Patron rybářů, rytířů, manželů nebo třeba lidí, kteří rozváželi vodu. Měl žít kolem roku 70. Jeho bratrem měl být svatý Petr. Řeč je o jednom z dvanácti apoštolů, o sv. Ondřejovi. A právě jeho jméno nesla další českopolská akce, při které učitelé ze Stonavy zjistili, co jsou to Tradice Andrzejkové.
Halina Winkler, ředitelka marklowického Gymnázia: "Je to zvyk velmi populární v Polsku. Z toho, co vím, v Česku slaven není, ale týká se různého věštění mladé svobodné dívky, která se chce vdávat. V předvečer svátku svatého Ondřeje například dívky poslouchaly, ze které strany štěká pes, pouštěly větvičky. Různé druhy věšteb se dělaly, aby se mohly přesvědčit, jestli se vdají, nebo ne. Později byly věštby rozšířeny, dnes se týkají i starších osob a baví se tím celé Polsko. Lidé si navzájem věští štěstí, zdraví, úspěšný příští rok, ale také nemoc či tragédii. My se budeme bavit za chvilku úplně stejně."
Zdeněk Lusk, ředitel stonavské ZŠ: "Tradice a zvyky našeho partnera, každý stát má svoje a my nejsme v obraze, jak jsou tyto tradice pojaty. A v dalším projektu nebo později určitě nebude nic proti tomu, abychom toto přenesli dál na děti."
Halina Winkler, ředitelka marklowického Gymnázia: "Nejvíce populární věštbou toho, co se stane v příštím roce, je znak, který vznikne litím roztopeného vosku přes velký klíč do vody."
V souvislosti se svátkem sv. Ondřeje zazněla i jedna pranostika: Bude-li na sv. Ondřeje pršet, poslední měsíc bude suchý. V Polsku tento svátek připadá na 30. listopad.