Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hasiči dál likvidují tisíce krůt v Rychvaldě na Karvinsku, jedna váží až 14,5 kila

Rychvald |

Druhým dnem pokračovala náročná likvidace velkochovu krůt v Rychvaldě na Karvinsku. Hasiči používají ochranné obleky a zplynované krůty vynášejí ručně, jedna má až 14,5 kilogramů. Krajská veterinární správa dnes potvrdila šíření ptačí chřipky i v halách, které sousedí s místem zásahu.

V úterý 2. května potvrdila Krajská veterinární správa pro Moravskoslezský kraj (KVS SVS pro MS kraj) ohnisko ptačí chřipky v chovu krůt v Rychvaldě na Karvinsku. Následně požádala hasiče přes operační a informační středisko Moravskoslezského kraje o součinnost při likvidaci chovu. Podle vyjádření KVS SVS pro MS kraj se jedná o vysoce patogenní aviární influenzi (ptačí chřipku) a v této souvislosti bude musí být utraceno více než 15 tisíc kusů drůbeže.

Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: "Od dnešních ranních hodin pokračuje 20 příslušníků HZS MSK s likvidací kadáveru. Hasiči vstupují do nebezpečného prostoru v ochranných oblecích, rukavicích a holínkách přilepenými izolačními páskami k oblekům a maskami s filtry. Mrtvé krůty vynáší ručně, přičemž váha jedné krůty je 14,5 kg."

Každý z hasičů, který ukončí zásah v nebezpečné zóně, musí projít osobní dekontaminací. Po ukončení procesu dekontaminace se mohou hasiči opět obléknout do svého běžného zásahového obleku. Po vyklizení kadáveru budou hasiči HZS MSK provádět i prvotní dezinfekci hal.

Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: "U likvidace zasahují nejen profesionální hasiči HZS MSK ze stanice v Karviné, ale i dvě jednotky dobrovolných hasičů z Ostravy-Radvanic a Havířova-Města. V návaznosti na nutnost provedení záchranných a likvidačních prací byly nasazeny i síly a prostředky Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru České republiky dislokované v Hlučíně."

Hasiči vytvořili na místě nejen týlové zabezpečení, které se stávalo z velitelského stanu a stanu na převlečení zasahujících hasičů, ale i stravu a ochranné pracovní prostředky. Bylo rovněž nutné, na základě pokynů KVS SVS pro MS kraj, vytýčení prostoru pro bezpečný pohyb všech zúčastněných. K práci hasičů patřila i asistence při utěsnění haly před samotnou likvidací chovu.

Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: "Během dnešních dopoledních hodin potvrdila KVS SVS pro MS kraj šíření aviární influenze (ptačí chřipky) i v halách sousedících v blízkosti haly současného zásahu. Následně zažádala KVS SVS pro MSK kraj přes operační a informační středisko Moravskoslezského kraje opět o součinnost při likvidaci chovu. Hasiči tak budou opět utěsňovat halu před samotnou likvidací chovu, vytýčí nebezpečný prostor a následné budou i přemísťovat kadáver do přistavených vozidel asanačního podniku. Po vyklizení hal provedou hasiči opět i prvotní dezinfekci prostor."

Obyvatelé Rychvaldu, kteří doma chovají drůbež a jiné ptactvo, musí vyplnit sčítací formuláře. K dispozici jim budou na městském úřadu, rozesílány e-mailem nebo ke stažení na webu města.

Nahlásit chybu


K tématu

Požár pily v Chlebovicích zaměstnal pět jednotek hasičů

15. června 2023 21:56 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Pět jednotek hasičů zasahovalo ve čtvrtek odpoledne u požáru pily v Chlebovicích u Frýdku-Místku. Událost se obešla bez zranění. Škoda byla odhadnuta na půl milionu korun.

Požár sklepa výrobní haly v Břidličné způsobil škodu 900 tisíc korun

30. května 2023 10:35 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Hasiči v pondělí večer zasahovali u požáru sklepa výrobní haly v Břidličné na Bruntálsku. Nikomu se nic nestalo, ale škoda byla odhadnuta na 900 tisíc korun.

Vodní záchranáři poměřili síly v soutěži na Slezské Hartě

15. června 2023 12:21 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Vodní nádrž Slezská Harta se stala centrem vodních záchranářů z celé České republiky. Konal se zde XXIII. ročník soutěže ve vodním záchranářství „Slezská Harta 2023“. Na start závodu, jehož cílem je záchrana osob z vodní hladiny, poskytnutí první pomoci a zvládnutí techniky jízdy s motorovým člunem, se postavilo celkem 24 čtyřčlenných týmů složek IZS.


Záchranáři během soboty museli několikrát do Beskyd, u zraněných pacientů zasahoval i vrtulník

Včera 21:02 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Týmy krajské zdravotnické záchranné služby v sobotu opakovaně zasahovaly v terénu Beskyd. Kromě pozemních posádek byl ve dvou případech vyslán i vrtulník LZS a záchranáři spolupracovali s členy horské služby.

Při požáru rodinného domu v Českém Těšíně zasahovalo pět hasičských jednotek, dva lidé byli intoxikováni

Včera 20:56 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Pět jednotek hasičů zasahovalo v sobotu při požáru rodinného domu v městské části Stanislavice v Českém Těšíně. Dva lidé museli být kvůli intoxikaci předání do péče zdravotníků. Plameny napáchaly škodu za 500 tisíc korun.

Na zámku Hošťálkovy byly objeveny nové, dosud neznámé malby a fresky

24. května 2024 14:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

Novojičínská ZUŠka proměnila městský park ve velké pódium

Novojičínské Smetanovy sady obsadili hudebníci, tanečníci, zpěváci a výtvarníci ze základní umělecké školy. Touto přírodní uměleckou scénou se připojili k celorepublikovému festivalu ZUŠ Open.

Ostrava přispěje na opravy památek a městských staveb. Dotační program funguje už 15 let

24. května 2024 13:31 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava podporuje rekonstrukce a opravy památek a významných městských staveb už mnoho let. V posledních 15 letech pak fungují dva programy, které dělí podporované objekty na klasické nebo industriální a na sakrální stavby.

Vážná dopravní nehoda v Ostravě, dvě mladé dívky vstoupily pod projíždějící auto

Včera 9:13 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Složky IZS zasahovaly v pátek odpoledne v Ostravě-Zábřehu na křižovatce ulic Výškovická a ulice U Studia u vážné dopravní nehody. Ve tři čtvrtě na pět převzali operátoři tísňové volání o střetu osobního vozidla se dvěma chodci. Na místo okamžitě vyjel lékařský tým ze základny v Zábřehu, dvě posádky rychlé zdravotnické pomoci a také policisté a hasiči. Záchranáři byli u zraněných během pěti minut.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

24. května 2024 22:47 | Ostrava-Poruba | Libor Běčák | Kulturní okénko

Tradičně na několika místech se bude letos opět odvíjet program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku.

Mladí hasiči z Horní Suché měli na závodech premiéru, obsadili krásné páté místo

24. května 2024 11:08 | Horní Suchá | Bára Kelnerová | Miniexpres Horní Suché

Mladí dobrovolní hasiči rádi trénují požární útok i štafetu uzlů. Ještě více ale mají rádi závody a poměřování sil s ostatními družstvy. A to mohli při konání osmého kola mládežnické ligy, kde mělo svou premiéru i družstvo z Horní Suché.

Příští rok začne II. etapa stavby jižního obchvatu Opavy. ŘSD vyhlásilo tendr na zhotovitele

24. května 2024 12:23 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Severní obchvat Opavy, který je v provozu od loňského léta, výrazně ulevil centru města. Využívají ho všichni řidiči, kteří míří z Ostravy do Krnova a Bruntálu nebo opačným směrem. Z centra Opavy by už brzy mohli zmizet i kamiony, které míří do Olomouce a Hradce nad Moravicí.

V Ostravě soutěžili dopravní policisté. Regulovčík roku musí zvládnout křižovatku i skvěle řídit

24. května 2024 10:36 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Magazín 112

Ostrava opět po roce hostila dopravní policisty ze všech koutů MS kraje. Uskutečnil se totiž další ročník soutěže Regulovčík roku, který obnáší nejen perfektní řízení křižovatky, ale i další dovednosti, které musejí dopraváci ve službě zvládnout.

Odbor komunálních služeb karvinského magistrátu vyhodnotil a ocenil výtvarnou soutěž dětí

Návštěvníci dubnové akce Den Země svým hlasováním rozhodli o tom, která výtvarná díla z recyklovatelných materiálů jsou nelépe vydařená. Před pár dny byly vítězné týmy školáků odměněny.

Na Lodičkách v Karviné se dokončují úpravy okolí, jezero se ještě zarybní

Firma, která zajišťovala práce na odbahnění jezera Lodiček a úpravy břehů včetně výstavby nové lávky, ukončila zadané práce. Pro celkový efekt jsou ale nutné další kroky, včetně zarybnění jezera.

Jezero v karvinském parku Boženy Němcové čeká zarybnění

24. května 2024 13:21 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Firma, která zajišťovala práce na odbahnění jezera Lodiček a úpravy břehů včetně výstavby nové lávky, ukončila zadané práce. Pro celkový efekt jsou ale nutné další kroky, včetně zarybnění jezera.

Městský fotbalový klub Havířov upořádal pro všechny prvňáky velkou náborovou akci

24. května 2024 10:57 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Havířovský Městský fotbalový klub se opět zapojil do akce Měsíc náborů. Na hřišti si děti vyzkoušely nejen práci s míčem. Klub věří, že po náboru získá do svých řad až 50 nových dětí.

Radnice v Havířově zvažuje udělat z dětské skupiny školku

23. května 2024 20:54 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Rodiče, kteří dávají své malé děti do městské dětské skupiny v Havířově, jsou v nejistotě. Radnice bude muset na čas uzavřít budovu kvůli nutné rekonstrukci. Po otevření by zařízení fungovalo jako mateřská škola.

Farma Bezdínek otevřela nový skleník a energocentrum

V současnosti největší producent rajčat v Česku. To je Farma Bezdínek v Dolní Lutyni. Pro ještě větší zvýšení produkce nově zahájila provoz dalšího skleníku. Zároveň zde bylo otevřeno nové energocentrum, aby byla farma více energeticky nezávislá.

Hasiči dál likvidují tisíce krůt v Rychvaldě na Karvinsku, jedna váží až 14,5 kila
Vydáno 4. května 2023 18:12, Rychvald, Jiří Cileček
Druhým dnem pokračovala náročná likvidace velkochovu krůt v Rychvaldě na Karvinsku. Hasiči používají ochranné obleky a zplynované krůty vynášejí ručně, jedna má až 14,5 kilogramů. Krajská veterinární správa dnes potvrdila šíření ptačí chřipky i v halách, které sousedí s místem zásahu.

zdroj foto: HZS MSK

V úterý 2. května potvrdila Krajská veterinární správa pro Moravskoslezský kraj (KVS SVS pro MS kraj) ohnisko ptačí chřipky v chovu krůt v Rychvaldě na Karvinsku. Následně požádala hasiče přes operační a informační středisko Moravskoslezského kraje o součinnost při likvidaci chovu. Podle vyjádření KVS SVS pro MS kraj se jedná o vysoce patogenní aviární influenzi (ptačí chřipku) a v této souvislosti bude musí být utraceno více než 15 tisíc kusů drůbeže.

Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: "Od dnešních ranních hodin pokračuje 20 příslušníků HZS MSK s likvidací kadáveru. Hasiči vstupují do nebezpečného prostoru v ochranných oblecích, rukavicích a holínkách přilepenými izolačními páskami k oblekům a maskami s filtry. Mrtvé krůty vynáší ručně, přičemž váha jedné krůty je 14,5 kg."

Každý z hasičů, který ukončí zásah v nebezpečné zóně, musí projít osobní dekontaminací. Po ukončení procesu dekontaminace se mohou hasiči opět obléknout do svého běžného zásahového obleku. Po vyklizení kadáveru budou hasiči HZS MSK provádět i prvotní dezinfekci hal.

Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: "U likvidace zasahují nejen profesionální hasiči HZS MSK ze stanice v Karviné, ale i dvě jednotky dobrovolných hasičů z Ostravy-Radvanic a Havířova-Města. V návaznosti na nutnost provedení záchranných a likvidačních prací byly nasazeny i síly a prostředky Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru České republiky dislokované v Hlučíně."

Hasiči vytvořili na místě nejen týlové zabezpečení, které se stávalo z velitelského stanu a stanu na převlečení zasahujících hasičů, ale i stravu a ochranné pracovní prostředky. Bylo rovněž nutné, na základě pokynů KVS SVS pro MS kraj, vytýčení prostoru pro bezpečný pohyb všech zúčastněných. K práci hasičů patřila i asistence při utěsnění haly před samotnou likvidací chovu.

Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: "Během dnešních dopoledních hodin potvrdila KVS SVS pro MS kraj šíření aviární influenze (ptačí chřipky) i v halách sousedících v blízkosti haly současného zásahu. Následně zažádala KVS SVS pro MSK kraj přes operační a informační středisko Moravskoslezského kraje opět o součinnost při likvidaci chovu. Hasiči tak budou opět utěsňovat halu před samotnou likvidací chovu, vytýčí nebezpečný prostor a následné budou i přemísťovat kadáver do přistavených vozidel asanačního podniku. Po vyklizení hal provedou hasiči opět i prvotní dezinfekci prostor."

Obyvatelé Rychvaldu, kteří doma chovají drůbež a jiné ptactvo, musí vyplnit sčítací formuláře. K dispozici jim budou na městském úřadu, rozesílány e-mailem nebo ke stažení na webu města.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/rychvald/11000037044/hasici-dal-likviduji-tisice-krut-v-rychvalde-na-karvinsku-jedna-vazi-az-145-kila