Jedinečná památka svého druhu v ostravském regionu. Empírový zámek Fryštát v Karviné je dominantou města. Jeho historie ale sahá hlouběji, než by se na první pohled mohlo zdát.
Petr Zajíček, kastelán zámku: „Zvenčí vidíme krásnou empírovou budovu z přelomu 18. a 19. století, ale v jádru je mnohem starší. Tady v těch místech stál už ve středověku hrad těšínských Piastovců, později zde vznikl zámek, na kterém se střídali různí majitelé a nejvýraznější stopu zde zanechal rod Larisch-Mönnichů, kteří zámek přestavili do dnešní podoby. Žili do roku 1945, pak zde vznikl národní výbor a v 9é. Letech zde probíhala obnova a v roce 1997 se zámek otevřel veřejnosti.“
Zámek se dochoval jako jediný ze tří honosných zámků, které se na území města nacházely ještě ve 20. století.
Petr Zajíček, kastelán zámku: „Stojíme u modelu zámku, který zde máme čerstvě. Zatím je umístěný provizorně. Všechny modely máme zámků, které staly na území dnešní Karviné. Celkem zde byly 4, ale zůstal jen Fryštát. Těmito modely si je připomínáme a je to krásná modelářská práce.“
Zámecké komnaty jsou návštěvníkům pravidelně přístupné v rámci dvou okruhů, které mají představit šlechtické bydlení od 16. do 19. až 20. století.
Petr Zajíček, kastelán zámku: „nacházíme se v jedné z místností druhého návštěvnického okruhu. Návštěvníci si mohou zvenku všimnout, že se zámek skládá ze dvou budov. Takže zde máme první okruh v hlavní budově a druhý ve vedlejší. Na obou máme salónky zařízené dobovým nábytkem, ať už z majetku Larischů či mladším.
Zajímavým prvkem zámku je i spojovací chodba s farním kostelem Povýšení sv. Kříže.
Petr Zajíček, kastelán zámku: „My děláme jednou za čas speciální zámecké prohlídky, kdy si farnost přebírá tu skupinku a druhá polovina prohlídky probíhá v tom kostele. Chodba byla vybudovaná na začátku 19. století právě tím rodem Larisch-Mönnichů a sám kostel je mimořádně zajímavou stavbou, jedná se vlastně o nejstarší stavbu ve Fryštátě.“
Při speciálních příležitostech jsou průvodci a průvodkyně zámkem oblečeni do speciálních dobových kostýmů.
Marika Frantová, průvodkyně zámkem: „Zde můžete vidět zlatou medaili, kterou získal hrabě Jindřich Václav Matyáš Larisch-Mönnich v roce 1845 za kvalitní dodávky ovčí vlny merino na evropské trhy. Údajně těch ovcí měj až 40 tisíc kusů. Dále zde pak můžete vidět posledního majitele zámku, hraběte Jana Larisch-Mönnicha s manželkou Olivií a 4 z jejich 5 dětí.“
Na zámku se nachází také jedna z nejvýznamnějších zámeckých knihoven.
Marika Frantová, průvodkyně zámkem: „Tyto knihy pocházejí z majetku rodu Larisch-Mönnichů a některé sahají až do 16. století. Můžete zde vidět i knihu 15 dní na Dunaji, která byla sepsaná korunním princem Rudolfem. Ten ji s vlastnoručním podpisem věnoval roku 1879 hraběti Jindřichu Larisch-Mönnichovi.“
Oproti jiným zámkům tady provoz nekončí s příchodem zimního období.
Petr Zajíček, kastelán zámku: „Dá se zde jít na zámecké prohlídky zámeckého okruhu v sobotu a v neděli, s tím že větší skupiny si mohou objednat prohlídku i během týdne. Náš zámek během zimy nevymrzá a navíc máme otevřen i takový třetí zámecký okruh a zde je expozice Národní galerie Prahy, která je otevřena každý den kromě pondělí.“
V prosinci návštěvníky čeká také pravidelná akce Vánoce na zámku.
Ingrid Szczypková, správa zámku, magistrát města Karviná: „Letos je to kombinovaná akce, to hlavní nám tvoří divadelní představení. To nám zajištuje Divadlo v pohybu z Brna a je to představení Muž se železnou maskou. To představení probíhá v jednotlivých místnostech v rámci prohlídkového okruhu.“
Mimoto zde budou na rodiče s dětma čekat i tvořivé dílny. I přes zimní svátky má tedy fryštátský zámek co nabídnout.