Jedno velké jezero by mělo vzniknout do budoucna v karvinské části Staré Město. Těžaři totiž chtějí zajistit fungování Dolu Karviná do roku 2023. Aby k rozšíření těžby pod Karvinou, Doubravou a Orlovou mohlo dojít, musí mít těžaři schválenou dokumentaci vlivů hornické činnosti na životní prostředí. Na veřejné projednání studie EIA, ale přišli i lidé, kteří ne zcela pochopili význam této fáze schvalovacího procesu.
anketa, obyvatel karvinské části Staré Město: „My bychom potřebovali vědět, jestli nás vykoupí nebo ne. Nevím jestli mám dům opravovat.“
anketa, obyvatel karvinské části Staré Město: „Všude se plánuje. Já nemůžu plánovat nic, protože jednou řeknou za půl roku, pak za rok nebo za dva roky. Člověk neví, na čem je.“
Na tyto otázky, ale odpověď lidé nedostali.
Evžen Doležal, Ministerstvo ŽP ČR: „Smyslem toho veřejného projednání není rozhodnout o tom, jestli se bude ten záměr realizovat nebo ne. Je to ještě běh na dlouhou trať.“
Pokud ministerstvo životního prostředí vydá kladné stanovisko k pokračovaní těžby, bude společnost OKD následně žádat báňský úřad o povolení hornické činnosti.
Radim Tabášek, ředitel pro HR a rozvoj revíru, OKD: „Nedílnou součástí povolení hornické činnosti je řešení důlních škod a případné výkupy nemovitostí. Pokud budeme takto postupovat, budeme s těmi majiteli nemovitostí muset jednat. Bez toho to nejde.“
Ministerstvo životního prostředí by mělo vydat své stanovisko v nejbližších měsících. Případná těžba by mohla být započat během dvou let.