V Karviné proběhly takzvané tahové zkoušky stromů. Měly prověřit jejich stabilitu a dělají se v případech, kdy je podezření, že strom nemusí být bezpečný a má skrytý defekt, nejčastěji třeba poškození kořenového systému.
Jaroslav Kolařík, soudní znalec, diagnostik stromů: “Provedeme umělé zatížení toho stromu, přičemž měříme dvě základní reakce, jednak jak se prohýbá kmen a také jak se pohybuje kořenový talíř.”
Při měření používají odborníci tři typy senzorů.
Jaroslav Kolařík, soudní znalec, diagnostik stromů: “Jeden byl na konci toho lana, to byla vlastně siloměrná hlava, kterou měříme sílu, kterou na ten strom působíme a na tom kmeni jsou instalované dva typy přístrojů, jednak jsou to elastometry, které na mikrometr přesně měří deformaci toho kmene a jednak jsou to náklonoměry inklinometry, které na bázi měří sklon na setinu stupně.”
Tady u tohoto jasanu musí být tahová zkouška provedena kvůli upravovanému terénu. Pokud by data z tahových zkoušek vyhodnotila strom jako porušený, neznamená to ještě že se musí pokácet.
Jaroslav Kolařík, soudní znalec, diagnostik stromů: “Je možné právě spočítat minimální obvodovou redukci, aby se snížila zátěž toho stromu větrem, tak by mohl zůstat i kdyby byl poškozený.”
Tahové zkoušky se provádějí po celé České republice už od roku 1994. Výsledky zkoušek karvinských stromů budou známy do 14 dní.