Ilona Pavelková, kurátorka výstavy: "Tady máme několik stanovišť, kde si opravdu můžete osahat přímo vybrané aspekty přírody. Máme tady pro nevidomé vlastně takovou pomůcku, že popisky a texty jsou pro ně připraveny v braillově písmu, ale ty záznamy jsou i nahrány na zvukový záznam. Takže si vlastně tu prohlídku přizpůsobí svým potřebám."
Mnozí z nás, v dnešní hektické a přetechnizované době, zapomínají na to, že jsou kolem nás stále k vidění věci, kterých stojí za to si jich všímat.
Ilona Pavelková, kurátorka výstavy: "Opravdu si třeba někdo není schopen vybavit ani to, jak voní majoránka."
Celá výstava je rozložena do několika úseků, které jsou logicky uspořádány.
Ilona Pavelková, kurátorka výstavy: "Začínáme tou neživou přírodou, máme tady několik ukázek hornin a kamenů, vlastně každý vystavený exponát má krátkou popisku, kde si návštěvník zjistí, čím je ten předmět nebo ta přírodnina zajímavá. Dále tady můžete vidět několik vzorků kmenů stromů a můžete zjistit, že každá kůra toho stromu je jiná, má jinou strukturu."
Návštěvníky jistě zaujme i koutek živé přírody. Tady se vystavených exponátů také můžete dotknout a třeba poprvé v životě zjistit, jakou srst mají jednotliví živočichové.
Ilona Pavelková, kurátorka výstavy: "Tu živočišnou říši tady máme znázorněnu několika dermoplastickými preparáty, kdy si opravdu zase můžete prohlédnout zblízka, jak to které zvíře vypadá a můžete si na něj sáhnout. Každý preparát má nahraný zvuk, takže zjistíte posléze i jakým způsobem se to zvíře zvukově projevuje. Dále tady máme vystaveny plody a listy rostlin, také opravdu vybrané, typické, které jsou něčím zvláštní, specifické."
Anketa, návštěvníci výstavy: "Bylo dobré, když jsme si mohli k bylinkám přivonět." "Mně se líbila ta zvířata, že si na ně můžem šáhnout, ve skutečné přírodě ne, že, oni před náma utíkají." "Nejvíc se mi líbila ta vycpaná zvířata, protože mají takou fajnou srst." "Mě zaujalo, že tady mají i kolik váží ten jelen přibližně a tak dál, že dali písek do toho pytle a mohli jsme si vyzkoušet, jak je ten jelen těžký. A taky mě zaujala vycpaná zvířata, které vážně vypadají jak v lese."
Nabyté poznatky z výstavy si každý návštěvník může sám ověřit i v interaktivním koutku.
Ilona Pavelková, kurátorka výstavy: "Předměty, nebo plody jsou zakryty a vy si zjistíte podle hmatu, jestli opravdu uhodnete, co je v tom koutku schováno. Nebo si můžete zjistit, jestli jste správně určil vůni sušených bylin a podobně."
Výstavu připravilo Těšínské muzeum ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně a s karvinským Tyflocentrem. Finančně výstavu podpořil MS kraj. V Karviné budou přírodní exponáty vystaveny až do 4. března, poté výstava poputuje do jiných měst v našem regionu.