Těžba na Dole Karviná je zajištěna do roku 2016. Pod karvinskou částí Staré Město, Doubravou a Orlovou se ovšem nachází další zásoby kvalitního koksovatelného uhlí, které chce společnost OKD do budoucna vytěžit. K tomu ale potřebuje novou dokumentaci vlivů hornické činnosti na životní prostředí. Karvinští radní po mnoha jednáních s OKD nakonec vydali souhlasné stanovisko k posudku EIA, protože těžaři splnili desítky podmínek města, především skutečnost, že plánovaná těžba se nedotkne průmyslové zóny Nové Pole.
Miroslav Hajdušík (KSČM), náměstek primátora Karviné: „Úplně nejzásadnější připomínkou je to, že se musí společnost OKD vypořádat se všemi vlastníky nemovitého majetku, který v tomto území je.“
Naopak zásadně proti rozšiřování těžby je spolek S.O.S Karviná. Ten své stanovisko jasně řekl na veřejném projednání studie záměru rozšíření těžby v Karviné, které svolalo Ministerstvo životního prostředí ČR.
Monika Heisigová, S.O.S. Karviná, z.s.: „OKD má předložit takovou variantu pro těžbu uhlí, která bude šetrnější k poklesům terénu. Pokud takovouto variantu nenavrhne, tak má zastavěná území a území s ochranou přírody vyloučit z těžby.“
Schválení dokumentace EIA je přitom klíčovým prvkem pro zachování více jak čtyř tisíc pracovních míst na Dole Karviná. Pokud celý proces skončí povolením báňského úřadu k těžbě, bude mít šachta zajištěnou životnost do roku 2023.