Pro Orlovou i její okolí by to znamenalo katastrofu. Zdejší lidé by tak v případě úrazů či stavů ohrožujících život museli hledat péči v jiných městech.
Radislav Mojžíšek (SNK-ED), místostarosta Orlové: „Materiál, kterým se teď má zabývat krajské zastupitelstvo, je v hrubém rozporu se zájmy města. De facto by mělo dojít k likvidaci její lůžkové části a víceméně by tu měl zůstat jen DIP a DIOP. Já samozřejmě mohu chápat potřebu nějakých úspor nebo změn. Ale není nám třeba vůbec jasné, proč by se například vlajková loď orlovské nemocnice, kterou je ortopedie, měla převádět do Havířova. A těch věcí, které nám nejsou jasné, proč se dějí, by se našlo daleko více."
O názor na danou analýzu jsme požádali i ředitele nemocnice Petra Kovaříka.
Petr Kovařík, ředitel NsP Karviná-Ráj: „Přibližně s 80 procenty závěrů souhlasím, k diskuzi je ovšem těch zbývajících 20 procent. Tuto analýzu bylo vhodné realizovat již mnohem dříve, protože o záměru změny kdysi takzvané koncepce poskytované zdravotní péče v rámci MS Kraje či dnes restrukturalizace lůžkového fondu, se již diskutuje dlouho. Ale nikdy se nic nerealizovalo. Doba, kdy léčila každá nemocnice vše, je již nenávratně pryč. Cílem toho záměru je zastavit propad nemocnic a zlepšit jejich hospodářské výsledky. Nelze toho však dosáhnout, pokud nebudou vyjednána jasná pravidla se zdravotními pojišťovnami."
Jaké řešení současné situace by tedy ředitel nemocnice navrhl?
Petr Kovařík, ředitel NsP Karviná-Ráj: „Při projednávání závěrů analýzy, co se týče mnou vedených nemocnic v Karviné a v Orlové, jsem sdělil, s čím nesouhlasím a proč. Přestože analýza je obsáhlá, v případě zrušení ortopedie v Orlové a očního oddělení v Karviné nebyly uvedeny dostatečné důvody tohoto návrhu. Předložené návrhy vnímám jako irelevantní. V případě chirurgie v Orlové mám názor jejího zachování, ale za předpokladu, že bude provádět vybrané chirurgické zákroky a léčit vybrané diagnózy. Z hlediska ekonomiky a počtu lůžek a výkonů nesouhlasím s počtem rušených lůžek v Karviné a v Orlové. Z této analýzy nelze jednoznačně říct, že to bude 150 lůžek a v jakém poměru v Orlové a v Karviné. Zřizovateli jsem již v lednu předložil vlastní variantu redukce lůžkového fondu, jehož cílem je přinést nemocnici úsporu především z mzdových nákladů, které tvoří největší procento z nákladů nemocnice. A tento návrh počítal s redukcí lůžek a personálu vázaných na tyto lůžka a to tím způsobem, že nedojde k rozsahu poskytované péče pro pacienty ani k redukci výkonů vykazovaných vůči zdravotním pojišťovnám. Bohužel se ale uvažuje ze strany Ministerstva zdravotnictví ČR o změně vyhlášky o požadavcích na personální vybavení zdravotnických zařízení, které vyplývá z návrhu Ministerstva zdravotnictví k řešení krizové situace, a ta by měla vstoupit v platnost. A tam je problém, že tento návrh může ovlivnit návrh náš vlastní a dnes nevíme, zda pozitivně, či negativně."
Představitelé města Orlová i zdejší obyvatelé tak dnes mohou jen čekat, jak vše dopadne. Nemocnice spadá pod kraj.
Radislav Mojžíšek (SNK-ED), místostarosta Orlové: „My jsme se už před 2-3 lety pokoušeli převést nemocnici pod město, protože jsme cítili, že pokles úrovně tady jednoznačně je. Tehdy nám bylo sděleno, že Orlová je pevnou součástí karvinské nemocnice, a my se nemusíme obávat o její existenci a tudíž kraj nám v tomto nevyhověl."
Vedení města Orlová již jedná s ředitelem nemocnice a bude jednat i s krajem. Cíl je jediný. Přesvědčit, aby akutní péče v Orlové neskončila.