Balneotechnické dny se konají každé dva roky střídavě v České republice a na Slovensku. Letos se v Lázních Darkov setkali zástupci ministerstev zdravotnictví obou zemí a také Polska.
Vladimír Cigánek, generální ředitel Lázní Darkov: "Naše lázně leží na pomezí mezi Slovenskem, Českou republikou a Polskem, proto jsme přizvali i zástupce polského Ministerstva zdravotnictví ČR a na dnešním jednání se řeší zejména ty odborné záležitosti, co se týče balneotechniků."
Profese balneotechniků vznikla na základě požadavků lázeňského zákona.
Lenka Hřebíková, ředitelka Odboru zdravotního dohledu Ministerstva zdravotnictví ČR: "Jsou to lidé, kteří se starají o ochranu přírodních léčivých zdrojů, o ochranu přírodních zdrojů minerálních vod. Sleduje se mikrobiologická čistota a jiné parametry chemické a fyzikální složení a lázeňská místa mají ochranná pásma, mají určité povinnosti, jak sledovat tato pásma. Informace se reportují Ministerstvu zdravotnictví, Českému inspektorátu lázní a vřídel a to má takovou supervizi nad tou kvalitou těch zdrojů, které jsou využívány k léčení pacientů."
I když je v České republice léčivých vod dostatek, je zapotřebí je neustále chránit a kontrolovat, aby nedošlo k chemickému znečištění a poškození. Konkrétně v Karviné se zdroje léčivých vod nacházejí na několika místech.
Vladimír Cigánek, generální ředitel Lázní Darkov: "Máme je tady jak v léčebně Darkov, v původní části Lázní Darkov, tak i zde v Karviné-Hranicích, máme tady zhruba 14 vrtů, které musíme opečovávat každým rokem a musíme do toho investovat spoustu peněz."
V Lázních Darkov se díky těmto vodám aplikují léčebné postupy, které uznává celý svět. Celkově je v České republice více než 30 lázeňských zařízení, která přírodní léčivé zdroje využívají k léčebným procedurám.