Testování odpadních vod na přítomnost drog. Právě tato metoda jak drogy ověřit, leží v žaludku vědecké obci, která o tom nedávno ve informovala orlovské preventivní pracovníky. Ti totiž před časem právě tímto způsobem došli k alarmujícím výsledkům, že drogy nejsou pro mládež nic neznámého. Vyjasnit si stanoviska teď přijel i národní protidrogový koordinátor.
“Ona ta metoda to neumí určit z jedné školy přesně. Ta metoda je užitečná, když je z celého města a používala se tak trošku i v části policejní práce spíše jako indikace,” říká Jindřich Vobořil, národní protidrogový koordinátor.
Právě způsob, jak dál drogy u mladistvých testovat si na schůzce obě strany vyjasnily. Výsledky testů z odpadních vod a ze slin byly totiž téměř shodné. Město proto bude v méně represivním testování z odpadních vod pokračovat.
“V současné době už nebudeme testovat ze slin, ale půjdeme pouze po odpadních vodách s tím, že reprezentativní vzorek by měl být trošku větší,” říká starosta Orlové.
Podle zjištěných výsledků má s drogami zkušenosti čtvrtina deváťáků na základních školách. Preventivní skupina se proto na schůzce s koordinátorem chtěla informovat, jak lze v Orlové efektivně zvýšit prevenci.
“Každý škola má mít svůj minimální preventivní program, ve kterém můžeme pomoct jednak my, ale hlavně ministerstvo školství. Tam existuje dneska rozpočet, který může těm školám programy zadotovat, říká Vobořil.
Vedení Orlové se proto zúčastní jednání rady vlády, kde chce tuto problematiku nadnést a pokusit se tak získat co největší finanční prostředky na prevenci proti drogám.