Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé se ve Stonavě seznámili s problematikou demence

  • Stonava,

Zajímavé divadelní představení měli možnost shlédnout diváci ve Stonavě. V inscenaci Slepá mapa, která přiblížila život lidí s demencí, se představili studenti divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně.

Společenská místnost ve sportovní hale se proměnila v komorní divadelní sál. Diváci zde měli možnost zhlédnout představení Slepá mapa.

„Je to představení, které realizujeme v rámci projektu Slezské diakonie Podpora pečujících osob v Pobeskydí a tématem toho představení je Život s demencí aneb jsme na to opravdu sami? Hlavní myšlenkou, proč to představení vzniklo je to, že chceme široké veřejnosti nabídnout neformálním a inovativním způsobem náhled do té problematiky onemocnění demence. Chceme lidem ukázat, s čím vším se může setkat jak ten nemocný, tak ta pečující osoba,“ řekla koordinátorka projektu Magda Walach.

Lidé, kteří zavítali na představení nebyli jen pasivními diváky. V rámci doprovodného interaktivního programu si mohli sami vyzkoušet, jak člověk s demencí vnímá okolní svět.

„Vycházeli jsme z knihy, kde paní, která byla nemocná, popisuje například chvíli, kdy je v obchodě, s někým mluví a zároveň hraje hudba. Je těžké pro ni rozlišit ty podněty a přirovnává to k tomu, že je to jako by ji někdo pustil pět písní najednou a řekl jí, ať si tu hudbu užívá. Namixovali jsme proto pšt písní najednou a na dalších úkolových stanovištích zkoušíte zároveň číst a vnímat text, který slyšíte ve sluchátkách. Pak musíte odpovědět na různé otázky,“ vysvětlila studentka JAMU Andrea Szopová.

„Bylo to moc pěkné, takové ze života.“ „Je to úžasná věc, pokusit se takto vtáhnout lidi do toho, aby takovouto závažnou nemoc začali vnímat,“ řekli diváci.

Byl tady hlavně krásně kladen důraz na to, jak samotní pečující potřebují velikou podporu, toleranci, pochopení a uznání,“ podotkla vedoucí pečovatelské služby ELIM ve Stonavě Urszula Byrtusová.
Šakalí léta / muzikál

17.04. 19:00
Orlová, Dům kultury města Orlová

Šakalí léta / muzikál

24.04. 19:00
Český Těšín, Těšínské divadlo, Český Těšín

Šakalí léta / muzikál

25.04. 17:30
Český Těšín, Těšínské divadlo, Český Těšín

Věznice Karviná
Karviná
od 51 000 Kč/měsíc

Detail

Střední škola, Základní škola a Mateřská škola, Karviná, příspěvková organizace
Karviná
od 35 000 do 45 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků