Je pátek 29. července. Na parkovišti u Domu PZKO je už vše přichýstáno k odjezdu poslední čtvrté skupiny stonavských dětí k moři do Chorvatska. Jejich cílovou destinací 14ti denního ozdravného pobytu je městečko Trpanj na poloostrově Pelješac. Kromě autobusové dopravy absolvují i jízdu trajektem. Některé děti už na takovém ozdravném pobytu v minulosti byli, některé na něj k moři vyrazily poprvé.
anketa, účastníci ozdravného pobytu: „Já jedu s kamarády ze Stonavy poprvé do Chorvatska a už se na to moc těším.“ „Byla jsem už třikrát a nejvíce se těším na skákání z lodi a na potápění u pláže.“ „My pojedeme na takové lodi, na tu se těším.“ „Nejvíce se těším na ty hry, které tam budeme hrát a k moři.“ „Já se nejvíce těším na moře.“ „A taky na ty naše společné zážitky, které tady prožijeme.“
Roman Wawrosz, vedoucí: „Připravili jsme si pro děti mnoho sportovních her, kvízových aktivit a samozřejmě koupání v moři. Chceme si užít tady tu přírodu. Spojíme s tím výlety, výlety na moři, půjdeme se projít po městě. Večer máme připravenou hudební soutěž a budeme si promítat naše klasické české filmy.“
Na čtrnáctidenní ozdravný pobyt k moři odjely stonavské děti poprvé před dvanácti lety. Tehdy jejich cílem byla Černá Hora. Obec Stonava, která tyto pobyty z velké části financuje, v roce 2016 změnila cílovou destinaci. Už sedm let se jezdí do Chorvatska.
Michaela Pacanovská, jednatelka CK Dakol: „My jsme stonavské děti začali vozit do Chorvatska v roce 2016. Poprvé s námi byli na Makarské a od roku 2017 je to už Trpanj. Ta má výhodu v tom, že jsou děti soustředěny v jednom objektu, moře je kousíček, zajištěna je tam česká kuchyně, české kuchařky, kvalitní jídlo, plná penze a plný pitný režim. Je to určitě vhodnější destinace pro pobyt dětí.“
Iveta Koňaříková, kuchařka: „Děti jsou zvyklé na svoji stravu a navíc se jich ptáme co mají a co nemají rády. Snažím se jim vždycky vyjít tak, aby se v tom jídle neobjevilo to, co nemají rády. Myslím si, že byly spojené, protože mi vždycky děkují.“
Ondřej Feber (ANO), starosta Stonavy: „Nám není osud našich dětí lhostejný. My jsme věnovali školství vždycky velkou pozornost. Nejedná se jen o objekty škol, ale jedná se i o zdraví dětí. Víme v jakém prostředí tady žijeme a proto jsme se rozhodli tímto způsobem dětem pomáhat. Ono to není samozřejmostí, jak si to naši stonavští občané myslí. My musíme i v té těžké době, kdy je COVID, kdy je válka a zdražení energií, vyčlenit ty prostředky a udělat to tak, aby to občané Stonavy někde jinde negativně nepoznali.“
Finančně se na ozdravných pobytech dětí nepodílí jen obec. Pomáhá i Nadace OKD, letos částkou 200 tisíc korun.
Ondřej Feber (ANO), starosta Stonavy: „My s Nadací OKD dá se říct i spolupracujeme. Jsme v hornické obci, těží se tady uhlí, máme s tím určité nemalé problémy a Nadace OKD nám zase tímto druhým směrem pomáhá.“
Stonava dětem zajistila ozdravný pobyt i v době koronavirové pandemie. Navíc, rodiče mohli kvůli aktuálním covidovým opatřením poslat děti na 14 dní místo k moři, do nedalekých Petrovic u Karviné.
Michaela Pacanovská, jednatelka CK Dakol: „V posledních dvou covidových letech jsme nabídli rekreaci dětem i v našem petrovickém Hotelu Dakol a přidruženém parku. Nicméně letos o tuto službu zájem nebyl, důvodem bylo zrušení proticovidových opatření v Chorvatsku a určitě je atraktivnější pro děti moře, mořský vzduch.“
V letošním roce odjelo ze Stonavy k moři do Chorvatska ve čtyřech na sebe navazujících turnusech 86 dětí. O dění na Trpanji byli rodiče pravidelně informování prostřednictvím facebooku a sami se mohli přesvědčit, že si pobyt děti opravdu užívají.
Lukáš Černý, vedoucí: „Ráno jsme vstávali v 7.30 hod. V 7.45 hod. se vycházelo podle počasí na rozcvičku. Pak snídaně a od devíti hodin byly aktivity u moře nebo nějaké sporty a večer, to byla novinka, jsme jim promítali filmy na plátno.“
Michaela Uhlířová, vedoucí: „Proběhla samozřejmě zase klasická olympiáda, plavecké závody, které jsme rozšířili o více disciplín. V jednom termínu jsme měli i maškarní ples s průvodem do města.“
Velmi oblíbený u dětí je výlet lodí, letos nemohl chybět.
Michaela Uhlířová, vedoucí: „Měli jsme lodní výlet (fish piknik), letos jsme změnili jenom místo, kam jsme jeli a děti z toho byly opravdu nadšené. Krásná voda, pěkné prostředí, takže si to užily. Tam se nám podařilo natočit i pár videí pod vodou.“
Lukáš Černý, vedoucí: „Skákalo se standardně z lodi. Tento rok byl ve znamení front flip a back flip. Zvládli to opravdu všichni.“
Letos se děti naučily i základům jízdy na paddleboardu.
Lukáš Černý, vedoucí: „Loni jsme jezdili na nafukovacím člunu a letos se paddleboardy osvědčily. Vleze se na něj 4-5 lidí, dá se z něj skákat, je to celkem rychlé a bezpečné. Využívali jsme je dennodenně.“
anketa, účastníci ozdravného pobytu: „Je to dobré, ale když se na to člověk postaví, tak spadne, protože to klouže.“ „Ono to není nějak obtížné naučit se celkově ten paddleboard korigovat, jen je těžké udržet na tom tu rovnováhu. Jak už řekl Míša, klouže to a jelikož se na tom chováme, jak se chováme, tak většinou padáme.“ „Nejvíce se mi líbilo asi moře, protože jsem dlouho u moře nebyla.“ „Nejvíce se mi líbilo, jak jsme skákali ze skály a chodili do města.“ „Mně se nejvíce líbilo město, bahno a včerejší stezka odvahy.“ „Bylo to tady super. Jezdím tady hlavně kvůli toho, abych si našla nové kamarády. Je to u moře a je tady zábava.“ „Jsem tady kvůli zážitkům, kvůli moři a kamarádům.“ „Nejvíce se mi líbilo, když jsme se šly večer s holkami koupat do moře. Bylo to tady super.“
Zase za rok v Trpanji – AHOJ!