Více vybraných peněz za veřejnou hudební produkci. S takovou vizí přichází OSA do roku 2017. Města s větším počtem obyvatel než 80 tisíc si připlatí o padesát procent více, než platili doposud. Starostové s tím nesouhlasí, je to zásah do rozpočtu, který nakonec stejně odnesou sami občané.
“Pro nás to samozřejmě znamená větší finanční výdaje. Proč by za to měli potom doplácet obyčejní občané? Finanční prostředky, které zaplatíme OSE, tak musíme někde vzít, takže podle mě je to špatné řešení,” říká starosta Orlové Tomáš Kuča (ČSSD).
Společnosti OSA platí města, restaurace, pohřební služby, kolotočáři, pořadatelé koncertů a diskoték, prostě každý, kdo provozuje akce na kterých veřejně produkuje hudbu. Ochranný svaz autorský má za loňské poplatky příjem 915 milionů korun. Ve srovnání se zahraničím je to ale pořád málo.
“Navýšením sazeb chceme pouze zmírnit pokřivení trhu, který historicky platí nejnižší sazby v porovnání se zahraničím. Není žádný důvod k tomu, aby se autorům hudby dostávalo v České republice nižší míry ochrany práv, než je běžné v drtivé většině zemí Evropské unie,” říká Roman Strejček, předseda představenstva OSA.
Se zvýšením poplatků tak bude muset počítat například orlovský Dům kultury, který za své akce loni zaplatil více než 60 tisíc korun.
“Budeme muset přikročit třeba ke zvýšení vstupného na akcích a na divadlech a koncertech, kterých se to týká,” říká Bára Herdová, ředitelka Domu, kultury Orlová.
Nesouhlasné stanovisko má třeba Sdružení samospráv České republiky, kde se sdružují města a obce. To už podalo podnět na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který se touto problematikou bude v budoucnu zabývat.