U stonavských rybníků se zabydlela početná bobří rodinka, která dává stromům opravdu zabrat.
Leopold Borkala, správce rybníků: "Škodičů stromů tu je abnormálně, myslím, že už tu budou dvě rodiny nebo i tři, nevíme, kolik jich tu zůstalo, ale vidíte jak jsou ty strmy nahlodané, ten už spadne každou chvíli. Tam už nahoře má nanošené větvě, tam nosí hlínu, uplácá to a staví tak jak barák. Ale vchod do toho má vždycky z vody, nikdy to nemá ze souše."
Bobři si vybírají hlavně měkkčí dřeviny, ze kterách se jim dobře loupe kůra.
Leopold Borkala, správce rybníků: "On prakticky žere jen tu kůru, on ten zbytek nechává na zemi."
Rybáři jsou na jedné straně rádi, že ses tomuto ohroženému druhu daří právě ve Stonavě, na druhou stranu jim ale jeho přítomnost dělá vrásky.
Leopold Borkala, správce rybníků:"Já ho nevyhazuju, ale ať nedělá hráze. Já bych potřeboval, aby nám tu vodu nechal, ať teče, aby se to nerozlívalo do toho okolí. Mna rybníky nemůžeme dostat vodu jen tím, že on to tu zahradí a prosákne to tou haldovinou ven."
Vedení obce chce rybářům pomoci tento problém vyřešit.
Ondřej Feber, starosta obce: "Rozhodli jsme se na místě svolat takové setkání, s odborníky z ochrany přírody, kteří mají zkušenosti s bobry a také se správcem rybníku a našli řešení, zakopáním nějakých trubek dojde k průtoku vody a zároven si bobr budemoci stavět hráze a nebude to nikomu vadit."
Hráz si bobr staví z jediného důvodu. Aby měl dostatek potravy. Zaplaví si své území a teprve vodou změklé stromky ohlodová.
Leopold Borkala, správce rybníků: "Jemu se to dělá lepší v té vodě, jak na té souši."
Kromě problému s bobřími hrázemi páchá bobr škodu i na stromech, kterými se živí. Prozatím zničil tolik stromů, kolik by stačilo na vytápění dvou rodinných domků v jedné sezoně.