Lucie Nowoczková se myslivostí zabývá už několik let. Pravidelně se o zvěř stará v nedalekých Petrovicích a kromě toho se snaží osvětu o tom, jak se starat o přírodu předávat té nejmladší generaci. Za dětmi proto přišla i do stonavské mateřské školky.
Alena Drozdíková, učitelka MŠ Hořany: „Vzhledem k tomu, že nás celé dva týdny provází téma Zvířata a ptáci v zimě, tak nás dnes navštívila paní myslivkyně, která nám udělala besedu o myslivosti a dneska jsme si mimořádně udělali i tématický zelený den, kdy děti přišly v zeleném oblečení.“
Lucie Nowoczková, myslivkyně: „S dětmi jsme si povídali o zvířátkách v zimě o péči myslivců, jak můžou i ty děti pomoc zvířátkům, co všechno jde v lese najít. Trošku jsme si popovídali i o životě těch zvířátek, jak se k nim chovat, jak k nim přistupovat.“
Jedním z témat bylo například krmení. Po této besedě děti ví, co mohou do krmelce zvířátkům přinést.
Lucie Nowoczková, myslivkyně: „Děti můžou s rodiči do krmelce odnést různé dobroty, jako jsou ovesné vločky, rozinky nebo nakrájená jablíčka, mrkvičky, žaludy a kaštany.“
Děti se také dozvěděly, jak se chovat v lese například na jaře, když během procházky narazí na mládě.
Lucie Nowoczková, myslivkyně: „I o tom jsme si s dětmi povídali, že se na malá zvířátka nesahá. Pokud se najde mláďátko, nikdy nesahat, maminka je vždycky někde poblíž a pokud by se na zvířatko sahalo, maminka ho odmítne a byla by velká to škoda.“
Lucie Nowoczková, myslivkyně: „Dětem jsem také ukazovala, jaké zvuky mohou v té přírodě zaslechnout, jaké zvuky vydává liška, srnčátko, kačer, co všechno mohou slyšet v tom lese, pokud se budou chovat tiše a s ohledem na tu zvěř.“
anketa, děti z MŠ Hořany: „K nám přišla paní myslivkyně a něco hezkého nám vyprávěla.“ „Říkala nám o jezevci a lišce.“ „V lese musíme být potichu, jinak nás zvířata uslyší.“ „Hladili jsme si peříčka.“ „Ona měla psa a my jsme si ho mohli pohladit.“ „Ukazovala nám klobouk a další věci.“ „Byli jsme hodní a dostali jsme dárek, nábojnici.“ „Mně se to dneska moc líbilo.“
Lucie Nowoczková, myslivkyně: „S přírodou děti seznamuji, aby měly představu, jak se v lese chovat, protože je potřeba tu přírodu zachovat pro další generace a nejen, teď si to užít a po mně potopa. Takže aby věděli, že ta ohleduplnost je na místě i v tom lese.“
Myslivci jsou pravidelnými hosty ve stonavských mateřinkách a děti jim za to hodně pomáhají, například podzimním sběrem kaštanů a žaludů.