Jiří Slepánek, primář očního odd.: "Touto novou metodou, která vlastně hravou formou vyšetří refrakci již v nejútlejším věku můžeme vytipovat ohrožené děti a dále si je zvát ke kontrolám na naše oddělení, abychom mohli podchytit a léčit oční vady v časné fázi vývoje."
U malých dětí je klasickou metodou problém stanovit přesnou diagnózu a vývoj oční vady, protože oči se musí rozkapávat a malé děti se brání či mají strach. Tento přístroj je pro ně zajímavý a nestresuje je tolik jako běžné vyšetření.
Zuzana Igondová, lékařka: "Měří se to z jednoho metru, takže je to vlastně netraumatické pro ty děti. Ten přístroj vlastně bliká vydává zvuky, takže děti se vlastně automaticky dívají tam kam mají a není vlastně problém potom tu refrakci změřit. Pro ty děti je vlastně výhoda v tom, že je to z toho jednoho metru, nebojí se, maminka je může držet na klíně."
Anketa: "No chtěla jsem zjistit, jestli nemá špatný zrak." "Bezbolestné, super, sestřičky šikovné."
Jiří Slepánek, primář očního odd.: "Hodilo by se nám, kdybychom ten přístroj měli, protože by jsme mohli obcházet i dětské kolektivy a v nich přímo v prostředí ve kterém jsou zvyklí jsme je netraumatizovali docházkou do naších a ambulancí a teprve vytipované jedince bychom si zvali k sobě."
Pomocí přístroje lékaři během krátké chvíle z počítače zjistí, zda dítě trpí krátkozrakostí, rozpozná dalekozrakost i jiné oční vady.
Jiří Slepánek, primář očního odd.: "Včasná diagnóza je nezbytná pro včasné podchycení, pro předpis brýlí, zjištění dalších vad, třeba i operačních, nebo jednotlivých patologií oka. Na základě tohoto bezbolestného vyšetření, budou děto beze strachu dále spolupracovat, poznají, že je to nebolí, a my můžeme pak vyšetřovat i nemoci na očním pozadí a včasně diagnostikovat problémy."
Přístroj si nemocnice pouze zapůjčila, nicméně lékaři očního oddělení doufají, že budou mít jednou takový přístoj k dispozici vlastní.