Tři největší ocelářské firmy v České republice, tedy ArcelorMittal Ostrava, Třinecké železárny a Vítkovice Steel, se obávají o svou budoucnost. Evropská komise totiž dosud nezaujala pevné stanovisko k dovozu oceli z Číny a tak hrozí, že levná ocel zaplaví Evropu, což by znamenalo pro naše ocelářství a tím i celý region katastrofu.
Česlav Marek, výrobní ředitel Třineckých železáren: “Třinecké železárny ovlivňují asi 100 tisíc lidí. Kdyby se tady dovezly nějaké levné čínské výrobky, myslím, že by to v tomto regionu bylo velmi složité.”
Jan Rafaj, ředitel pro personalistiku ArcelorMittal Ostrava: “Evropská unie páchá v otázce udělení tržního statutu Číně sebevraždu a tváří se, že dosahuje obrovského vítězství v zájmu nás všech.”
Čína by totiž měla na konci roku získat status tržní ekonomiky, což by znamenalo pro Evropu jen malou možnost ovlivňovat její vývoz a cenu zboží. Čína má přitom nesrovnatelně nižší náklady.
Jiří Cienciala, vládní zmocněnec pro MS a Ústecký kraj: ”Samozřejmě, že jsou tam dnes postaveny i nové hutě, které jsou z ekologického hlediska na úrovni našich, ale drtivá většina jsou staré kapacity.”
O budoucnost ocelářů mají obavy i odboráři. Už jednou se letos se dvěma autobusy vypravili demonstrovat do Bruselu a jsou připraveni to udělat znovu.
Roman Běčica, předseda odborů ocelárny: “Jsme připraveni podpořit jakékoliv kroky, které povedou k podpoře pracovních míst.”
V současné době ještě Čína stále není schopna vyrobit většinu sofistikovaných ocelářských výrobků. To už ale prý brzy nebude platit.