Skupinka čínských studentů si získala své sympatie u karvinské veřejnosti. V pobočkách karvinské knihovny se několikrát setkali s malými dětmi a došlo i na setkání s karvinskými seniory.
Halina Molinová, ředitelka RKK: "Toto je poznávání dvou odlišných kultur s nesmírnou velkou vzdáleností, ale je vidět, že vůbec barva pleti, náboženství, jazyk a další faktory nepřekážejí tomu, aby se lidé mohli družit, komunikovat a mít se rádi."
Čínští studenti si kromě prezentace, ve které na chvíli přiblížili svou zemi připravili několik zajímavostí. Ukázali karvinským seniorům na jaké hudební nástroje hrají, jak se u nich v rodné zemi připravuje čaj, nebo jaké národní písně obohacují jejich kulturu.
Poutavá byla ukázka oděvů. Studentky návštěvníkům předvedly, jaké šaty a hlavně kostýmy se nosili kdysi a co se v Číně, Tchaiwanu a Honkongu obléká dnes.
Anketa, čínská studentka: "V dnešní době globalizace již tradiční kostýmy v číně ustupují a lidé nosí to, co je běžné ve světě."
Zajímavé bylo povídání i o typickém jídle. Jak se ve vzdálené zemi připravuje, jak chutná a co třeba čínané mlsají u televize místo brambůrků.
Anketa, čínský student: "Ukázali jsme tady pět druhů přípravy jídel, které jsou u nás velmi oblíbené. Také jsme ukázali i nějaké speciality, které lidé v Evropě moc neznají a které my máme rádi."
Velmi zábavná byla i názorná ukázka používání klasických čínských příborů. Studenti seniorům trpělivě a s úsměvem vysvětlovali, jak se dosyta najíst pomocí tenkých hůlek.
Anketa, karvinští senioři: "Já se nemůžu najíst, kdybych tím měla jíst doma, tak umřu hladem." "Je to o cviku a mám, přiznám se, pod sebou mám nastláno." "Zkusím to v garáži sám, ať mě nikdo nevidí." "Mám na to tvrdé prsty." "Já bych byla hladová, ale štíhlá."
Anketa, čínská studentka:"Bylo kouzelné vidět, jak senioři neví, co s tím mají dělat, drželi to, jak se jim chtělo. Bylo legrační, že se rýži pokoušeli vzít na hůlky jako na vidličku."
Senioři byli ze setkání nadšeni.
Anketa, karvinští senioři: "Bylo to hezké i to oblečení, moc hezké." "Mě nejvíce zaujala ta kultura čínská, ale hlavně, ta štíhlost žen."
Čínští studenti mají problém dostat víza a vycestovat do Evropy, díky aktivitám studentů organizace AIESEC však mohli poznat i zvyky tradice a památky v naší zemi.
Martin Deutsch, AIESEC Karviná: "My jsme měli trochu strach, jak to veřejnost přijme, nakonec jsme byli velmi šťastní, jak to veřejnost přijala. Tento projekt byl velmi úspěšný, jsme za to rádi, určitě budeme v této tradici pokračovat, příští rok zkusíme něco jiného."