Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

U sochy Slzy ve Stonavě se vzpomínalo na horníky z Dolu ČSM, kteří v roce 2018 zahynuli při výbuchu metanu

  • Stonava,

Ve Stonavě na Karvinsku se uskutečnil pietní akt k uctění památky 13 horníků, kteří v prosinci roku 2018 zahynuli v podzemí při výbuch metanu. Tragické důlní neštěstí připomíná památník ve tvaru Slzy, který stojí v centru obce.

Před třemi roky se v podzemí Dolu ČSM stala důlní tragédie. Vyžádala si 13 lidských životů. Pietním aktem si i letos toto neštěstí připomněli zástupci OKD, obce Stonavy a další lidé, spojení s touto tragickou událostí. Nechyběla ani polská konzulka, jelikož pod zemí vyhasl život 12 horníkům z Polska.

Edyta Wodzyńska-Andreewa, generální konzulka Polské republiky v Ostravě: "Důležité je, aby ta vzpomínka stále žila. Ta tragédie byla obrovská, hodně rodin měsíce čekalo na potvrzení té informace. Je důležité dělat všechno proto, aby v budoucnu bylo takových katastrof co nejméně."

Ondřej Feber, starosta Stonavy: “Jsme obec hornická, byli a jsme závislí na hornickém řemeslu a pro nás tento akt znamená vzpomínku na ty, kteří položili životy za to, abychom se tady nějak měli a budeme tady dělat všechno proto, aby se na hornictví nezapomnělo."

Po výbuchu bylo místo bezpečně uzavřeno, těžba tam neprobíhá.

David Hájek ředitel provozu OKD: "To místo, po tom, co bylo ohledáno všemi úřady, které vyšetřují tuto tragédii, tak jsme dostali povolení ten porub dokopat, ukončit dobývání, vyklidit a uzavřít to místo hrázemi, které jsou pevné a neprůchodné takže to místo je zavřené a nepřístupné."

Příčina výbuchu se ještě stále vyšetřuje.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy