Velký zájem vzbudili pejsci z karvinského kynologického klubu u handicapovaných dětí v polském Wodzislawi. členové klubu jim totiž v rámci svého vystoupení umožnili přímý kontakt se zvířaty, což u dětí vzbudilo velkou vlnu nadšení.
"Je to i nějaký způsob té léčby, canisterapie, ti pejsci opravdu něco v sobě mají, nějakou tu energii a ty děti se víc uvolní, hodně jim to pomáhá, povzbudí je to, začnou se víc hýbat a vlastně se utuží ten vztah k přírodě, využití volného času a jedno s druhým," přibližuje dopad na děti výcvikář karvinského kynologického klubu Kovona Jaroslav Fančo.
Na tom, že pro hadnicapovaného člověka má vztah k zvířeti pozitivní vliv se shodují i odborníci. V Polsku ale práce se psy není příliš rozšířená, dětem proto přijeli karvinští výcvikáři ukázat, co vše by mohli s pejsky zvládnout i při svém handicapu.
"Pracujeme s dětmi, které trpí různými zdravotními neduhy. Pro ně je každý kontakt se zvířaty, ať už je to kůň, pes nebo kočka, velmi důležitý. Děti s nimi dokáží prolomit emoční bariéry jako je strach, ostych, empatie. Jsou to závažná slova, ale i ve vašem jazyce jsou často používaná," říká ředitelka Základní a mateřské školy pro handicapované děti v polském Wodzislawi.
S pejsky si mohly pohrát a zacvičit děti od těch nejmenších až po dospělou mládež do dvaceti dvou let, ti všichni polskou školu pro handicapované děti navštěvují. Výcvikáři jim předvedli psí poslušnost, zdolávání překážek a nakonec se s nimi mohly děti i pomazlit. Organizátoři doufají, že bude tato spolupráce pokračovat.
"Jsme rádi, že jsme našli nové přátele a nemyslím tím jen členy klubu. Našimi přáteli jsou i zvířata, protože jsou tak bezprostřední," říká organizátorka akce.
Karvinský kynologický klub se snaží děti všemožně podporovat. O Vánocích jim například sehnal vánoční strom a v budoucnu plánuje s dětmi další setkání.