Jak se používal zouvák, jak vypadaly lidové kroje, co se zpívalo a jak se tančilo v devatenáctém století v Orlové a okolí. To a mnohem více si mohly na vlastní kůži vyzkoušet žáci orlovských škol v rámci Lidového roku, který pro ně uspořádal folklorní soubor Olšina.
"Protože má Orlová tu folklorní minulost opravdu bohatou, tak jsme si říkali s kolegy, že bychom mohli našim dnešním orlovským dětem ukázat, jak to bylo," říká Dagmar Valová ze souboru Olšina.
Na jednotlivých stanovištích se dětem věnovali lektoři, kteří jim přiblížili různé dobové zvyky.
"Tady na tomto stanovišti se děti učí tanečky, které tancovaly děti před sto až sto padesáti lety, když si spolu hrály třeba na louce. Všechny tanečky jsou odpozorovány od rodičů, kteří tancovali třeba v hospůdce nebo mají tanečky udělány na způsob pracovních zvyků," říká Kateřina Majerová, taneční lektorka souboru Olšinka.
Folklor na Orlovsku je velmi rozmanitý. Podepsala se na něm hlavně vlna cizinců, kteří sem kdysi přišli za prací převážně v hornictví. Vznikla tak specifická mluva i například právě tance.
"Tady třeba najdete i Čardáš, ale už takový trošičku při zemi, protože ten náš kroj je takový hodně těžký a hodně dlouhý, takže i ten čardáš je takový trochu pomalejší," říká Dagmar Valová.
Lidový rok probíhá v Orlové druhým rokem. Podle orlovského souboru Olšinka by mladí lidé měli vědět, odkud vlastně pochází a co utvářelo regionální kulturu. Jelikož je ale pořádání akce náročné, nebude možné ji opakovat každý rokem.