procent využitelných složek. Čili půl tuny odpadu - papíru, plastů, skla, kovů, bioodpadu, elektroodpadu, nebezpečného odpadu a textilu mohlo být ještě dále recyklováno.Nahlásit chybu


K tématu

Analýza ukázala, že v Čeladné netřídí téměř 80 procent odpadu

16. června 2023 10:30 | Čeladná | Petra Dorazilová

Jak snížit množství komunálního odpadu a tím i finanční náklady na jeho svoz a skládkovné se snaží řešit i obec Čeladná. Nechala si proto zpracovat fyzickou analýzu odpadu. Ta ukázala, že v popelnicích končí téměř 80 procent komodit, které by se daly třídit.

Třídění má ve Frýdku-Místku pomoci nenavyšovat poplatky za svoz odpadů

Frýdek-Místek letos nezvýšil poplatek za odpad. Důvodem je snaha motivovat veřejnost ke třídění odpadů, což pomáhá zajistit nižší ceny. Nově byly k rodinným domům rozmístěny kontejnery na plast a změněn harmonogram svozu odpadu na jednou za 14 dní.

Zbytky jídel z domácností v Třinci slouží k výrobě energie

3. září 2023 11:26 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Celkem 35 tun kuchyňského odpadu z třineckých domácností bylo za půl roku uchráněno před skládkováním a předáno bioplynové stanici v Horní Suché. Záměr třídit a dál zpracovávat zbytky jídel z domácnosti vyplynul z provedené analýzy směsného komunálního odpadu. Do projektu společnosti SMOLO se pak zapojil třinecký magistrát.


V areálu Vítkovice Steel hořela střecha výrobní haly, byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu

12 jednotek hasičů zasahovalo v neděli odpoledne u požáru střechy výrobní haly společnosti Vítkovice Steel. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu

V Lomnici na Bruntálsku působí jediná státní Montessori škola v celém okrese

Dnes 18:38 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Když se řekne Montessori škola, vybaví se každému jakýsi alternativní systém vzdělávání. Málokdo však přesně ví, na čem je založen. V Lomnici nedaleko Bruntálu existuje v okrese jediná škola Montessori pro děti 1. stupně, která je státní. Zajeli jsme se tam podívat.

Motorkář se na Novojičínsku srazil s nákladním autem, zasahoval vrtulník z Olomouce

Dnes 19:40 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

U Palačova na Novojičínsku se během sobotního podvečera vážně zranil sedmačtyřicetletý motocyklista. Jeho stroj se srazil s nákladním automobilem. Příčina nehody je v šetření dopravních policistů, stala se asi patnáct minut po sedmnácté hodině.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

V Havířově se bojovalo o místa na olympiádě ve stolním tenise

V Národním tréninkovém centru stolního tenisu v Havířově se konala kvalifikace mixů na olympiádu, kam se chtěla probojovat i dvojice Jan Valenta a Zdena Blašková.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Ostrava hledá náhradní rodiče pro ohrožené děti. Význam rodiny je nezastupitelný

12. dubna 2024 10:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jistě se shodneme, že význam rodiny je pro dítě nezastupitelný. Bohužel ne každé dítě má to štěstí, že se o něj jeho vlastní rodiče postarají. V Ostravě naštěstí velmi dobře funguje systém pomoci a děti mají velkou šanci, že se brzy dostanou do náhradních rodin. Noví pěstouni jsou ale stále potřeba.

Náměstí SNP se promění v místo k setkávání. Návrh mohli Ostravané konzultovat s architekty

Městský ateliér prostorového plánování a architektury představil své plány na budoucí podobu náměstí SNP v Ostravě. Obě strany náměstí se mají například propojit zvýšením vozovky. Návrh si přišli poslechnout i zaujatí občané na veřejné setkání.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Aktuálně z Karviné: Další dopravní omezení ve městě, pozvánka na akci Den Země

Od příštího týdne začnou další dopravní komplikace ve městě. Statutární město Karviná pořádá ve čtvrtek 18. dubna na Masarykově náměstí ve Fryštátě Den Země.

V Karviné proběhly zápisy do 1. tříd základních škol

Tento týden se na základních školách konaly zápisy do prvních tříd. V té době jsme s kamerou vyrazili za budoucími prvňáčky na Základní školu U Studny, kde na ně netrpělivě čekali učitelé. Byli zvědaví, co všechno předškoláci umí a zda se do školy těší.

Studentky karvinského gymnázia uspěly ve výzvě Daruj srdce, obdarovaly organizaci Modrý kříž

Studentky karvinského gymnázia uspěly v projektu Daruj srdce Nadace Olgy Havlové. Díky tomu mohly věnovat finanční dar organizaci, kterou si samy vybraly.

Stonavští předškoláci se hravě připravují na školní život

12. dubna 2024 11:43 | Stonava | Jiří Brzóska | Regionální zprávy POLAR

Stonavští předškoláci se nebojí vstupu do první třídy! Díky kroužku, který už několik let funguje ve stonavské základní škole, se hravou formou seznamují s prostředím, poznávají svou učitelku a získávají důležité dovednosti pro život ve škole.

Studenti Gymnázia Komenského zvou na havířovský Majáles

12. dubna 2024 11:08 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Už 26. dubna vyrazí do průvodů stovky havířovských studentů, aby oslavili svůj svátek. Organizace Majálesu se v letošním roce ujalo Gymnázium Komenského. Studenti vytvořili tým a s přípravnými akce začali už na podzim.

Malí budoucí prvňáčci v Horní Suché se už těší do první třídy

Zápis do první třídy je velkým dnem pro předškoláky, ale i jejich rodiče. Pěkné přivítání jim připravili i v Základní škole s polským vyučovacím jazykem v Horní Suché. Od dětí se rozhodně neočekávalo, že už budou umět číst, či psát.

Ve třídění odpadu mají karvinští rezervy, přesvědčili se o tom na vlastní oči školáci
Vydáno 18. dubna 2023 17:23, Karviná, Monika Danková
V nádobách na směsný komunální odpad stále končí věci, které by mohly být recyklovány. Přesvědčili se o tom na vlastní oči karvinští školáci. Pracovníci technických služeb přivezli k letnímu kinu tunu komunálního odpadu, kde ho dobrovolníci z EKO-KOMu následně zkoušeli roztřídit.

Svozové auto plné odpadu netradičně zajelo místo na skládku k letnímu kinu. Postupně pak na místní parkoviště pracovníci technických služeb vysypali to, co lidé vyhodili do popelnic na komunální odpad. Čili na odpad, který se už dále netřídí a končí na skládkách. Děti ze základních škol se pak na místě přesvědčily, že tam skončily i odpady, které jsou určeny do třídících nádob.

anketa: místní školáci: “ Dalo by se to zrecyklovat. 15 Je to škoda, že lidi nerecyklují odpad." "Je to hrůza, co lidi všechno vyhazují, mohlo se to recyklovat a z toho něco udělat."

O tom, že by se opravdu dalo ze směsného komunálního odpadu spoustů komodit vytřídit, se také školáci na místě přesvědčili, dobrovolníci z EKO-KOMu na místě výjimečně tento odpad dotříďovali.

Josef Mojžíš, manažer komunikace společnosti EKO-KOM: "Je to běžný odpad, netříděný, které sem ráno přivezlo popelářské auto přímo ze svozu. Jsou tam i odpady, které v komunálním odpadu vůbec končit nemají a měly by skončit v barevných kontejnerech jako třídění odpady, je tam celá řada plastů, papíru, sklo, jsou tam nápojové kartony, je tam i bioodpad, je tam i celá řada dalších druhů, které by správně měly být vytříděny. Vizuálně je velmi patrné, že v těch popelnicích končí zbytečně věci, které tam končit nemají, je to samozřejmě škoda, protože to, co skončí v takovéto hromadě, v popelnici na směsný komunální odpad, tak je odpad, který putuje přímo na skládku a tam se s tím materiálem bohužel už nic dál neděje."

Pokud je odpad roztříděn do barevných nádob, dále se s ním pracuje na třídících linkách.

Josef Mojžíš, manažer komunikace společnosti EKO-KOM: "Tam se potom dále ten odpad roztřídí podle jednotlivých materiálů a to je potom surovina, která putuje k samotnému zpracování a recyklaci."

Analýzu svozu komunálního odpadu připravil Odbor komunálních služeb společně s Technickými službami a společností EKO-KOM. V rámci osvěty vzniknou také edukační spoty.

Martina Klusová, pracovnice Odboru komunálních služeb MMK: "Budou potom na facebooku a webu města určeny všem občanům Karviné.” 

Samotný rozbor na roztříďovacím stanovišti pak ukázal, že v nádobách na komunální odpad skončilo 51 procent využitelných složek. Čili půl tuny odpadu - papíru, plastů, skla, kovů, bioodpadu, elektroodpadu, nebezpečného odpadu a textilu mohlo být ještě dále recyklováno.Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/11000036690/ve-trideni-odpadu-maji-karvinsti-rezervy-presvedcili-se-o-tom-na-vlastni-oci-skolaci