Dobře organizovaná zastrašovací kampaň,tak hodnotí odborníci z Úřadu vlády ČR práci orlovských preventistů . Nelíbí se jim metody, které použili při testování drog u dětí.
"Že školní děti užívají drogy víme i z jiných metod a není potřeba k tomu zkoumat odpadní vody, to je opravdu zbytečné a jsou to vyhozené peníze," tvrdí Viktor Mravčík z Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislost.
Takové testy jsou podle odborníků příliš drahé, měly stát až miliony korun.
"My jsme za odpadní vody dali kolem 22 tisíc korun, samotné měření nás stálo 100 tisíc a my jsme tím chtěli dokázat to, že odpadní vody stačí, ” říká předseda Komise pro prevenci kriminality a drogovou problematiku v Orlové Roman Galia.
Metoda měření drog v odpadních vod je hojně využívána například ve Franici, Velké Británii, Belgii nebo Finsko.
"Nejedná se o žádné české specifikum nebo českou cestu, je to standartně používaná metoda, říká Petr Tušil z Výzkumného ústavu vodohospodářského T.G.Masaryka.
Výsledky jsou podle odborníků přehnané. Ze 178 testovaných by například amfetamin a metamfetamin, které se vstřebávají v řádu hodin, muselo před testem užít kolem dvaceti procent dětí.
"To by znamenalo obrovskou míru konzumace, která je v naprostém rozporu s tím dotazníkovým šetřením, které tam bylo provedeno, " říká Viktor Mravčík z Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislost.
Podle orlovských preventistů jsou ale dotazníková šetření úplně mimo realitu.
"My jsme zjistili, že se naprosto rozchází od toho, co jsme naměřili, takže instituce, které nás kritizují, bohužel používají dotazníková šetření. A my jsme přišli na to, že nemají relevantní data," shrnuje za orlovské preventisty Roman Galia.
Orlovští preventisté by tak uvítali, kdyby z více než miliardové dotace, které mají k dispozici neziskové organizace, mohla na část peněz dosáhnout přímo města, která by tak drogovou prevenci mohla zajišťovat po svém.